Onomapatopea - Pëshpëritjet

Nuk e di a ekziston ky term ne shqip, une te pakten nuk e degjuar ndonjehere me pare se sot. Shkova ne nje shfaqe dhe ish nje “aktor” amerikan dhe nje violinist, "aktori " leshonte disa tinguj vertiste nje shkop ne duar dhe violinisti luante nje pjese te moxartit.
Shikoja rreth e rrotull ata qe ishin afer meje degjoja pershperimat e tyre qe thoshin “sa bukur”, “bravo” dhe po habitesha.Pyeta shoqeruesen time dhe me tha, eshte nje shfaqe ONOMATOPEIKO, , kur dolem nga salla vrapova ne shtepi dhe kontrollova ne internet, ne shqip nuk eshte por ne gjuhet e tjera e gjeta.

ONOMAPATOPEA eshte termi qe perdoret per emrat -foljet qe imitojne menyren shprehese te zhurmave dhe tingujve te ndhrysheme.
Po jap disa shembuj.
emri apo folja pyetja tingulli apo zhurma
Fshesa- fshi- :car zhurme apo tingulli ben fshesa kur fshijme? fsh fsh fsh
shusherima car zhurme apo tingulli leshojne gjethet kur fryn era shu shu shu
cicerime si ja ben zogu kur kendon ? ciu ciu ciu
bubullima si degjohet bubullima bu bu bu

etj,

Gjeni dhe ju emra dhe folje qe imitojme tingujt

Sjam dhe aq i mire ne gjuhen shqipe, por po e provoj,

Mjaullima quhet?

quhet

peshperime

qyqa shqip eshte kjo mi? :smiley: ku e gjete me? term letrar eshte apo dialektik?

shqip eshte, peshperitje, peshperime, peshperisin, (bisbigliare ne italisht qe te te kujtohet) :jajaja: :jajaja: :jajaja: :li1:

uaaaaaaaaaa si te ofendon kjo :evil:
o lali s ate gjata qenka ajo si ne shqip e italisht bashke,sa smbahen mend. skam me vend ne bagazh un,nga ti coj :frowning:

:noo: :noo: :yu:

Kuklla dhe ne shqip ekziston Onomatopea.
si spsh. kur leh qeni : hum, hum, hum, zhurma ose tingujt qe leshojne kafshet, zogjte etj quhet onomatopea

termin e perdorur nuk e kisha degjuar ndonjehere nerti, dhe ne fjalorin shqip shqip nuk e gjeta, prandaj mendova se nuk ekzistonte.
Patjeter qe ekziston, une kam 2 dite qe po mendoj fjale dhe kam gjetur shume, sa ndonjehere bej cudi si nuk e kisha vene re :slight_smile:

o goca ne felliqet fare :oops: beni nje fjalor shqip-shqip se lam name :smiley: :smiley: :smiley:

Po qarja e femijes futet?

boooooooooo,

futet shiu, fshesa, blegerime,hingellime, gromesime,

mos u nevrkos kuklla :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

jo mi nuk nevrikosem dhe ne forum un, pak kam keta idjotet qe me bejne nervat kacurel perdite

Futi ndonje onomapatope me zeee te lart :smiley:

shhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

renix futet edhe e qarja e femijes…
meso pak gjuhe shqipe hahahaha

Nuk shkruhet dhe shqiptohet “onomapatopea”, por onomatopea

onomatopete jane fjale te cilat imitojne ne menyre te perafer tinguj,zhurma, etj