Mateni Shpejtesine Internetit

Shpesh firmat ku merrni internetin ju premtojne per nje shpejtesi marramendese por kjo nuk ndodh gjithmone. Per te pare se me cfare shpejtesie ju shkarkoni apo ngarkoni materiale ne internet sherben kjo faqe interneti. Me te hyr ketu mjafton te zgjidhni serverin qe keni me afer (normalisht ajo me ngjyr te verdhe ne kafe eshte e sugjeruara) e pastaj cdo gje rrjeth automatikisht e prisni sa te mbaroj testi…
Mbasi ka mbaruar testi ju mund te ndani me shoket e shoqer shpejtesine tuaj te internetit e te shifni se ku qendron secili!!

Adresa per te ber testin eshte#

https://www.speedtest.net/

[b]Ndersa per te pare a keni lidhje internet, veproni keshtu:

Start>Run
Shkruani cmd dhe klikoni Enter
Tek tabela e zeze qe ju del, shkruani pa fshire asgje tjeter: ping -t https://www.yahoo.com
dhe klikoni Enter. Ping, mund ti beni cdo faqe interneti, jo vetem yahoo por edhe google, youtube, etj. Ose mund tja beni IP se Internet Provider-it tuaj, por kjo mund te jete me e ngaterruar per disa.[/b]
Nese ne tabele ju del: Requet Timed out, nuk keni linje.
Nese keni, tek tabela del shpejtesia e lidhjes tuaj me faqen qe keni bere ping, e matur ne milisekonda (ms). Dmth, sa me e ulet te jete kjo shifer, aq me shpejt arrini ju te lidheni me faqen e kerkuar.

https://ip.lirenti.com/

kaq del nga Speedtest.net

Wow, se kisha pare un kete! :smiley: :smiley: :smiley:

Mua me doli kaq


ua me doli me e ulet se ajo e premtuar nga operatori.

Kaq me doli mu

@Lucatonii, Alice nuk qenka keq, punen e prish me Upload! qe ne itali eshte teper i ulet :frowning:

wooowwww Reni dhe Lucatoni qenkan shume mire.
Ja dhe e imja e punes.

Ja sa eshte ketu ne Shqipri,sa e kam une me nje fjale me Albetelecomin

Kurse une paguaj per 2048/356 Kbit/s me pjesen tjeter qe sme vjen mua pine nje kafe ato te Albtelecomit se jane gjynah,ah ktu ne Shqipri kush e kush me vjedh me shume,kurse ju qe jeni ne Itali kete problem besoj se nuk e keni.

Edhe une me albtelecom e kam klitono dhe ja kjo eshte max tani paradite qe nuk ka shume njerez se une e paguaj per 2M dhe me vjen 1.6 ose 1.7

Mire qenka, per shfletim eshte ultra, te pakten dolem nga kb.

tamam kur mendoj qe kemi punuar me linje 256kb them sin ja kemi bere. sa po vjen dhe po rregullohet dhe interneti ne shqiperi. :smiley:

Kjo eshte e imja ne Shtepi…

Kjo eshte e imja abissnet

un per vete paguaj 15 euro ne muaj per 1 mb/s dhe pas instalimi te antivirusit avira me vjen interneti 17 mb/s ka raste qe shkonte 30 35 20 mb/s

e cuditshme apo jo lum si une