Ngordhje Misterioze masive e zogjve dhe peshqeve ne gjithe boten

Qe nga data 31 dhjetor 2010 kur u botua per here te pare lajmi i pazakonte i nje numri te madh zogjsh qe rane ne toke te vdekur ne qytetin e vogel Beebe ne Arkansas, USA, ne gjithe boten eshte shfaqur i njejti fenomen por qe eshte shtrire me shume ne mbreterine e kafsheve duke perfshire peshq e gaforre. Brenda nje jave te vetme kane vdekur me mijera zogj dhe me miliona peshq. Disa thone se keto vdekje masive kane lidhje me njera tjetren. Disa te tjere (i referohem shkenctareve) shprehen se eshte nje fenomen natyral ndersa skeptiket mendojne krejt ndryshe.

Ne fakt vdekje masive te kafsheve nuk jane dicka e re. Ato ndodhin cdo vit dhe gjate gjithe vitit por qe kane nje periudhe te caktuar, psh gjate ndryshimeve sezonale ose ndryshime te medha ne temperature e klime. Shume nga shkenctaret mendojne se kjo eshte arsyeja. Kush ka te drejte e kush eshte gabim, ajo ende eshte per tu pare. [b]Kategoria tjeter e mendimtareve qe kundershtojne shkenctaret shprehen se kjo vdekje masive eshte dicka e pazakonte sidomos gjeografia e saj bertet me te madhe per nje fenomen aspak normal. Gishti i vihet eksperimenteve sekrete me armet e modifikimit te klimes, llojeve te reja te rrezeve, pulseve elektromagnetike… kategoria tjeter mendon nje nderhyrje nga jashte tokes ndersa fetaret e shohin si shenja e qarte e apokalipsit te parashikuar ne bibel. Kushdo qofte arsyeja, zogjte e peshqit po vazhdojne te vdesin ne menyre masive dhe cdo dite lexon jame nga vende te tjera te botes per perseritje te ketij fenomeni. Kjo eshte harta e vendeve ku ka patur vdekje masive dhe sot, 8 janar 2011 pati dy raportime te reja per te njejtin fenomen.

Po te shohim grafikun e lajmit, ngjarja ne fakt ka filluar ne Scarlino, Itali ne daten 28 dhjetor 2010:[/b]

Scarlino, Itali - Ne brigjet e Scarlinos, Itali ne nje rrip prej dy kilometrash jane gjetur me mijera pesh, gaforre, midhje, dhe molusqe te vdekura. Shkaqet jane ende te panjohura.

Burimi: corrierefiorentino

[b]Ngjarja kryesore

1/1/11

Beebe, Arkansas -

Pak minuta perpara Vitit te Ri me mijera zogj rane ne toke te vdekur ose te plagosur. Banoret kur u cuan te nesermen pane trupat e 5000-6000 zogjve (blackbird ose sic i njohim ne ne shqip, mellenja) qe kishin mbushur rruget, catite dhe oborret e qytetit te tyre. Zyrtaret thone se zogjte kishin pesuar nje lloj traume dhe kishin emoragji masive te brendeshme. Shpjegimi fillestar ishte qe fishekzjarret mund te ishin shkaktare te ketij fenomeni.[/b]

Burimi: CNN

2/1/11

Franklin County, Arkansas -

Nje dite me pas, rreth 200 km ne perendim te Beebe, Arkansas u raportua nje vdekje masive e peshqeve. Mbi 100 mije pesh u pane te vdekur ne lumin Arkansas ne nje siperfaqe prej 32 km. Vdekje ose ngordhje masive te peshqeve nuk jane dicka e pazakonte por ne kete rast shume specialiste paten dyshime per dicka me shume se normalja.

Burimi: todaysthv

Po ne daten 2 janar 2011 nje raport vjen nga Uellsi Jugor ku u gjet nje numer i madh peshqish te ngordhur.

