Macja, kafsha shtëpiake më e zgjuar !!

Njeriu dhe macja kanë një tru shumë të ngjashëm në strukturë dhe funksion me njëri-tjetrin. Ky është rezultati interesant i studimeve të fundit mbi inteligjencën e kafshëve që çuditërisht nxjerrin macen më të zgjuar se qenin në dialogun me të zotinRevista shkencore angleze ‘New Scientist’ ka grumbulluar rezultatet e të gjitha eksperimenteve që janë bërë për këto kafshë shtëpiake duke zbuluar se truri i maces (edhe pse më i vogël se i qenit) ka dyfishin e neuroneve.

Gjithashtu studimi tregon se macet janë po aq të shoqërueshme sa edhe qentë. Jo vetëm kaq. Të gjithë do të vinim bast se numri 1 për nuhatje është qeni, por do humbnim. Kërkimet e reja kanë treguar se macet kanë më shumë receptorë nuhatjeje se miku besnik i njeriut.

Një tjetër avantazh i maceve është se të qëndrosh pranë tyre bën mirë për shëndetin, me kusht që të mos jeni alergjikë.

:rolleyes:

:noo::noo::noo: qenka bere qefi kesaj:P

ishte dicka qe e dija dhe me par …nuk e mora vesh dje si puna jote …:roll: :roll:

Ku e di ti qe e mora vesh dije un:P as qe nuk me intereson fare ky lajm:akullore:

ste intereson ky lajm , sepse shikon qe macja te ka zen vendin ?? hahaha shakaa ee

un skam pas kafsh te tj qe te bej krahasimin kush esht me e zgjuar…por di q macoku qe kam esht shum i zgjuar prz
me shkrin me ca veprime qe ben…o zoooooot sa e dua

une dyshoj ne kete lajm sidomos personi qe e ka ber :stuck_out_tongue:

Artikulli flete vetem per ate macin qe eshte ne foto :P, jo te gjithe lagjes :stuck_out_tongue:

jo jo se ajo macja eshte shum e keqe… aty flitet per macat tjera:D

sa inat i paskeni macet :ncuq::ncuq:

per ke mace po flisni njeher …se AI qe kam postuar esht MACOK …e esht si embelsir …:zemer:…:puthje: …:cat:

hahaha bash me pelqej macet vetem se une macet i le te shetitin neper qytet e si mbylli ne shtepi une ashtu :stuck_out_tongue:

ngordhshin inshallah :smiley:

hahahhah per macen tend e pra macokun hahhahah

pse ate barin atje te fotoja un e kam brenda ne shtepi hahaha :stuck_out_tongue:

vdeksh ti sonte ishalla :smiley:

huhuhu se kam shikuar aq un ate foton, si piknisje e pata foton e profilit tend :slight_smile:

Labe me bar e ushqen macin? :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

pse? te pelqen qe esht shum i bukur …dhe do celsin e bukuris ??? :lol:

jo jo …te fotoja e profilit ai esht duke mesuar …mbi libra :roll:
kot sthem un qe esht i zgjuar :rolleyes:

:stuck_out_tongue:

me pelqen aq shume sa qe do e gatuaja me spinaq :lol: