Me mire te kesh miq apo armiq

Shpesh degjojme thenie te ndryshme nga njeres te ndryshem per miqte dhe armiqte. Si mendoni, ne jete eshte mire te kesh sa me shume miq apo te kesh armiq?

asnjeri nuk e di se sa armiq ka apo eshte mire te kesh apo mos kesh, e rendesishme eshte te kesh miq, ska rendesi se sa por te jen miq te vertet

E mira e te mirave eshte qe te kesh sa me shume miq dhe sa me pak armiq.

E mira e te mirave eshte qe te kesh sa me shume miq dhe sa me pak armiq.

E mira ashu do ishte Ema_d, :slight_smile: por miqte e vertet numerohen me gishtatat e nje dore …
dhe e shumta here zhgenjehemi dhe nga to …Per armiqte nuk kam çte them , shpresoj qe nuk kam :smiley:

Nje mik dhe shume armiq?

apo

Shume miqe dhe 1 armik?

kam qe qepar qe po e mendoj? kush mund te jete me e arsyeshme :?

Nje mik dhe shume armiq!
Miqesia e vertete, te ben te ndjehesh i/e plote dhe i realizuar!

Armiqte duhen se te bejne nder vete te marresh force te luftosh me shume per te arritur aty ku do ti,pak nga inati e pak nga qefi.

Shume miq…e veshtire ti kesh sot!

Më mirë është që të kesh miq se sa armiq,po secili njeri ka edhe miq por edhe armiq.Klm…

ne te vertet eshte te kesh me shum miq sesa armiq.
por e keqa eshte se ata qe i ke miqe te kethehen ne arniqe…
dhe keshtu i bihe thik me dy presa ???

Me mir armiq se do te thot se je i rendesishem
dhe ke me teper kujdes
Sepse po te kesh miq do te thot qe te gjith
te duan per interes sepse miqet
e vertet segzistojn me ne ditet qe jetojm

e kam hapur vete kete temen por kam harruar ti pergjigjem.

Eshte mire te kesh shume miq, lum ai/ajo qe i kane me shumice. Une kam miq, i preferoj ti kem, se keshtu jam me e cilter, me e qete, me ndihmojne te jem ne humor te mire, gjithashtu jam mike shume e mire, dhe per ke mendoj se eshte miku im bej gjithcka, e ve para vetes time.
Por te kesh miq ka te mirat e te ligat e veta, ndonjehere miku harron kufirin e vet, dhe duke qene se e ke mik, nuk mund tja prishesh, dhe atehere ndihesh keq.
Te kem armiq nuk me ka pelqyer asnjehere, nuk mujnd te jetoj dot me armiq neper kembe, edhe se jeta me ka mesuar se prej tyre mbrohesh me kollaj se ndaj miqve.

Ne shume pergjigje te anetareve vura re qe shumica prej tyre nuk beson ne miqesine e sinqerte: nuk mund te imagjinoj jeten pa nje mik ose mike, e pamundur, madje habitem se si ky opsion hudhet poshte kaq lehte.

Miqesia ka nevoje per afrimitet, sinqeritet (edhe kur lendon), dashuri pa xhelozi, ndjenja te verteta, etj…
Miqesia e vertete ndonjehere eshte akoma me e rendesishme se sa dashuria, kuptohet te dyja zene vende te ndryshme, por miku eshte i perjetshem, dashuria shpresohet te jete keshtu!

Pra sic u pergjigja me siper dhe e konfermoj pa dyshim: eshte me mire 1 mik, dhe shume armiq. (Mua kjo gje nuk me mungon dhe nuk me ka munguar, ndihem e kompletuar dhe kam ku te mbeshtetem)!

Tani lind pyetja tjeter:

Mendoni se te gjesh nje mik varet nga fati apo kane te bejne edhe aftesite ose me mire virtytet e njeriut?

[quote=“Insomnia”]Ne shume pergjigje te anetareve vura re qe shumica prej tyre nuk beson ne miqesine e sinqerte: nuk mund te imagjinoj jeten pa nje mik ose mike, e pamundur, madje habitem se si ky opsion hudhet poshte kaq lehte.

Miqesia ka nevoje per afrimitet, sinqeritet (edhe kur lendon), dashuri pa xhelozi, ndjenja te verteta, etj…
Miqesia e vertete ndonjehere eshte akoma me e rendesishme se sa dashuria, kuptohet te dyja zene vende te ndryshme, por miku eshte i perjetshem, dashuria shpresohet te jete keshtu!

Pra sic u pergjigja me siper dhe e konfermoj pa dyshim: eshte me mire 1 mik, dhe shume armiq. (Mua kjo gje nuk me mungon dhe nuk me ka munguar, ndihem e kompletuar dhe kam ku te mbeshtetem)!

Tani lind pyetja tjeter:

Mendoni se te gjesh nje mik varet nga fati apo kane te bejne edhe aftesite ose me mire virtytet e njeriut?[/quotepo

po shum bukur e ke permbeledhur… bravo… edhe pyetje qe ngerite eshte me te vertet shum ineteresante,
sa per te gjetur nje mik per mendimin tim … afetesia ka te bej … por me shum mendoj se fati , keshtu mendoj une

Ne Qoft se ke Miq ,dije se gjithmon mes tyre eshte nje Armik…

me mire nje mik e shume armiq Renix sepse miqesia e vertete eshte e rralle

Eshte nje shprehje qe thote,zot me ruaj nga miku se nga armiku ruhem vete.
Me mire te kesh armiq…

Une mendoj se te duhen qe te dy palet
dhe Miqet dhe Armiqet
Armiqet krijohen nga zilia e tyre dmth ia vlen kur ke armiq-njerezit qe bejne dicka ne jete kan shume armiq
Ndresa Miqet tregojn vleren tende si njeri

me mire te kesh pak miq , por aman miq per koke ! por edhe shume armiq nuk duhen ( ndoshta ndji ne te ralle )

miq me mire. armiqte sa me larg…