Njeriu që shumë herë e sfidojë vdekjen! ( Video )

Përvoja jetësore e këti njeriu përflitet në tërë evropën dhe kjo ka bërë që të shkruaj edhe BBC, pastaj edhe Discavery të bëjë një emision për të. Frane Selak është 85 vjeçar dhe jeton në qytetin Petrinje të Kroacis. Edhe pse kanë shkruar mediat botërore për përvojat e tija jetësore, ai shprehet se nuk ndihet i impresionuar fare.
Ky njeri shumë herët ka filluar që të sfidohet nga vdekja.


Në vitin 1962 ishte përvoja e parë e hidhur kur treni që udhëtonte prej Dubrovnikut për në Sarajevë, del nga binarët dhe bie në lum.

Përderisa shumë udhëtar u fundosën, Frane edhe pse e kishte krahun e thyer, duke bërë not del në breg të lumit.

Sfida tjetër vazhdon një vit më vonë kur aeroplani që udhëtonte nga Rijeka e ku i pranishem ishte edhe Frane, mbetet pa dy motorët, sikur kjo nuk mjaftoj u hapën edhe dyert kështu që këtij njeriu iu dha mundësia që të kërcej edhe atë pa parashute. Përderisa aeroplani me të gjithë udhëtarët përfundoj në gremin, Frane përplaset në shkëmbinjë dhe për fatin e tij kalon vetëm me disa lëndime të vogla.

Dy vite më vonë udhëton me autobus, ku rruga ishte e ngrirë dhe autobusi pasi që rrëshqeti perfundoj në greminë. Që të gjithë udhëtarët vdesin dhe ky njeri me shumë fat përsëri shpëton.

Mbas përvojave jo të këndshme me transportin publik fillon që të udhëtoj me automjetin e tij privat, por edhe kjo nuk ja zvoglon rrezikun, kështu që në vitin 1970 automjeti i merr flakën dhe ky disi gjen zgjidhje dhe del nga automjeti pa asnjë të gërvishje të vogël.

Në vtin 1995 goditet nga një autobus, për të vazhduar një vit më vonë me përvojën tjetër të hidhur kur goditet prap nga një kamion dhe hudhet në një greminë të thellë prej 300m. Prap arrin disi që të del para se automjetin ta kaploj zjarri. Pra kjo ishte përvoja e tij e fundit në ballafaqim me vdekjen të cilën gjithashtu e arriti që me sukses ta kaloj, mirëpo këtu vlen që të përmendet edhe një ngjarje që ndoshta edhe ja ka ndërruar komplet jetën për të mirë.

Në vitin 1972 për herë të parë vendos që ta provoj fatin e tij duke blerë një tiketë të llotarisë dhe për çudi jeta i buzëqesh dhe a mund ta merrni me mend se çfarë ndodh - i fiton 1 milion euro! Si ilustrim shikojeni videon. /Reporteri.net/

//youtu.be/dZyUWLW7kEI

si ka ardh exheli thuj se e kisht pa sfiden ky

sec esht dhe nje i famshem qe i ka shpetuar vdekjes shum her , ne aksidente ,dhe ne fund vdiq se i ra dicka ne kok…po se di kush esht

hahahaha :smiley:

hahahahahahahahaha! I madh je (y)

ca esht exheli …me falni per injorancen hahaha

hahahha caktimi me vdek e perdorin te vjeterit si fjale

      • Updated - - -

hahahhah :smiley:

Si ka mundesi ky weee

ka ber sherr me vdekjen hahaha

Imagjino te paguash nje vrases per kete , nuk pranon vrasesi jep dorheqje