Njeriu Fluturues - Fusion Man

Ai quhet Yves Rossy dhe eshte nje pilot i ushtrise zvicerane. I njohur me nofkën si “Fusion Man”. Ne këto imazhe do te tregohen fluturimet demonstrative te bere mbi alpet me një mjet qe shfrytëzon erën dhe 4 motorë te vegjël.

Imazhet:
:ciao:

Ja dhe nje video

[ame=“https://video.yahoo.com/watch/2671490/7823371”]Flight of Fusion Man on Yahoo! Video[/video]

Interesante.

Vetem qe ne se provojme dot :smiley:

Gje e bukur te fluturosh po aq e veshtire ta provosh.

Ngelet vec nje enderr.

Nje enderr te fluturosh “PA” keto aparatura, te jesh i apasionuar, pse te kesh ca $$$$ dhe i merr borxh dy pale krahe si keto siper :slight_smile: lol

me rendesi dikush me fluturue ,klm

Ish-piloti ushtarak Yves Rossy ka flutuar me raketën e tij për pesë minuta mbi alpet zvicerane duke prezentuar atë para një numri të madh gazetarësh.

Njeriu raketë i cili e quan veten “FusionMan” kërceu nga aeroplani i vogël nga një lartësi prej 2500 metra. Disa sekunda me vonë hapi krahët dhe shpejtoi raketën. Katër motorët e instaluar në krahët i dhanë fuqi për të arritur shpejtësi deri në 200 km në orë.

Disa herë u ngjit lartë në 2000 metra duke bërë edhe disa eksperimente deri kur ai pas disa minutave sigurtë hodhi krahët dhe u lëshua me parashut.

Pas disa minutave ai dhe krahët e tij të sigurtë aterruan në pistën e aeroportit Bex.

Ishte 24. qërshori 2004 kur Rossy prezentoi verzionin e tij për katër minuta dhe që atëherë ai nuk ndalet kontaktuar nga gazetarë të shumtë. Gjithashtu është kontaktuar edhe nga ushtarakë të cilit treguan interes për zbulimin e tij.

“Është shumë lehtë dhe pa ndonjë forcë të nevojshme” tha ai. “Për mua fluturimi është një lojë fëmijësh.”- tha Rossy.

Para një viti ai kishte thënë: “Nëse rilind edhe një herë atëherë vetëm si zog”. Të mërkurën ai përjetoi edhe pse për disa çaste iluzionin e tij.

e paska dasht kur ka qel i vogel supermenin e i ka met marak per me provue hahahaaaaa

sa mire te fluturonim te gjithe atehere do ishe nje mrekulli .do benim ndeshje me supermenin:ciao:hhahahahahah

Un nuk do e provoja kurr hehehehehe