Lajme Flash nga Teknologjia

Te rejat Rreth Teknologjise!

Vazhdoni tek kjo teme, per lajme te shkurtra mbi teknologjine!

Megavideo vs FBI

Vazhon lufta me Kim Dotcom: themeluesi i Megaupload tani kerkon te ri-marr hyrjen ne 135 kompjuterat dhe hard disk-et qe jane sekuestruar nga auteritetet e rendit. Kjo kerkes eshte bere pasi ai mund te marr prova per tu mbrojtur gjate gjyqit ne akuzen qe i eshte bere per copyright.

Problemi eshte se keto file jane te kriptuar dhe i vetmi qe mund ti zhbllokoj eshte vete themeluesi Kim Dotcom, dhe policia ka kerkuar qe ai te japi fjalekalimin e ketyre fileve me pare. Por Bosi i Megaupload, nuk eshte dakort me kete kerkes.

Yahoo! Axis

Yahoo! ka leshuar nje software per desktop dhe telefona qe mund te ndryshoj eksperiencen tuaj e te kerkuarit dhe te shfletuarit informacione ne Internet

Yahoo! Axis mund ta shkarkoni nga kjo adrese: https://axis.yahoo.com

Boot ne Windows 8

Pas zhdukjes se butonit start dhe pas heqjes se pamjes Aereo nga Windows 8, nje tjeter funksion i thote lamtumire!

Butoni F8 gjate ndezjes nuk do te kete me asnje efekt! Te gjithe e dim kete funksion qe na ndihmonte per tu futur ne Safe Mode apo kur kishim probleme.

Microsoft ka shpjeguar se ky buton nuk eshte me i vlefshem pasi boot (hapja) e Windows 8 do te jete shume e shpejte.

Na ngelet veç te presim!

[video=youtube_share;XNTtOmXv7c0]https://youtu.be/XNTtOmXv7c0[/video]

Per diten e sotme 30 Maj!

Facebook-Opera
Pas zerave qe Facebook do te blinte shoqerin Opera, titujt e kesaj te fundit jane rritur ne burs me 22%

Apple
Tim Cook, drejtori i Apple, ka leshuar nje deklarat per revisten All Things Digital, qe se shpejti do te hidhen ne treg produkte te jashtezakonshme.

Twitter- Kinë
Bllokohen vizitat per Twitterin nga Kina. Plus, aplikohet çensure duke fshire mesazhet e perdorueseve qofte keta te njohur apo jo.

Apple doli fitimtare ne konkurencen me Nokia, Motorola dhe RIM per Sim-Kartelat e reja “Nano Sim”. Keshtu thuhet qe ne te ardhmen edhe pajisjet mobile do te prodhohen me te holla. Komisioni Europian ETSI te Premten e miratoi idene e Apple per prodhimin e Sim-Kartelave rreth 40% me te vogla sesa ato te tanishmet. “Nano Sim” do te vijne nga Apple.

Qualcomm e ka konfirmuar prodhimin e prozessoreve te pajisjeve te reja qe do te vijne me Windows Phone 8. Prozessoret do te jene MSM8960 Pro dual-core Krait (Snapdragon S4 Plus) dhe gjithashtu Kompanija konfirmoi se do te vijne edhe lloje te tjere me vone.

Azhornimi i Instagram per Android ne versionin 1.2 ka sjelle perkrahjen edhe per Tabletin e ri te Google, Nexus 7 sidhe ate te Flickr duke u lejuar perdorueseve qe te ngarkojne fotot e tyre direkt nga Instagram ne sherbimin e shperdarjes se fotove Flickr. Perkrahja e Google+ mungon akoma.

Sa mire do ishte qe Google, Nexus 7 te kishte nje fotokamer mbrapa! Te pakten 8 MPx!

Tashme eshte zyrtare: Apple ka shitur 5 milion iPhone 5 brenda fundjaves se pare! Keto statistika jane bere te ditura ne fundjaven nga dita e Premte deri te Dielen dhe keshtu versioni i ri i iPhone ka thyer rekordin e modeli paraprak iPhone 4S!

Google Porn Search.xxx


Search.xxx eshte faqja rose e nje motorri kerkimi.

Youtube do te vendos quiz ne video

Youtube eshte duke testuar disa funksione per te shfaqur quize ne video. Kjo nuk eshte konfermuar akoma nga Google.

Mega e Kim Dotcom pritet te hapet me 20 Janar!

Per me shum info vizitoni [b]me.ga[/b]

Update

Konfirmohen kutite e Microsoft Office 2013!

Mendova se kishin dale HDD ne oferte :stuck_out_tongue:

Sa shume perparim :expressionless:

hahahahahahahahhaahaha :stuck_out_tongue:

Eee… Ka ecur teknologjia me te madhe!

Ja dhe iPhone 5C dhe iPhone 5 Drop Test, dmth fortesia e tyre!

//youtu.be/QGkDSzGtdew

Ja dhe nje video midis iPhone 5 dhe HTC One

//youtu.be/KwE9PGDnlvs

Google eshte duke krijuar nje lente super teknologjike:

A do te jete kjo e ardhmja e Google Glass apo e ekraneve te rinjë?

Po flitet se mbi 75000 aparate te apple qe perdorin iOS dhe jane bere jailbrake, jane infektaur me nje malware i cili quhet AdThief. Infektimi shkon me shume per shvilluesit e aplikacioneve smartphone te cileve ju ndryshohet ID e reklames, por nuk perjashtohet rasti se perdorueseve u shfaqen reklama shtese.

Ishte perfolur shume se Apple do ta prezantoje edhe oren e vet te shumepritur, te mençur, “iWatch” me daten 9 Shtator, ku pritet te prezantohen edhe dy iPhone-t e ri, por sipas nje raporti nga faqja 9to5Mac, nje gje e tille nuk do te ndodhe! Te pakten, iWatch nuk do te dale ne treg kete vit. Kjo e fundit thuhet se vetem do te “paraqitet” para publikut, ku shitja me pas do te filloje vitin tjeter.

Google sot ka hapur para-porosite per Tabletin e vet te prodhuar ne bashkepunim me HTC, Nexus 9. Data e lansimit te tij zyrtar ne treg do te jete 9 Nentor. Tableti vjen me Android Lollipop 5.0 dhe ekranin 8,9". Nexus 9 eshte ne dispozicion per para-porosi ne modelin Wi-Fi me 16GB hapesire te brendshme per 399$ dhe 32GB per 479$.

Ate mund ta porosisni nga web faqja e HTC, Amazon, Bestbuy dhe Play Store.