Abergavenny, South Wales -

Nje agjensi e ambjentit konfirmoi ngordhjen masive te qindra peshqeve. Shkaku ju vu ujit te ftohte, mungeses se oksigjenit dhe akullit.

Per kete lajm mungon fotoja.

Burimi: bymnews

[b]Date 3/1/11

Pointe Coupee Parish, Louisiana -

Ne 3 janar 2011, tre dite mbas incidentit ne Beebe, Arkansas, mbi 500 zogj te te njejtit lloj si dhe garguj rane nga qielli ne Pointe Coupee Parish, Liuisiana, USA. Serisht zyrtaret u shprehen se vdekje te tilla masive nuk jane te pazakonta dhe analiza te metejshme laboratorike do kryhen per te percaktuar shkakun e vdekjes.[/b]

Burimi: 2theadvocate

Ne te njejten dite, ne banore e Gilbertsville, Kentucky - raportoi me dhjetra zogj te ngordhur rreth kutise se saj postare por zyrtaret nuk treguan ndonje interes per kete incident.


Burimi: wpsdlocal6

[b]Serisht data 3 janar Kent Island, Maryland -

Me dhjetra mijera peshq u gjeten te ngordhur ne Gjirin Chesapeake. Shkaku i ngordhjes mendohet te jete stresi i shkaktuar nga uji i ftohte.[/b]

Burimi: wbaltv

[b]Vazhdojme me daten 3 por kete rradhe lajmi i perkjet Japonise

Tokyo, Japan -

23 zogj te ngordhur ne prefecturen Tottori perhapen friken e gripit Avian por testet ende duhet te konfirmojne shkakun e kesaj ngordhje masive.[/b]

[b]Vazhdojme me daten 3 por kete rradhe lajmi i perkjet Japonise.

Tokyo, Japan -

23 zogj te ngordhur ne prefecturen Tottori perhapen friken e gripit Avian por testet ende duhet te konfirmojne shkakun e kesaj ngordhje masive.

4/1/11

Volusia County, Florida -

Me mijera pesh jane gjetur te ngordhur ne Spruce Creek, afer Port Orange. Sipas banoreve lokale kjo ngordhje masive eshte shume e pazakonte pasi ujrat jane te ngrohta ndersa sasia e peshkut te ngordhur eshte shume here me e madhe se vitet e kaluara.

Burimi: wftv

E njejta dite ne Parana, Brazil -

Eshte raportuar se mbi 100 ton peshk i ngordhur ka dale neper brigjet e zones. Shkaku per kete ngordhje masive eshte i panjohur.


Burimi: parana

Serisht e njejta dite Ontario, Canada -

Me qindra peshq ngordhen ne lumin St. Clair dhe shkaku mendohet te jete ulja e menjehershme e temperatures.

Burimi: torontosun

Data 5 eshte me e ngarkuara me lajme te tilla.
5/1/11

Jugu i Illinios -

Eshte raportuar ne daten 5 janar 2011 nga rezidentet se zogj te ngordhur jane gjetur qe 3 jave perpara.
[/b]

Burimi: associatedcontent

Tyler, Texas –

Rreth 200 zogj jane gjetur te ngordhur ne uren e autostrades 155 qe kalon mbi liqenin O’ Pines. Autoritetet deklarojne se pamja e zogjeve te ngordhur nuk eshte dicka e pazakonte dhe kjo ska lidhje me incidentin ne Arkansas kater dite me pare.


Burimi: allvoices

Wilson County, Tennessee –

Nje tufe prej me shume se 100 zogjsh u zbulua e ngordhur ne Wilson County. Shkaku eshte i panjohur.


