Ndarja dhemb vetëm dy muaj e gjysmë

Një hulumtim i realizuar nga Universiteti i Northwesternit ka treguar se dalja nga një lidhje romantike shërohet shumë më shpejt se që është menduar.

Ekspertët i kanë përcjellë studentët të cilët kanë qenë në lidhje së paku dy muaj, dhe pas ndarjes ata i kanë pyetur se si i parashikojnë javët e ardhshme. Shumica prej tyre kanë pohuar se do të vuajnë disa muaj.

Më së keqi janë ndier ata të cilët janë braktisur dhe ata të cilët kanë qenë shumë të dashuruar.

Megjithatë të gjithëve u është dashur një kohë e barabartë për t’u shëruar plotësisht nga zemra e thyer, mesatarisht dhjetë javë, dyfish më shkurtë nga sa ata vetë kanë pritur.

Kjo besohet të jetë rezultat i asaj se njerëzit janë shumë më fortë sesa mendojnë. Zakonisht nuk e dinë se cilët mekanizma të mbrojtjes i kanë në dispozicion, mirëpo pa pengesa i shfrytëzojnë ato.

Pas ndarjes, njerëzit i kujtojnë anët negative të partnerit, madje edhe ato të cilat u janë dukur simpatike, i konsiderojnë të këqija. Për këtë arsye më lehtë përballen me ndarjen.

Ineresante

…mmundD te them se eshtte e verteet ngasse ne kette situatte jaam dhe UNË…!

…qddOkuush mund te harroje diike edhe pse praap te kujttohett…

…eshtte diiqka qe me been te merzzittem`:S…!!

i/e nderuar , jemi me ty , eshte mir qe merzin ta ndash me miq …

Nese e dashuron me zemer kurr nuk do e harroshe .

Kjo eshte e vertete! ngelet ne formen nostalgjis

vertet mendon se ngelet ne form nostalgjie

un mendoj se mentet vetem si kujtim i cili nuk mund te harrohet aq leht

Nqs pas ndarjes do te vinte dikush tjeter qe te te bente te harrosh ate person, mund ta harrosh edhe me shpejt se dy muaj e gjysem, sado i dashuruar te kesh qene…
Kete e them sepse sapo e kam vertetuar…Me ka harruar ne me pak se 2 muaj dhe qe une se besoja kurre…Mendoja se me ate dashuri qe “Ajo” kishte ndaj meje, gjithashtu dhe une ndaj saj, nuk do mund te me harronte dhe te ishte me nje tjeter per nje kohe te gjate, por ja qe nuk ishte keshtu, prandaj dhe mendoj se ky studim eshte i sakte…

Mendoj se harrohet personi jo ndjena
Kur dashurojm jan disa pika qe vihen re te personi ne fjal te cilat na bejn ta dashurojm
Kur ndahemi normalisht dashurin e kerkojm prap dhe jan po ato pika qe kerkojm te nje person tjeter, kur ndodh qe e gjem ateher kemi harruar personin e pare por dasuria eshte po ajo
Prandaj jam dakort me smocking2 kur thot qe mjaftojn edhe me pak se 2 muaj e gjys

E kjo do thot se nuk ka qen dashuri e sinqert por kaprico ?Nje gje me vien keq nga kjo jet;Pse nuk mund ta shikojm askush zemren e njeri tjetrit, sa te kuptoj dashurin qe ke ndaj X personit shembell!

SHum interesante kjo !

Mëso Majdi mëso

E po sa te rrosh do mesosh