Laptopi me ka humbur shpejtesin e veprimeve qe kishte me pare

ka disa jave qe shikoj nje ngadalsi te veprimeve ne pc-n time. ngrin shpesh. programet ka programe qe me dalon not reponding. veprimet ne internet behen me shum vonese. se di se si te veproj kam frike se mos me ka mar ndonje virus qe mi hap keto problem. antivirusi nuk kam asgje. update-t e antivirusit dhe te windowsit. i mar ne menyre te rregullt. mund te me ndihmoni qe te arrij ta kem perseri laptopin sic e kisha me pare. te shpejte. dhe pa problem. faleminderit. ne foto kam vene windowsin dhe anti-virusin. qe perdor un.

Paolo po deshe provoje nje her System Restore

System Restore e kthen sistemin tuaj një pikë më herët në kohë. Kjo është një mënyrë për të ndrequr ndryshimet e sistemit në kompjuterin tuaj pa ndikuar ne dosjet tuaja personale, të tilla si e-mail, dokumenteve, apo foto.
Ndonjëherë, instalimi i një programi ose një software mund të shkaktojë një ndryshim te papritur në kompjuterin tuaj ose të bej Windows-in të sillet qyditshem .

Ka shume faktor qe e bejn Pc te punoj ngadal ,po ashtu edhe qe e kthejn ne nje performanc me te mire. Per te mos u munduar shume e pash si me te kompletuar ta besh nje System Restore

nuk them qe MSE eshte i keq, por t`kisha rekomanduar me heq 1 her MSE dhe me Instalu nje antivirus Professional, si psh Kaspersky ose Norton ose McAfee. E instalon trial vetem sa me kry punen pastaj mundesh me deinstalu perseri dhe me instalu prap MSE nese te pelqen. Beji 1 full scan me ndonjerin nga antiviruset e permendur me lart, dhe pastaj restart dhe shiko nese te ka ndihmuar kjo. Menyra tjeter eshte ti besh komplet format, por nuk po ta rekomandoj ket, pasi mundet me qen faji vetem te ndonje virus.

ajde se po i bej nje sytem restore. por sa koh mund ta kthej pc mbrapa ne koh. sepse un me ket problem po bej 2 3 jave.

iceman flm per pergjigjen. doja te thoja qe un kam gati nje vit qe e perdor ket antivirus dhe nuk kam patur problem te tilla.mendon se mund te me ndihmoj kjo menyre? format nuk dua as un ti bej. se eshte pune e lodheshme

pershendetje maldini a ja ke bere ndonjher patrimin e diskut ose defragmenting

aurel nuk e kam ber asnje her ket veprim. sepse nuk di ta bej.

aurel e kam ber ket veprim por me windows xp. me vista nuk e di a mundem ta bej dot vet ket gje?

eshte e njejta gje beje

Paolo, keshilla ke marr siper sa te duash dhe spo ti perserit :slight_smile: - Mund te besh nje foto per TASKMANGER proçeset (zgjate komplet dhe renditi sipas perdorimit RAMIT) si dhe nje foto duke klikuar aty tek Index 3.9

reni ja foto qe me the. e par dhe e dyta jan e njejat foto per e kam ber ne dy pjese se nuk e dija se si behej e plote. falemindrit per ndihme

Paolo, ne pamje te pare mund te them se ke shume por shume fare proçese aktiv! (proçese ne background) - Performanca mund te rritet nese ti do te aktivizosh vetem ato qe te nevojiten.
Per te fikur proçeset qe nuk deshion te nisen me Windows shko ne:
Start-> Run/essegui - shkruaj msconfig -> dhe shko tek tab me emer: Avvio (startup angl) - Bej nje screenshot te gjithe tabeles nese deshiron te them çfare te lesh.

Por dhe duke pare se karta jote grafike ka veshtiresi me interfacien Aereo, mund ta disativosh ate.

reni shum faleminderit. ndoshta ti sheh performancen dhe me thua qe kam shum proces aktiv. por dua te them qe kam nje ndryishm te dukshem te proceseve ne pc. domethen vej re ngadalsi qe nuk i kam pateur me pare. eshte i ngadalte duke krahsuar me nje muaj me pare. nese nuk e ke problem do ta kisha me te lehet po te me thoje ti se cfar duhet te le disaktive gjat startit te windowsit. per te patur nje proces puen ne pc time sic e kisha me pare. reni shum faleminderi per kohen qe me kushton per problemt e mia ne pc.