Burimi: wsmv

waaaaaaaaaa ca beheeeeet …

Spaska nisur mbar 2011

[b]
Falkirk, Sweden –

Rreth 100 zogj u gjeten te ngordhur ne mengjesit e 5 janarit ne Falkirk, Suedi. Zogjte e ngordhur u derguan ne laborator per analiza nderkohe qe shkaqet mbeten ende te panjohura.[/b]

[b]


Burimi: aftonbladet

Chesapeake Bay, Maryland -

Raportimet e dy diteve me pare mbi ngordhjen masive te peshqeve ne Chesapeake Bay u korrigjuan. Nuk behet me fjale per dhjetra mijera peshq te ngordhur por mbi 2 milion.


Burimi: baltimoresun[/b]

[b]
Lincoln Park, Michigan -

Me qindra peshq te ngordhur u gjeten ne nje liqen te vogel ne Lincoln Park. Ngordhja i atribohet temeraturave shume te ftohta megjithate specialistet po vazhdojne hetimet per te gjetur shkaqet e sigurta.


Burimi: clickondetroit

Coromandel Peninsula, New Zealand -

Me qindra snapers (familja e qefullit) dolen te ngordhur ne brigjet e Coromandel Peninsula. Shkaqet jane te panjohura. Disa peshkatare raportuan se me tej, ne det te hapur numri i peshqeve te ngordhur eshte jashtezakonisht i madh. Spekullohet se ngordhja ka ardhur si rezultat i ngecjes se peshqeve ne nje rrjete peshkimi qe ishte shkeputur nga anija.


Burimi: nzherald

Kent County, England

Ne te njejten dite 40,000 gaforre te ngordhura u gjeten ne brigjet e kontese jugore te Kent ne Britanine e Madhe. Shkaku i ngordhjes mendohet te jete ndryshimi i temperaturave.


Burimi: economictimes[/b]

[b]Data 6 serisht ka lajme per ngordhje zogjsh e peshqish.

Murray State University, Kentucky -

Me qindra zogj te ngordhur jane gjetur ne zonen rreth Murray State University. Speciet e zogjve jane te llojit mellenja, garguj, gushkuqe. Arsyeja e ngordhjes eshte e panjohur.


Burimi: murrayledger

Folly Beach, South Carolina -

Me mijera peshq te ngordhur u pane ne brigjet e plazhit Folly ne Karolinen e Jugut. siperfaqja me peshq te ngordhur ishte sa te hante syri. Shkaku i ngordhjes i vihet kohes se ftohte dhe si rrjedhoje ujit shume te ftohte. Nderkohe disa deshmitare kane thene se garguj dhe mellenja jane pare te hanin peshq te ngordhur.


Burimi: postandcourier[/b]

:o ca tmerriiiiii, cila do jet arsyeja vall ?!?!?! mendo te ndodhi me von me njerzit kjo gje :frowning:

[b]Data 7 pason diten e meparshme me te tjera ngordhje misterioze.
7/1/11

Plainview, Texas -

Rreth 35 zogj jane raportuar te ngordhur ne zone. Shkaku eshte i panjohur. Zyra lokale per kontrollin e kafsheve shprehet se nuk kane patur kurre nje numer kaq te madh zogjsh te ngordhur ne nje zone te izoluar.

Burimi: lubbockonline

Faenza, Italy -

8000 kumuri (familja e pellumbave) rane ne qielli me nje susbstance ngjyre blu neper sqepa, nje simptome kjo e hipoksise. Deshmitaret tregojne se zhurma qe benin trupat ne renie te zogjeve ngjante me kembanat e krishtelindjeve.Burimi: dailymail[/b]

[b]St. Augutsine, Canada -

Ne 7 janar u raportua nga nje banor i zones se brenda 3 javeve te fundit ai kishte gjetur mbi 80 pellumba te ngordhur ne pronen e tij.


Burimi: cyberpresse

Data 8 janar 2011 ka patur raportime te ngordhjeve masive te pashpjegueshme

8/1/11

Taiwan

Me qindra zogj te llojeve te ndryshme jane gjetur te ngordhur ne kopshtin e nje varreze lokale. Nuk ka ende detaje mbi numrin e sakte apo arsyet. Priten lajme te metejshme.
Burimi: news.ifeng

Ne te njejten dite.

