Kush janë sportistët më të mirë të olimpiadës “Pekin 2008”

Kush janë sportistët më të mirë të olimpiadës “Pekin 2008”
Shkruar nga Leonard Karaj
e diel , 24 gusht 2008
Indeksi i arikujve
Kush janë 50 sportistët më të mirë të olimpiadës “Pekin 2008”
Faqe 2
Faqe 1 nga 2
ImageLojërat Olimpike “Pekin 2008”, përtej madhështisë në ceremoninë e hapjes, dhuruan jo vetëm medalje e rekorde nga më të paimagjinueshmet por nxorën në pah talente që, sipas analistëve, do të jenë edhe protagonistë në “Londër 2012”. Duke iu referuar uebsajtit të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar dhe atij zyrtar të Lojërave Olimpike “Pekin 2008”, gazeta “Tirana Observer” publikon sot listën e 50 sportistëve më të mirë të kësaj olimpiade. Ndër ta qëndron amerikani Majkëll Felps, i cili nuk është vetëm sportisti Nr. 1 i kësaj Olimpiade, por edhe rekordmeni absolut në historinë e Lojërave Olimpike me tetë të artat e fituara në “Pekin 2008”.

Ai kryeson listën e olimpistëve më të mirë, duke lënë pas me një diferencë të madhe (plot 5 medalje të arta më shumë) Nr. 2 të Olimpiadës, Usain Bolt. Xhamajkani, i mbiquajtur tashmë si “njeriu i erës”, regjistroi jo vetëm dy rekorde që nuk thyheshin prej shumë vitesh, por tregoi edhe një formë të shkëlqyer sportive në të dyja garat individuale, duke lënë pas me shumë metra konkurrentin më të afërt. Ai ndihmoi edhe ekipin xhamajkian në fitimin e stafetës 4x100 metra. Ndërkohë në të njëjtin pozicion, pra me 3 medalje të fituara, por jo me famën dhe rekordet e xhamajkianit janë edhe gjermania Stephanie Rice, britaniku Chris Hoy dhe kinezi Kai Zou. Dhjetëshen e më të mirëve të kësaj olimpiade e mbyllin australiania Lisbeth Trickett, e cila fitoi 4 medalje (2 ar, 1 argjend, 1 bronz), bashkëkombësja e saj, Leisel Jones, e cila fitoi një medalje më pak (2 ar, 1 argjend), amerikanët Matt Grevers dhe Aaron Peirsol, me nga 3 medalje secili (2 ar, 1 argjend) dhe kinezi Wei Yang, po me 3 medalje (2 ar, 1 argjend) të fituara në gjimnastikën artistike. Duhet theksuar se renditja e sportistëve më të mirë është bërë duke u bazuar në medaljet e tyre të arta dhe jo në shumën e medaljeve (argjend dhe bronz) që ata kanë fituar në këtë eveniment. Prandaj edhe shumica e tyre qëndrojnë në të njëjtin pozicion në këtë klasifikim.

