Merkuri? Rreziku kryesor per Token

[b]

Fundi i Tokes mund te jete me i shpejte nga ai qe kemi menduar deri tani. Ndoshta nuk do jete vdekja e Diellit, apo perplasja e nje komete qe do shkaterroje planetin tone, pasi behet fjale per nje kercenim me te afert. [/b]
Merkuri, planeti qe ndodhet i dyti ne radhen e sistemit tone diellor, mund te perplaset me Token por edhe me Marsin e Aferditen. Shkak per nje perplasje te mundshme mund te behen permasat shume te vogla te ketij planeti, rreth 3 here me i vogel se Toka. Ne kete perfundim eshte arritur pas nje simulimi ne kompjuter ku orbitat e planeteve kryqezohen duke shkaktuar nje katastrofe planetare.
Por per momentin nuk ka asgje per t’u shqetesuar, pasi prej mijera vitesh, orbitat e planeteve afer Diellit ku ben pjese edhe Toka me Merkurin, jane te qendrueshme. Nga ana tjeter, edhe nese aktualisht na duket se nuk leviz asgje, ndryshimi me disa metra i orbitave mund t’i afroje shume planetet ne nje distance prej miliona vjetesh.

Studimi eshte kryer nga Observatori i Parisit dhe eshte publikuar ne revisten “Nature”. Sipas te dhenave, Merkuri mund ta zgjeroje orbiten dhe te largohet jashte sistemit diellor, ashtu sic mund te perfundoje i perplasur me Token.

SH interesante…

PO MIRE THONE KETA PO CA DO BEHET DUHE E GJEJME NJE PLANETE TITER TE IKIM NGA TOKA JONE :ciao:

Shpresojme qe te mos ndodhe ndonje levizje e orbitave.

ishalla shpetojm…

mos te frikohemi,se ne nuk kemi koh per keto gjera,pasi kemi pune tjera per te ber.
ne nuk kena me e perjetue.

Me shume frike kam nga Amerika sesa nga Merkurri…

Si te gjithe yjet dhe dielli ka nje fund. Sistemi diellor apo si mund ta quajme ndryshe krijimi i yllit (te diellit) eshte kryer rreth 4 Miliard e gjysem vjet me pare.

Sipas studimeve dihet qe krijimi i nje ylli me permasat e diellit kerkon miliarta vjet. Kerkimi i fundit mbi krijimin e yjeve eshte mbi nje sistem larg tokes rreth 240 vjet drite dhe ne 12 Miliard vjet mund te themi se ky yll eshte ne gjendje embrionale. Pra dhe pse kane kaluar shume kohe ai yll qe te krijohet do ti duhen te kalojne dhe disa miliard vjet te tjere, kushedi dhe pse Diellit i kane ngel rreth 5 miljard vjet akoma derisa ti vije fundi ne kete sistemin tjeter mbase ka dal ndonje lloj forme jete…

u zgjata shume, por sa per informacion mbi te interesuarit :slight_smile: