Mjek te vetvetes ne kushtet e shtepise !!

Me posht gjendet nje liste semundjesh , qe te pakten 1 her ne jet , na ka kapur nje apo disa prej tyre.
Nese keni probleme shendetsore aktuale , qe gjenden ne ate list…ather mos nguroni te kerkoni ndihme ktu ne lirenti.com dhe me shum kenqesi do u shkruaj receta te thjeshta mjekesore , te bera ne kushtet e shtepis.
Shum te efektshme !..te studiuara , dhe te nxjerra nga Mjeku i njohur Alternativ Hysni Dankshi…dhe te sjella ne lirenti.com , nga labja …;p

1-Dhimbje koke
2- Neurozat dhe semundjet e tjera nervore
3-Skleroza
4-Semundjet e epilepsise & pagjumesise
5-Ankthi , stresi , marramendje
6-Semundjet e zemres
7-Anemia , dobesia e pergjithshme dhe rritja e rezistences
8-Arterioskleroza
9-Hemoragjia ne hunde
10-Enjtja
11-Majaselli
12-Semundjet e aparatit tretes
13-Semundjet e stomakut
14-Diarreja
15-Koliti
16-Semundjet e mushkrive
17-Bronshiti dhe katarret e rrugeve te frymarrjes
18-Rrufa dhe kola
19-Asma bronkiale
20-Lemza
21-Djersitja e tepert
22-Pezmatimi i veshkave dhe fishkezes urinare
23-Adenoma e prostates
24-Urinimi i pa vullnetshem te femijet
25-Azotemia
26-Pezmatimi I vezoreve
27-Tumoret e vezoreve
28-Grate dhe vajzat qe deshirojne gjinj te forte
29-Tumoret e gjirit
30-Pezmatimi I mulcise
31-Hepatiti kronik
32-Guuret ne temtha
33-Semundjet e lekures dhe plage te ndryshme
34-Djegiet
35-Rrjebulli
36-Zgjebja
37-Dermatomukozat
38-Kallot e kembeve & lythat e duarve
39-Morthi
40-Renia e flokeve
41-Per te mbajtur fytyren bukur
42-Semundjet e fytit dhe bajamet
43-Semundjet e veshit
44-Semundjet e syve
45-Diabeti
46-Parazitet e zorreve
47-Gjendrrat tiroide
48-Reumatizma
49-Anemite
50-Leucemite
51-Migrena
52-Spondliatrozat
53-Varincet ( damaret e kembeve )
54-Temperatura e larte
55-Semundjet e pankreasit
56-Per dobesim dhe renie nga pasha
57-Mos mbajtja e urines ne moshat e rritura
58-Hermie diskale & nervi shiatik
59-Te vjellat & era e keqe e gojes
60-Menopauza

e dashur labe kam probleme me renjen e flokeve me bien shume se di se pse
po ca mund te beje per to ca me keshillon ti

Mund te te ndihmoj edhe une nese do Anna…

renia e flokeve vjen nga shume faktor…se pari eshte stresi…se dyti eshte edhe pak periudha tani qe ndikon ne renien e flokeve…shampot perbejne nje faktor tjeter…

Normalisht duhet te jesh ne djeni se cfare tipi floku ke…te thate…me yndyre…ose flok normal…

floket me yndyre kerkojne kujdes te vecant…nuk duhet te perdoresh crem floku sepse ndikojne drejt per drejt ne keputjen dhe renien e tij…

mirpo nje keshill tjeter imja eshte…te perdoresh vajin e ullirit me te verdhe veze…me dy te verdha vezesh…lyeje rrenjet…deri tek maja…mbaji per rreth 2 ore…kete lloj maske beje 3 here ne muaj…

kjo ndihmon ushqyerjen e flokeve…mirpo duhet patur parasysh…se nese nuk ushqehemi ne menyren e duhur eshte e kot te perpiqesh ne siperfaqe…

duhet te ham shendetshem…produkte qe ndihmojne ne dhendetin e flokut,lekures etj,

flm aurora do e provoj dhe uroj te funksionoj ne flokun tim pasi eshte i thate

e dashur anna…kunder renies se flokut qarkullojn kaq shum versione…po ajo qe un do ta garantoja me 100 firma…eshte perdorimi i tre vajrave te pergatitura ne kushtet e shtepis… vajit te rozmarines…specit…dhe hithsit…
se si behen kto vajra i ke tek kjo tema ktu https://www.lirenti.com/threads/19191-Si-te-pergatisim-vajra-ne-kushtet-e-shtepise
pasi te jen pergatitur , merr nga nje lug nga secili , dhe e hedh ne shampon tende… me pjesen tjeter , ben maska duke e aplikuar ne rrenje , per ngga 20 min…2 here ne muaj…
pervec efektit te papar qe kam par te vetja ime…sh siguri me kan dhen dhe shembuj te tjer…te shum vajzave qe kan pas vertet probleme serioze me renien e flokut…

do pak durim…po ta garantoj qe efekti ka per te qen i shkelqyer… pervec forcimit dhe ushqyerjes se rrenjes…rozmarina ka dhe veti per rritjen e flokut…

labe keto tri vajrat duhet ti fusim njekohesisht ne shampo apo te perdorim njeren prej tyre

qe te treja…nga nje lug nga secila… shampua duhet te jet e sapo filluar nrm…

shume faleminderit labe

te lutem :slight_smile:

kam 1 vit qe e kam hap kte tem , dhe thoja me vete kaq te shendetshem jan lirentsat hahaha. Ne brezi i sotshem…ne te parin shqetesim fizik qe kemi i drejtohemi ilaceve…po harrojm se sa deme toksike kan kto te fundit ne organizem. Duhet ti hedhim syt dhe nga mjekesia e vjeter popullore , sepse eshte vertet efektdhenese…

Rozmarina eshte e sigurt qe po…forcon rrenjet e flokut…mirpo labe…floket e demtuar jane edhe nga keq ushqyerja…nese nuk ham mire…nuk ka se si te kemi floke dhe lekure te shendetshme…sepse gjithcka varet nga menyra se si ushqehemi

Padyshim qe dhe ushqyerja eshte faktor shum domethenes per gjendjen e flokve…po nuk varet cdo gje nga menyra si ushqehemi.
Nje perqindje te shkakut te renies se flokut e ze stresi…nje pjes ushqyerja…nje pjes faktoret gjenetik…infeksionet e ndryshme etj…po perqindjen me te madhe e kan faktor te pa njohur nga mjeksia e sotme…