Mesimi i dites !!

E kam shkruajtur une kete kur isha ne momente humori :stuck_out_tongue:

hihihi…palo gjumash

jo veç i dites, po i kejt jetes: Kurr mos i beso askujt!! Edhe kuj i thu shok/shoqe, meno mir se n’dit sodit po ta lojn kilen!!

–Mjerë ai që ka dashur vetëm formën, trupin dhe pamjen, vdekja i’a rrëmben të gjitha…Dashuroni shpirtin… se do ta rigjeni…(y)

–Mendjet e mëdha diskutojnë për idetë; mendjet mesatare diskutojnë për ngjarjet; mendjet e vogla diskutojnë për njerëzit…

–S’më intereson të qënit njeriu më i pasur në planet. Ajo që vlen për mua është momenti kur bie të fle pasi kam bërë diçka të mrekullueshme…(y)

-Gjej një minutë për të menduar, gjej një minutë për t’u lutur,
gjej një minutë për të qeshur-
“Nene Tereza”

Për të kuptuar vlerën e një viti,pyet studentin i cili nuk e ka kaluar provimin.
Për të kuptuar vlerën e një muaji,pyetni nënën e cila beben e lindi parakohe.
Per te kuptuar vleren e nje jave,pyetni editorin e nje reviste javore se sa duhet punuar.
Per te kuptuar vleren e nje ore,pyet dy te dashuruar qe presin per tu takuar.
Per te kuptuar vleren e nje minuti,pyet dike qe sapo i iku treni apo autobusi.
Per te kuptuar vleren e nje sekondi pyet dike qe sapo i shpetoi nje aksidenti.
Per te kupuar vleren e nje te mijtes se sekondit,pyet nje atlet qe ne olimpiade fitoi medaljen e argjendit.

E djeshmja?? Histori. E nesermja?? Mister. Per kete ekziston e tashmja. Jepi vlera cdo momenti qe jeton dhe mbaj mend qe: KOHA NUK PRET ASKEND.

Ke fillu jep mesime o kopuk :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :smiley:

Nese per nje cast Zoti do te harroje qe jam vec nje kukull dhe do te me dhuronte nje copez jete ,mundesisht nuk do te them cdo gje qe mendoj, por perfundimisht do ta mendoja gjithcka qe do them .Do tu jap vlere gjerave , jo per ate qe jane , por per qe vlejne.

Do te fle pak, do te enderroj me shume, do te vazhdoj te ece kur te tjeret ndalojne, do te rri zgjuar kur te tjeret flene,do t’i degjoja te tjeter kur flasin ashtu sic do te shijoja nje akullore me cokollate.

Nese Zoti do te me dhuronte nje copez jete, do te vishesha thjesht, do te shtrihesha ne diell , duke lene zhveshur jo vetem trupin ,por edhe shpirtin.

Zoti im , nese une do te kisha nje zemer , do te shkruaja urrejtjen time mbi akull e do te prisja te shkrihej ne diell.

Do te ngjyrosja me nje enderr te Van Gogut mbi yje, nje poeme te Benedetti-t se bashku me nje kenge te Serratit do te ishte serenata qe do t’i ofroja henes.

Do te ujitja me lotet e mi , trendafilat, per te ndjere dhimbjen e gjembave te tyre dhe puthjen e mishte te petaleve.

Zoti im , nese do te kisha nje copez jete , nuk do te lija te kalonte asnje dite , pa u thene njerezve qe dua me shume , se i dua dhe do te jetoja duke dashuruar dashurine.

Njerezve do tu provoja sesa e gabuar eshte te pushosh se dashuruari kur plakesh, sepse plakesh vetem kur nuk dashuron me . Nje femije do t’i dhuroja krahet, por do ta lija te mesonte fluturimin vete.

Te vjeterve do tu mesoja se vdekja nuk vjen me pleqerine, por me harresen.

Shume gjera mesova nga njerezit. Mesova se gjithe bota adhuron te jete ne maje te malit kur lumturia e vertete qendron ne ngjitjen e te tatpjetes. Mesova se kur nje femije shtrengon me doren e tij per here te pare gishtin e prindit te vet , e shtrengon ate perjete.

Mesova se nje njeri ka te drejte te shohe nga lart-poshte nje tjeter , vetem atehere kur duhet ta ndihmoje per t’u ngritur. Jane te shumta gjerat qe do te mesoja nga ju , por realisht nuk me nevojiten shume , pasi kur te me fusin brenda nje valixheje , do te kem vdekur i palumtur…

Gabriel García Márquez

hahaha, jo bre njeri i gjoj neper fb qishtu se s’di une…

Njeriu kur ndjen dhimbje, është i gjallë… Por kur ndjen dhimbjen e tjetrit, atëherë është NJERI…

…me ardhjen ne jete te njeriut dihet se eshte 1 njeri me shume ne kete bote, kur dihet se toka ka rreth 7 miliard njerez; me kryerjen e shkolles fillore 1shit i shtohet 0 dhe behet sa 10 njerez, me kryerjen e shkolles se mesme i shtohet edhe ni 0 e behet sa 100 te tille, me kryerjen e fakultetit dhe studimeve tjera 0t veq sa vijne e shtohen dhe vlera rritet;
por, Kujdes! Ruajeni 1shin, pa 1jeshin jeni 0 !

Jeta eshte fillimi i sfidave dhe vdekja eshte vendimi vleresues…Hidherimi nje dite mund te kthehet tek ti me nje buzeqeshje prej se ciles perfundimisht nuk do mund te largohesh dot kurre,sepse ne jete jo gjithmone do te te ndodh te jesh protagonisti kryesor i shkaktimit te vuajtjeve,por edhe bashkudhetar me vuajtjen…

Ndonjeherë duhet të mbyllësh disa dyer…Jo shkaku i krenarisë apo arrogancës por thjesht sepse nuk të dërgojnë askund. …

Nuk ka gje me te keqe,se sa kur nje femer,kerkon te rishkruaj krijimin e saj!..

Ti nuk e kupton dhe un nuk mund ta shpjegoj.

shummmmmmmmmme e bukur

Pse e komplikojmë jetën ?

  • T’mungon dikush ? …Thirre
  • Don të takohesh ? …Ftoje
  • Don të jesh i kuptuar ? …Shpjego
  • Ke pyetje ? …Pyet
  • Nuk t’pelqen diçka ? …Thuaje
  • T’pelqen diçka ? …Pranoje
  • Deshiron diçka ? …Pyet per të
  • E don dikë ? …Thuaja

E kemi vetem 1 jetë, ta mbajmë të thjeshtë…

Mos dil nga shtepia pa çader :slight_smile:

e ke shpikur vet ?