Mund te urresh nje person qe e ke dashur shume?

Cili eshte raporti midis dashurise dhe urrejtjes! A eshte e zevendesueshme dashuria me urrejtjen?

Mos valle ajo qe ngelet eshte veçse nje pasion i venitur! Besoj se kjo teme ka shume per te diskutuar, çfare mendimi keni?

Ndosha urrejtje momenti une kur jam ndar nga i dashuri im e urrejta boten jo vetem ate por me kohe fillova ti mendoj gjerat me ndryshe,dhe tani nuk eshte se e dua por as nuk e urrej,mudohem qe ti mbaj vetem gjerat e bukur ne mend dhe gjerat qe i urrej tek ai ti harroj,per ate e konsideroj si kujtim te bukur.

Por dicka tjeter kisha per te then e kunderta e kesaj nga urrejtja ne dashuri.
I dashuri ime aktual ndoshta ka qen armiku me i madh qe kam pasur ndonje here ne jete jam vetem 18 vjec nuk kam shume armiq andaj,ai cdo fjale timen e ka kundershtuar,cdo here kemi pas mospajtime gjithmon,dhe e urreja me shpirt aq shume e urreja sa mendoja tere naten cka ti beje kur ta shof,cilat fjale do e lendonin me shume,dhe ne pushime e veres u takuam nuk kishte njeri tjeter vetem une me familje dhe ai me familje,zbulova nje njeri krejt tjeter,qe filloj te me pelqej dhe duke kaluar koha me te dhe ta dashuroj.Kur kemi ardhur ne Prishtine askush nuk ka besuar ate cka ka pare me sy une me armikun time qift.

Jeta eshte e bukur andaj jetone cdo cast.

Urretja, fjale e rende, nje ndjenje negative, edhe per vet personin, mendoj se eshte nje humbje kohe!

Per sa me perket dhe per eksperiencat e mia, ne jeten time kurr nuk kam urryer mbas nje dashurie, thjesht duhet kuptuar qe dicka qe lind pakontroll edhe mund te perfundoi ose shuar ashtu sic fillon!!!

ceshtja eshte se sa kuptohet nga te dy palet qe ajo qe lindi ishte pa kontroll apo e sajur. Gjithmone ka te beje me konceptet e personave dhe sa i kuptojne te tjeret.
Eshte e vertete qe dicka qe lind dhe shuhet.

per mendimin tim jo. eshte e pamundur qe dashuria, te pakten ne planin personal, te kthehet ne urrejtje. ndoshta ajo mund te shuhet si ndjenje, por kjo nuk do te thote qe vendin e saj e ze urrejtja. nqs dikur ke arritur te duash dike, eshte e pamundur ta urresh ne te ardhmen.

jam plotesisht me mendimin tend. dashuria e vertete nuk kthehet ne urrejtje !

Jo eshte nje gje qe kur nuk mund ta besh gjithe ate dashuri qe ke ndaj ti nuk mund ta shenderosh ne urrejtje

perne shqiptaret eshte shum e let te urrejme se te dashurojm,
kjo eshte rralitet ose keshtu mendoj un?

Mendoj se sh gjera varen nga shkaku dhe menyra e ndarjes. Persa i perket urrejtjes, mendoj qe eshte kalimtare per shumicen e njerezve.

nuk mendoj qe nje njeri qe e ke dashur shume ta urresh sepse akoma ka dsashuri ne mes edhe pse jane ndare:D:D:D

Them qe dashuria mund te kthehet ne urrejtje por vetem per nje kohe . Si une psh
urreja me gjithe shpirt. Pastaj kjo urrejtje me duket se u
kthye ne indiference …Gjithessi kjo varet nga rrethanat . :slight_smile:

se besoj qe mund ta urrej :S ndoshta se kam perjetu dashurin e vertet :S e spo di tash … ndarje tlehtaa jan kon:S haaahhaha

se besoj se mund te urresh dikend qe e ke dashur,por krejt mvaret nga rrethanat e krijuara ne hapsiren kohe

me pak fjal ESHTE E PAMUNDUR…KURR

Se besoj vetem nese te sjell deri ne ate mos saqe mallkon diten e njohjes…

jo smund ta urresh kurre, nese vertete e ke dashur me zemer smund ta urresh kurre sado qe te ka lenduar.

 pajtohem me mendimin tend

gjithashtu pajtohem em mendimin tend

Jeta ka vertetuar se nje dashuri kaq e madhe mund te kthehet ne urrejtje. Nuk e di se cilet faktore mund te luajne rol ne kete ceshtje por personalisht besoj se Po, mundet!

Nje person qe e ke dashur me te vertet,nuk munde qe ta urresh.