Beebe, Arkansas
Numri i zogjve te ngordhur nuk ka ndryshuar por ka nje numer te madh mellenjash te cilat nuk arrijne dot te fluturojne. Me e shumta kercejne nga nje vend ne tjetrin por nuk jane ne gjendje te ngrihen ne fluturim. Gjithe parqet, fushat perreth si dhe kopshtet personale te banoreve jane mbushur me zogj te tille te cilet barisin si te topitur ne toke dhe nuk fluturojne dot.[/b]

Paska rene keq virusi! Ndonje eksperiment e shkuar keq!

Uaaaaaaaaaa sa keq si duket paskan fillu simtomat e kataklizmes se do ndodhi 2012!

[b]DATA 11 /1/11

Fatkeqesisht lajmet e pazakonta mbi ngordhjen masive te zogjve e peshqeve nuk kane mbaruar.

Sot nga Turqia eshte raportuar se ne qytezen Karacabey ne provincen e Bursas jane gjetur shume zogj te ngordhur.
Edhe ne kete vend lloji i zogjve te ngordhur eshte ai i gargujve. Autoritetet lokale kane filluar hetimin nderkohe qe sipas agjensise ITAR-TASS
sasia e zogjve te ngordhur ishte aq e madhe sa mund te perplaste disa kamiona te medhenj njeri mbas tjetrit.

Ndersa nga Amerika vijne lajme edhe me te trishtueshme. Sot njera nga autostradat e Californias ishte mbushur me zogj te ngordhur.
Autostrada 101 kishte nje segment te saj te mbuishur me zogj te nje lloji qe nuk permendet, thjesht madhesia e tyre trupore qe thuhet se eshte e vogel ne ngjyre kafe dhe me krahet me pupla te zeza.

Ndersa me ne veri, ne Chicago, liqeni eshte mbushur me peshq te ngodhur nderkohe qe nga deshmitaret thuhet se edhe patat e rosat qe fluturojne rendom mbi liqen, jane pare te bien ne uje te ngordhura.
Keto lajmet e fundit i detyruan specialistet te ishin me te rezervuar ne komentet e tyre por njezeri jane dakort qe nje numer kaq i madh dhe me nje gjeografi kaq te shperndare eshte shume jashte normales.[/b]

[b]Po ashtu ka dy lajme nga India dhe Rumania.

Ne Indi me mijera pesh jane gjetur te ngordhur ne lumin Yamuna. Mendohet se shkaku eshte ndotja e ujrave.

//youtu.be/rT4g35JbYRY

Shihni videon me lart.

Ndersa ne Rumanine lindore jane gjetur me dhjetra zogj te ngordhur te llojit gargull qe eshte dhe nje nga zogjte me te shumte qe popullojne rruzullin tone.
Shpjegimi eshte qesharak. Sipas autoriteteve rumune zogjte kane ngordhur nga sasia e madhe e ujit qe kane pire.

Burimi: Romanian birds drank themselves to death[/b]

[b]Edhe tre lajme te tjera ngrodhjesh masive vijne nga Amerika e Anglia.

Ne Chicago jane gjetur me qindra peshq te ngordhur buze liqenit dhe shkaku eshte i panjohur.

Ne California jane gjetur rreth 100 zogj te ngordhur buze autostrades 101 dhe shkaku eshte misterioz.

Lajmi tjeter vjen nga Manchesteri, Angli ku me mijera peshq te ngordhur jane gjetur ne nje liqen te vogel. Sipas specialisteve ky eshte nje fenomen qe nuk perben shqetesim

Burimi: Dead birds and fish update: Hundreds of dead fish found in Manchester[/b]

Shum e cuditeshme dhe shkaku akoma eshte i panjohur.