Top-50

 1. PHELPS Michael
  USA/Not; 8 medalje të arta
 2. BOLT Usain
  Xhamajka/Atletikë; 3 medalje të arta
 3. RICE Stephanie
  Australia/Not; 3 medalje të arta
 4. HOY Chris
  Britani/Çiklizëm; 3 medalje të arta
 5. ZOU Kai
  Kina/Gjimnastikë; 3 medalje të arta
 6. TRICKETT Lisbeth
  Australia/Not; 4 medalje (2 ar, 1 argjend, 1 bronz)
 7. JONES Leisel
  Australia/ Not; 3 medalje (2 ar, 1 argjend)
 8. GREVERS Matt
  USA/Not; 3 medalje (2 ar, 1 argjend)
 9. YANG Wei
  Kina/Gjimnastikë; 3 medalje (2 ar, 1 argjend)
 10. PEIRSOL Aaron
  USA/Not; 3 medalje (2 ar, 1 argjend)
 11. LOCHTE Ryan
  USA/Not; 4 medalje (2 ar, 2 bronz)
 12. LEZAK Jason
  USA/Not; 3 medalje (2, ar, 1 bronz)
 13. KITAJIMA Kosuke
  Japoni/Not; 3 medalje (2, ar, 1 bronz)
 14. BEKELE Kenenisa
  Etiopi/Atletikë; 2 medalje të arta
 15. DAVYDOVA Anastasia
  Rusia/Not i sinkronizuar; 2 medalje të arta
 16. ERMAKOVA Anastasia
  Rusia/Not i sinkronizuar; 2 medalje të arta
 17. STEFFEN Britta
  Gjermani/Not; 2 medalje të arta
 18. ROMEIKE Hinrich
  Gjermani/Hipizëm; 2 medalje të arta
 19. WEBER-GALE Garrett
  USA/Not; 2 medalje të arta
 20. DIBABA Tirunesh
  Etiopia/Atletikë; 2 medalje të arta
 21. WIGGINS Bradley
  Britani/Çiklizëm; 2 medalje të arta
 22. ADLINGTON Rebecca
  Britani/Not; 2 medalje të arta
 23. GALVEZ Felicity
  Australia/Not; 2 medalje të arta
 24. HE Kexin
  Kinë/Gjimnastikë; 2 medalje të arta
 25. CHEN Yibing
  Kinë/Gjimnastikë; 2 medalje të arta
 26. LI Xiaopeng
  Kinë/Gjimnastikë; 2 medalje të arta
 27. XIAO Qin
  Kinë/Gjimnastikë; 2 medalje të arta
 28. GUO Jingjing
  Kinë/Hedhje nga trampolina; 2 medalje të arta
 29. CHEN Ruolin
  Kinë/Hedhje nga trampolina; 2 medalje të arta
 30. ZHANG Yining
  Kinë/Pingpong; 2 medalje të arta
 31. LIUKIN Nastia
  USA/Gjimnastikë; 5 medalje (1 ar, 3 argjend, 1 bronz)
 32. JOHNSON Shawn
  USA/Gjimnastikë; 4 medalje (1 ar, 3 argjend)
 33. COVENTRY Kirsty
  Zimbabve/Not; 4 medalje (1 ar, 3 argjend)
 34. COUGHLIN Natalie
  USA/Not; 6 medalje (1 ar, 2 argjend, 3 bronz)
 35. SONI Rebecca
  USA/Not; 3 medalje (1 ar, 2 argjend)
 36. BERNARD Alain
  Francë/Not; 3 medalje (1 ar, 1 argjend, 1 bronz)
 37. JEANNET Fabrice
  Francë/Skermë; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)
 38. JEANNET Fabrice
  Francë/Skermë; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)
 39. LOPEZ Nicolas
  Francë/Skermë; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)
 40. WERTH Isabell
  Gjermani/Hipizëm; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)
 41. EMMONS Katerina
  Çeki/Qitje; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)
 42. LAMAZE Eric
  Kanada/Hipizëm; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)
 43. LLANERAS Joan
  Spanjë/Çiklizëm; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)
 44. Van GRUNSVEN Anky
  Holandë/Hipizëm; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)
 45. KENNY Jason
  Britani/Çiklizëm; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)
 46. PARK Sung-Hyun
  Kore e Jugut/Hark; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)
 47. PARK Kyung-Mo
  Kore e Jugut/Hark; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)
 48. LEE Hyojung
  Kore e Jugut/Tenis me flutur; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)
 49. JIN Jong Oh
  Kore e Veriut/Qitje; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)
 50. PARK Taehwan
  Kore e Veriut/Not; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)

Argjentina, e artë në “Pekin 2008”
Argjentina vishet me ar në “Pekin-2008”. Çelestëve u mjaftoi një gol në finalen kundër Nigerisë. Një ndeshje e fortë e vendosur nga Angel Di Maria. Mesfushori argjentinas, mbi të cilin rëndonin dy penallti të humbura në ndeshjen e grupit kundër Serbisë, mposhti mbrojtjen afrikane duke e kaluar topin mbi portierin Ambruse Vanzekin në minutën e 58-të të pjesës së dytë. Muri mbrojtës argjentinas më pas ka ruajtur me fanatizëm rezultatin, duke i dhuruar medaljen e artë Argjentinës, që sigurisht ishte favorite, pas fitores 3-0 ndaj rivalëve të Brazilit në gjysmëfinale. Spektakli në “Folenë e Zogut” ka qenë një përsëritje e finales së “Atlanta 1996”, ku Nigeria u bë skuadra e parë afrikane që fitonte turneun, vetëm se këtë herë është Argjentina triumfuese. Për 5 herë Kampionët e Botës, Brazilin, mbetet vetëm medalja e bronzit në Olimpiadë.

Shvacer, 50 kilometra për të artën
Italiani Aleks Shvacer ka fituar medaljen e artë në 50 kilometra ecje sportive në Olimpiadën e Pekinit. Ai shënoi kohën 3 orë 37 minuta e 9 sekonda. Medalja e argjendtë i ka shkuar australianit Jared Tallent me 3 orë 39 minuta e 27 sekonda. Ndërsa e bronzta rusit Denis Nizhegorodov me 3 orë 40 minuta e 16 sekonda.

Kuba mund SHBA-në në bejzboll
Kuba ka mundur Shtetet e Bashkuara të Amerikës me rezultatin 10-2, ndërsa është kualifikuar për finalen e turneut olimpik të bejzbollit. Formacioni kuban, favoriti kryesor për fitoren e ndeshjes finale, do të sfidojë Korenë e Jugut. SHBA-ja do të përballet me Japoninë për medaljen e bronztë.

