"Njeriu esht krijese e zotit!!" Thote dikush. Mos valle esht e kunderta??

Feuerbach (filozof gjerman, 1804-1872) thoshte qe nuk e krijon zoti njeriun por njeriu zotin.
E kam adhuruar kete filozof sepse per here te pare gjeta ne libra ate qe un mendoja, ndoshta edhe ne menyre te papjekur.

Ju cfar mendoni??

ca esht kjo pyetje ? ska pik dyshimi qe esht ashtu…njeriu esht krijes e zotit , sepse po te pohonim te kunderten , do thoshim qe zoti nuk egziston , dhe kjo esht E GABUAR !!!

hahaha esht pytje qe shum si un e bejn! Ndoshta ti je me fat qe ke kaq siguri ne pergjigje. Dhe dyshime ka sa te duash…

ket pytje e bejn zakonisht njerz ateista

Ska dyshim qe ne jemi krijesat e Zotit! As nuk vjen nshprehje njeriu me pas kriju Zotin ... kjo eshte absurde per mua nuk ka kurrfare lloj kuptimi as domethenje as asgje fare, se marr me mend fare ket thenje ! Edhe ai filozofi lidhje spaska pas me sen !

erina ke te drejte: kte pyetje e bejn zakonisht njerez ateista(nuk ka zot) ose njerez qe nuk i besojn dot dickaje qe quajn te pallogjikshme(sepse feja esht e pallogjishkme, ne kuptim se egsistenca e nje zoti dhe menyra per ta verifikuar kte nuk ndjek llogjiken por thjesht besimin me sy mbyll).

iceman sipas Feuerbach njeriu nuk ka besim ne forcat e tij dhe kerkon ndihmen e nje fuqie madheshtore te ciles i jep te gjitha dhuntite qe atij i mungojn, ose mendon se i mungojn.

besimin me sy mbyllur!!!pse do thuash nuk ke argumente se ekziston zoti?

Po qyre ti tash me nis me ngu cka thone njerezimi, ne duhet me dal n`Mars edhe atje del dikush e thot " Jo po pse po rrini ktu ju" eshte edhe 1 fjale e urte popullore te ju se di si i thoni por te ne i themi “Birat e gardhit e fjalt e hallkit nuk mbyllen kurr”. E ne normal qe 1 ZOT e kemi, ai na ka kriju, un per vete nuk kam as1 lidhje me fete, un e di nje ZOT dhe tek nje ZOT besoj, nuk i them askujt mos beso ne muslimanizem apo mos beso ne katolizem, nuk eshte e drejte e imja por as te tjeret skan te drejte te me tregojne mua cfare te besoj e cfare jo :slight_smile: Ama ne bote ka sa duash njerez qe thone ska ZOT… por un them qe me ta ske pse merresh.

ka argumente qe tregojn se egziston zoti…deri diku por po aq argumente ka per te menduar te kunderten.

na e thuaj te kunderten ti ?

Po te fillojm keshtu behet monolog dhe jo dialog. Monologet me bezdisin. ka vertet shum argumente.Me thuaj ti pse beson, dhe un te them pse nuk e bej dot!!! Nuk po e them me lehtesi, ose thjesht per te folur: esht dicka qe gjithmone me ka interesuar sepse un nuk besoj dot aq lehte si shumica e njerezve. Nuk po them qe shumica esht ne gabim e un ne te drejte! Disa thone qe besimi esht nje dhurate, dicka qe ndjen. Un nuk kam mare kte “dhurate” dhe nuk kam kte ndjenje. Ose me mire: ndoshta edhe e kam por me llogjike nuk pajtoem dot me te.

ditixx mos u bazo sh te ato qe thon filozofet
ata kan dash gjithnje ta shpjegojn boten ndryshe , as me gjuhen e shkences e as me gjuhen e fes , por me gjuhen e tyre
tani me thuaj pak …ti ke pas gjysher e stergjysher ?

ok te ndalemi me kaq pra !!

Filozofia esht nje nga shkencat me te bukura. Nuk bazoem te mendimet e filozofeve por nese jam dakort me to i perdor per te mbeshtetur mendimet e mija.

“Ti ke pas gjysher e stergjysher???” jo me cne… po perdor dhe ti filozofine tani me tekniken e Sokratit hahaha

me keqkuptove erina: thash qe po te filloj un e te ve rresht argumentet e mija, ato jan aq shum sa dhe un vete do bezdisem ti shkruaj pale ti qe do lexosh. N e kte kuptim thash mos e kthejm ne monolog por vazhdojm me djalog.

ee shikon qe edhe ty te tingelloi shum cuditshem kjo pyetje ? edhe mua ashtu mu duk pyeta qe ke ber
po mundohem te ta paralelizoj…sic u habita un habitesh dhe ti…sic mund te pyeshesh ti "kur se ke par zotin si beson ne te " ashtu te pyes dhe un "kur si ke par stergjyshrit si beson ne egzistencen e tyre "…dalim te i njejti perfundim ata egzistojn fal provave…!!!..

me fal por kjo qe thua ti ska te beje: un mund te them me siguri qe kam pasur gjysher dhe stergjysher sepse njeriu nuk lind nga kumbulla…po te me pyesje cili esht parardhesi i pare i njeriut prap dhe aty do te thoja = majmuni…ndoshta. sepse dhe kjo esht pike kritike.

Teme e qelluar: Eshte padrejtesia me e madhe qe egziston prej njeriu ndaj Zotit qe thote: ‘Nuk ka Zot’, argumente ka me qindra e mijra qe tregon qe egziston Zoti, argument ki Gjithesine, Token dhe gjithcka qe ka ne te. Beje nje pytje vetes dhe thuaj: “Nga kan ardhur keto, kush i beri!?”
Argumente ka po per ata qe mendojn,kshtu thuhet:ciao:

Domethene qenke kushuri i majmunit ti hahahahahahah, se une per vete e kam prejardhjen nga 2 njerezit e pare nga Adami dhe Eva, dhe jo nga majmuni :slight_smile:

ok bravo. Shum gjera kemi perreth, te mira e te keqija. Te mirat normal i paska bere zoti. Po te keqijat??? njeriu do thone me sjelljen e tij…te lutem mos me jep nje pergjigje kaq banale