Per ty edhe 1000 her te tjera

Duke lexuar librin e KHALED HOSSEINIT "Gjuetari i balonave"pervec shume te tjerash ne mendje me ngeli nje shprehje qe perdorej per te treguar nje dashuri te pafund dhe nje besnikeri fatale PER TY DHE 1000 HER TE TJERAPER JU CILI PERSON MERITON TI THONI DICKA TE TILL?

Un mbaj mend qe kte shprehje e kam lexuar tek libri tjeter i K.Hossein …tek nje 1000 Dijej Vezullues… nejse
Normalisht , personat me te afert te kujtdo jan familjaret. Jan nder te vetmit qe nuk ta marrin per dobesi dashurine…apo sakrificat .
Megjithate kto te fundit nuk na ndodh shpesh qe ti demostrojme ne familje se sa ne shoqeri.
Kshu qe , perpos familjes , kte fjali e meriton plotesisht…shoqja ime e ngushte…njeriu me te cilen ndaj cdo enderr , cdo mendim , cdo ndjesi , cdo lot…cdo buzeqeshje . Njeriu qe me vjen keq ti the shoqe ,sepse e kam shum me shum se kaq …

edhe une kam 2 shoqe te tilla njihemi bashke qe ne kopsht dhe te kuptoj shume mire se dhe une i dua shume,e dashur eshte tek libri gjuetari i balonave ku hasani merr balonen dhe e perdhunojneshume moment prekes

eshte liber shum i dhimbshem. po me e dhimbshme vjen pjesa ku edhe djali i hasanit peson te njejtin fat si babai .
nejse .
un kam pak me pak vite qe e njoh kte shoqen time…rreth 7 vjet… . Jemi sa te ndryshme aq edhe te njejta. . E dua si moter …me beso , nuk kam fjal ta pershtruaj kte mardhenie

edhe njemije djej vezullues me pelqen shume ,une te kuptoj shume mire sepse pjesen me te madhe te dites ja kaloj me to shkolle jeni te te njejtit profesion hame bashke shkojme fleme tek njera tjetr,kemi qene aty bashke per cdo histori dashurie dhe me beso qe tani qe njera do iki ne itali dhe tjetra mund te iki ne amerik nuk e di si do jetoj sepse do me mungoj nje pjese e jetes sime.

E pervec momenteve te bukura…qe jan te paa fundme…ato qe e forcojn me shum jan problemet e njejta , momentet ku supi i saj eshte i vetmi ku mund te qash me gjith force .
Me vjen shum keq qe do ndaheni .Po nuk e keni menduar ndonjeher qe te iknit bashk ? apo do ikin me familjet?

Nana. Asaj edhe 1000, 10000000 e 100000000000000 her te tjera nuk eshte mjaft! Per Nanen gjith jeten!! Tjerat vin pas…

shpresoj i dashur qe nusja jote te shkoj mire me nenen se keq puna :Dpor nena metvertet qe i meriton shume dakort

      • Updated - - -

njera labe fejohet por una jam shume e keqe i them qe ai cuni sbene qe te rrij me mua eeeeeeeeeeeeeendersa tjetra ka gjetur pune ne itali dhe do te bej specializimin per mjekesi .:’(

e kuptoj situaten tende … dhe me vjen keq. Nje mal me kujtime qe lihen pas…esht shum e dhimbshme :frowning:
Ate shoqeri e ke ndertuar ne baz te vlerave qe ti dhe shoqet e tua i mbartni…kshu qe dije se ato vlera ke per ti gjet edhe diku tjeter !!!
Neve , i kemi ber ca plane me njera tjetren …pasi te mbarojm shkollen…po sdua te them asgje pa i realizuar :stuck_out_tongue: . Ishalla sna vjen ndonje plan prishes si ai i fejuari i shoqes tende :mad: …se do e vrasssss …:stuck_out_tongue:

hahaha ishalla ju realizohen po une se le moj do tia gjej nje difekt une atij :smiley:

Po nese nuk shkon ajo mir me Nanen, ajo e ka deren… Nga ka ardhur andej edhe shkon.

ahaha rrofsh
po ta doj ajo…ske shance te besh gje :roll: …:nugush:

ahaha rrofsh
po ta doj ajo…ske shance te besh gje :roll: … di por eshte pertej oqeanit dhe kam frik se do e humbas se koha do iki ajo do behet me familje dhe do harrohemi te tregoj dicka kur ishim te vogla tek shtepia ime morem nje bisturi u fshehem dhe came gishtin e madhe qe te bashkoni gjakun me njera tjetren dhe u betuam qe sdo ndaheshim po aq shume e came sa na ka ngelur shenje dhe sa here e shohim qeshi

ooo sa gje e bukur!!! eshte si nje tatuazh qe do e kesh perher per jete…
distanca eshte vertet shum e keqe per cdo mardhenie… Nrm qe sdo pretendosh te kesh te njejten mardhenie sic e ke tani…po kontaktet mund ti ruash qe cke me te …mjafton deshira !! pastaj ku i dihet…nje lloto amerikane edhe ti…dhe jeni prap bashk :stuck_out_tongue:

un labe jeten time e kam ndertuar ketu dhe se imagjinoj vend tjeter megjithate njerezit qe do duhet ti lesh te lire:’(

’ e kam ndertuar jeten ’ …do te thot qe e ke mbaruar shkollen , ke gjet nje vend shuum te mir pune…ke gjet nje partner dhe ben nje jet te qet dhe te kenaqshme.
me sa kuptova ti je ende studente… kshu qe… pse jo mund te jesh edhe pak me shum largpamese. Ktu ne Shqiperi…mundesit jan shum te pakta per te rinj plot energji dhe vizjon !!! nejse , se kaluam ne tjeter teme

jo do te thote qe njerezit qe un dua jan ketu,vazhdoj studimet por punen qe dua e bej gjithashtu dhe pozicionin ne profilin tim e kam ndersa per partnerin do ta gjejme por per pjesen tjeter ke te drejt porjetes nuk i dihet :Dkot flas

dikur i kam then dikujt " ti je forca e forces sime " …lidhjet familjare mbeten te pazvendesueshme sepse …familja rri e bashkuar , ka nje motiv rrethan per te qendruar afer …por shoqeria per vec arsyeve qe dhash kerkon force … per te dashur me sinqeritet ,toleranc,mirkuptim …kjo forc e ben mardhenjen kaq te vecant se e ka burimin jo tek gjaku por tek shpirti dhe mendja …" EDHE UN I THEM ASAJ SHOQES:rolleyes: QE E DUA SHUMEE…E KAM PJESE TE JETES DHE DUA TA KEM GJITHMON…:zemer::zemer::zemer:

mos e ke fjalen per dicka te till ? se edhe mua ma ka thene dikush dikur … hahaha

e vetmja teme ku i kam lexu gjithe diskutimet .!!!