Bekele siglon dopietën, ar edhe në 5000 m
Kenenisa Bekel ka sigluar dopietën personale në Lojërat Olimpike. Ashtu sikundër bëri në 10 mijë metra dy ditë më parë, edhe në garën e 5 mijë metrave, etiopiani erdhi i pari në finish. Ai ka thyer edhe një rekord që më tepër vlen për statistikë. Bekele është i vetmi atlet që arrin të fitojë pas 28 vjetësh që të dyja garat e gjata (10 mijë m dhe 5 mijë m) në një Olimpiadë. Para tij një dopietë të tillë e ka realizuar Kohlemainen (1912), Zatopek (1952), Kuts (1956), Viren (1972 dhe 76) dhe Yifter (1980). Edhe në “Athinë 2004” Bekele provoi të njëjtën gjë, por në 5 mijë metra ai u befasua nga shpejtësia e Hicham El Guerrouj, i cili arriti të merrte medaljen e artë. Ndërsa në garën e djeshme etiopiani e kryesoi që nga fillimi dhe vetëm në 300 metrat e fundit u lëshua në sprint. Pas tij u rendit keniani Kipchoge me 5 sekonda më pak se Bekele.

Medaljet e “Pekin 2008”

Renditja

Nr. Shteti Ar Argj Bron TOT

 1. Kina 47 16 25 88
 2. SHBA 31 36 35 102
 3. Britania 18 13 12 43
 4. Rusia 17 18 22 57
 5. Gjermania 14 9 13 36
 6. Australia 12 14 16 42
 7. Koreja Jugut 11 10 7 28
 8. Japonia 9 6 10 25
 9. Italia 7 8 10 25
 10. Holanda 6 5 4 15
 11. Xhamajka 6 3 1 10
 12. Franca 5 13 16 34
 13. Ukraina 5 4 11 20
 14. Spanja 4 6 2 12
 15. Bjellorusia 4 4 8 16
 16. Rumania 4 1 3 8
 17. Kanada 3 8 6 17
 18. Polonia 3 4 1 8
 19. Çekia 3 3 0 6
 20. Sllovakia 3 2 1 6
 21. Zelanda Re 3 1 5 9
 22. Etiopia 3 1 1 5
 23. Gjeorgjia 3 0 3 6
 24. Kuba 2 6 11 19
 25. Kenia 2 4 2 8
 26. Brazili 2 3 7 12
 27. Danimarka 2 2 3 7
 28. Kore Veriut 2 1 3 6
 29. Zvicra 2 0 3 5
 30. Hungaria 1 5 2 8
 31. Kazakistan 1 4 5 10
 32. Turqia 1 4 3 8
 33. Norvegjia 1 4 2 7
 34. Zimbabve 1 3 0 4
 35. Azerbajxhan 1 2 4 7
 36. Uzbekistan 1 2 3 6
 37. Sllovenia 1 2 2 5
 38. Bullgaria 1 1 3 5
 39. Indonezia 1 1 3 5
 40. Finlanda 1 1 1 3
 41. Estonia 1 1 0 2
 42. Mongolia 1 1 0 2
 43. Portugalia 1 1 0 2
 44. Tajlanda 1 1 0 2
 45. Argjentina 1 0 3 4
 46. India 1 0 2 3
 47. Iran 1 0 1 2
 48. Letonia 1 0 1 2
 49. Meksika 1 0 1 2
 50. Bahrein 1 0 0 1
 51. Kameruni 1 0 0 1
 52. Panama 1 0 0 1
 53. Tunizia 1 0 0 1
 54. Suedia 0 4 1 5
 55. Lituania 0 2 3 5
 56. Trinidad 0 2 0 2
 57. Kroacia 0 1 3 4
 58. Austria 0 1 2 3
 59. Greqia 0 1 2 3
 60. Algjeria 0 1 1 2
 61. Kolumbia 0 1 1 2
 62. Kirgistani 0 1 1 2
 63. Serbia 0 1 1 2
 64. Taxhikistan 0 1 1 2
 65. Belgjika 0 1 0 1
 66. Kili 0 1 0 1
 67. Ekuadori 0 1 0 1
 68. Malajzia 0 1 0 1
 69. Rep. Domenikane 0 1 0 1
 70. Singapori 0 1 0 1
 71. Afrika J. 0 1 0 1
 72. Vietnami 0 1 0 1
 73. Armenia 0 0 6 6
 74. Tajvani 0 0 4 4
 75. Irlanda 0 0 2 2
 76. Nigeria 0 0 2 2
 77. Afganistani 0 0 1 1
 78. Bahamas 0 0 1 1
 79. Egjipti 0 0 1 1
 80. Izraeli 0 0 1 1
 81. Maroku 0 0 1 1
 82. Mauritus 0 0 1 1
 83. Moldavia 0 0 1 1
 84. Togo 0 0 1 1
 85. Venezuela 0 0 1 1

Ku eshte Shqiperia??? :cry: :cry: :cry:

ça shqiperia smori as prej alumini…

Shteti shqiptar nuk ka shperblyer akoma sportiste e olimbiades para 4 vitesh, imagjino çfare niveli dobet qe kane shqiptaret pa asnje investim.

:lol: