Lendet kimike ne Shqiperi

Te sjellin lendet kimike ne shqiperi ta harrojne kete gje le te gjejne nje vend tjeter per to she jo shqiperine se se lejojme kete gje ne shqipetaret:mad::mad::mad::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Ke ardh pak me vonese se lendet kimike i cmontuam :stuck_out_tongue:

per shqiperin nuk vjen me ky rast … cfra kemi humbur. cfra kemi refuzuar… sa keq e e prezantoj qeveria kete teme. sa keq. duhet te ishim pjese e demontimit te armeve…

Nuk pajtohem fare, mjafton nje gabim i vogel dhe e mbjell kancerin si te jet grur :), te keqen qe mund te shkaktone ai proces nuk mund ta shpreblente ai shperblim.

Ps: jam i sigurt se po te ishte sala ne qeverri do e pranonte pa nje e pa dy :slight_smile:

Deri sa tha fjalinë e fundit, gjithë fjalimin e mora se i kishte pranuar. POR shyqyr thuaj qe “nuk i pranojë”, se do te kishte plas lufte e ftohte civile dhe do te na kishin shfarosur helmet.

Lexova se ne Japoni, (ju kujtoj se eshte nje nder vendet me me kulturë dhe respekt për punën) ka “abuzime” mbi sigurinë e lendeve kimike qe përdoren per reaktoret, imagjino se çfare kasapane do behej tek ne!!!

Jane vertet nje burim i mire buxheti marrveshjet me armet, por per çfare i do kur ven gjithmon ne xhep te 1-rit? Si pershembull ne vitin 2007? Ku shkuan gjithe ato miliona? çfarë u ndërtua? Rruge? apo 10 metra tunel?

e ke shum gabim …as sala nuk do i pranonte…dhe jo se do i dhimbsej jeta e shqiptareve…po e din mir qe ai popull qe i sjell…ai edhe i rrezon sa hap e mbyll syt :wink:

Sa per temen , jam shum krenare per gjith ata protesues dhe ata qe organizuan protesten…sinq…
Ish vertet hera e par ku bashkoheshin te djatht e te majt…per 1 qellim te perbashket…bravo . Dhe qoft ky nje shembull per te ter ne , dhe nje mesim per cdo politikan… treguan qe ligji eshte ne duart e popullit…!!

labe, saliu faqeziu mir qe iku se po te ishte ai, me shum mundesi di i pranonte, si thoshte ai jo amerikes . kete se them vetem un, por edhe te gjith analistet e pavarur.
saliu as qe nuk do tregonte fare dhe sdo pyeste njeri, vetum kur te niseshin per ne shqiperi do merej vesh, edhe le te ngrihej populli ne protest po te donte, po ja fuste plumbin sic beri ne 21 janar.
ose i varte para kryeministris nqs do guxonin te afroheshin…per ata qe sbesoj ndiqni vidion https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=RShhf7PmDiY…dhi :ko:
se nuk qe saliu ai qe e ngriti gerdecin ne ajer.

sa per armet
nuk isham edhe aq kundra ardhjes. nuk besoj se kishte ndonje rrezk aqe te madh sa u beti, cdo gje do merej persiper naga amerika. ato ishin vetem lend kimike, qe pas shperberjes mbetjet e rrezikshme qe do ngelshin do coheshin diku tjeter.
me shum su pranuan per ceshtje imazhi se sa rreziku. pse ne e jo te tjertet? kjo ishte ceshtja qe i trembi njerzit.

ja dhe favoret qe do kishte shqiperi nqs do i pranonte:
mbeshtetje per marjen e statusit kanditat per ne BE prenda ketij viti.
ndim per hyrjen e plote te shqiperis ne BE brenda madatit te par.
dhenja e nje statusi te vecant per shqiperin nga SHBA-ja, ku perfshihej edhe heqa e vizave.
mbulim financiar sa 3-fishi i buxhetit te shqiperis(rreth 12 miliarde USD).

degjova dije se ne shqiperi ne cdo cep te saj (pervec lushnjes, duhet thksuar kjo :P) paska 31 vende me ndotje te lart kimike. dhe po te ishin pranuar keto armet e siris, do pastroheshin te gjitha keto vende edhe shum te tjer me plera. mund te dilnim edhe me te paster nga ky proces.

lereni saliun aty ku eshte se eshte shume mire po flisnim per arme kimike dhe jo per politike ajo ska te beje me politike

      • Updated - - -

un ktu isha po kisha dale ne proteste prandaj u vonova