Manchester United fitues i derbit t? Premierlig?s

Kampioni i Anglis?, Evrop?s dhe bot?s, Manchester United, ka sh?nuar fitore bindëse prej 3-0 n? derbin e Premierlig?s përball? Chelseat t? zhvilluar n? Old Trafford.

Gjat? nj? pjese t? par? t? ekuilibruar, mbrojt?si serb Nemanja Vidic hapi rezultatin p?r Manchester Untied, duke sh?nuar me kok? n? çastet e fundit t? kësaj pjese (45’).

N? pjesën e dyt? Manchesteri pati rastet m? t? mira, duke arritur edhe tek goli i dyt? pas m? se nj? ore loj? (63’). Ishte sulmuesi anglez Wayne Rooney ai i cili dyfishoi rezultatin p?r djajtë e kuq, pas nj? harkimi t? Patrick Evra.

P?rpjekjet e Chelseat p?r t? arritur tek ndonjë pik? ishin t? kota, me dyshen sulmuese Drogba-Anelka q? nuk arritën t? k?rc?nojn? asnj?her? seriozisht port?n e portierit Van der Sar.

Ishte sulmuesi bullgar Dimitar Berbatov ai q? vulosi gjithçka n? k?t? ndeshje, duke sh?nuar nga afërsia tre minuta para fundit t? kohës s? rregullt t? ndeshjes pas nj? harkimi t? Ronaldos nga gjuajtja e lir?.

Manchester United sh?noi edhe nj? gol tjetër me an? t? Cristiano Ronaldos, por ky gol n? m?nyr? padrejt? u anulua p?r shkak t? supozimit t? pozitës jashtë loje.

Me tre pik?t e reja United mbledh 41 dhe ngjitet n? vendin e tret? t? tabelës s? Premierlig?s, mbi Aston Villan q? ka po aq pik?. United tash mbetet pes? pik? prapa liderit Liverpoolit dhe nj? prapa Chelseat, por me dy ndeshje m? pak.

N?se Manchester fiton ndaj Wigan Athletic gjat? t? m?rkur?s do t? ngrihet n? vendin e dyt?, dy pik? mbi Chelsean.