Neser ne mengjes Dielli do te duket ndryshe, ja arsyeja

Vetem ndonje fatlum mund te shohe heren e ardhshme kur ky fenomen do te ndodhe, ne vitin 2117 ose 105 vjet me vone.

Behet fjale per nje ngjarje te rralle astronomike, qe lidhet me parakalimin e Aferdites midis Diellit dhe Tokes.

Midis shtate miliarde personave qe jetojne ne planet, eshte e parashikueshme qe vetem ndonje fatlum mund te shohe heren e ardhshme kur ky fenomen do te ndodhe, ne vitin 2117 ose 105 vjet me vone.

Parakalimi i Aferdites do te zgjase gjashte ore e 40 minuta dhe do te jete i shikueshem ne te gjithe boten, perfshi edhe ne Shqiperi.

Sipas parashikimeve te astronomeve, momenti me i mire per te pare kete fenomen ne vendin tone do te jete ora 6.55 e mengjesit.

Per here te pare, nje parakalim i Aferdites eshte dokumentuar ne vitin 1761 dhe qe prej atehere, diçka e tille perseritet mesatarisht nje here ne çdo shekull.

Aferdita eshte planeti i dyte ne radhe nga Dielli, ne sistemin tone diellor dhe ai pasohet nga Toka. top-channel.

Burimi:

https://www.ikub.al/LAJME_CATEGORY/1206050003/Article-Neser-ne-mengjes-Dielli-do-te-duket-ndryshe-ja-arsyeja.aspx

vallaj jaro deri n`5 mengjes prita Unikkatilin une, e diellin se kom vrejt qe paska dal…

ishalla sna bie shi neser , ta shikojm :D…
do mund te shihet me sy te lire ?

po pak problem me sy te lire…se edhe kshtu (normal) eshte problem me shiku Diellin, por jane disa syze qe shikojne “zenien e Diellit” me ato (ose qe ke deshir me shiku, merre “mbrojtsen e syve te atye qe saldojn” qe kane aparat te saldimit, edhe ajo eshte sikur ato syzet ), mund ta shikosh paster… shume kthjellet, dhe e dallon plantin Aferdite qe do te dal para Diellit… edhe une dote zgjohem e ta shikoje… ndoshta edhe inqizoj :smiley:

mund ta perdoresh edhe fotografimin e mjekut ose filmin e aparatit fotografik :slight_smile:

si nje mize, qe vertitet para llampes!

lool se paskam verejtur fare cfare kam shkruajtur :smiley: haha, na falni se gabime ne shtyp… noddhin :stuck_out_tongue:

nese do jem zgjuar do ta shikoj per kuriozi8 :slight_smile:

//per pergjigjen me lart i ka fajet Unikkatili se kam ngel gjith nate duke prit kengen :stuck_out_tongue:

hahahhaha, vetem duhet ta hap gojen Dielli dhe ta perbije pernjehere :smiley:

erdi , nese arrin ti besh foto na i trego dhe neve :slight_smile:

sikur te ishte dit pushim do kish rasti ta shikoj se kam nje gjum te keq sa nuk do e besoj njeri, ne vikend them do fle gjum do knaqem . po si me del ashtu gjumi ne ora 6 :mad:e ditev tjera oo me jorgan zgjohem

ju se beni foto sillin ketu pliz

Me thene te drejten une nuk vrejta ndonje ndryshim thjesht ishte pak i zbeht se sapo filloj te lindte dielli, ose kisha probleme une pasi punova gjithe naten

Me çfare arrite te shikosh diellin?

kur e shikojme (Diellin) me rendesi eshte qe pamjen qe e shohim (Diellin) ta zmadhojm ne menyre qe te shohim Plantin qe kalon, se nese kemi pamje te vogel te Diellit atehere si e sheh Planetin qe kalon, e qe ai eshte qindra here me i vogel

po he beri dikush foto apo i ka zer gjumi si mua?

Disa foto… ( Normal une nuk i kam bere, sepse nuk me dulën ashtu siq mendova)

uaaaaaaaaaaa sa interesant!!!

Un nuk e mora fare mundimin, pasi nuk kisha filtrat e duhur, te aplikoja ndonje leter grafije nuk ma mbante pasi kisha frik mos digjej sensori.

Ja disa foto nga ky event:

me mir se ne foto ketu ase live sdo e kishim fokusu.edhe pse si pik duket esht nje ndryshim i mir.

Kjo foto nga NASA, ja merr te gjithave :smiley:

hmmm e fort kjo foto e fundit