Pije freskuese per te vegjel e te medhenj

(mare nga revista “donna moderne” pershtatur ne shqip nga Stefi Tola)
1 Frulato i kuq
per 1 gote: 1 fete pjeper, 1 fete shalqin, 1/4 gote me leng portokalli

Pasi eleminojme, te gjitha farat dhe lekuren e pjeprit dhe te shalqinit, i coptojme ne kubike te vegjel dhe i hedhim ne mixer shtojme lengun e portokallit dhe i perziejme per 30-60 sekonda. Hedhim lengun ne gote dhe shtojme pak sherbet mandarine te ftohte dhe pak mjalte. (eshte e pershtateshme per femijet nga mosha 2 vjecare e lart)

2 Akullore e ngrohte :mrgreen:

per 1 gote, 2 kajsi te bera, 1 banane, 1 top akullore qumeshti (si akulloret e vjetra), 1/2 gote me qumesht,1 luge te vogel me sheqer.

Pasi presim kajsite dhe bananen ne feta te vogla, i vendosim ne mixer duke shtuar akulloren qumeshtin dhe sheqerin. I perziejme per 30-60 sekonda. Lengun e krijuar e hedim ne gote, shoqerohet me nje biskote cokollate. (e pershtateshme per te gjitha moshat)

3. Frulato me fruta pylli

per 1 gote: 150gr fruta pylli, 2 luge te vogla me sheqer 1 dl uje.

Pasi shperlajme mire frutat e pyllit ne uje te rjedhshem shtojme ujin dhe 2 kubeta me akull dhe sheqerin, i perziejme ne mixer per 1-2 minuta. E vendosim ne gote lengun dhe per ta bere me terheqes vendosim ne nje shkopke mana dhe luleshtrydhje dhe e futim ne gote.
per ta bere me tonik i shtojme pak sherbet luleshtrydhje.
Mund te pergatitet dhe me fruta pylli te ngrira por ne kete rast nuk shtohen kubetat e akullit. ( e pershtatshem per femijet mbi 3 vjec)

te mira keto, do i provoj ndonjeher!

po ndonje mix (kombinime) me leng frutash te ka zene syri?

4.shkume dhalli me luleshtrydhje (smoothie)

per 1 gote: 4 luleshtrydhje, 1 vaso te vogel me kos vanilje, 1/2 gote qumeshti

pasi shperlajme luleshtrydhjet i hedhim ne mixer se bashku me kosin dhe qumeshtin derisa te arrihet nje shkume kompakte. Per te bere frulatin sa me natyral zevendesojme kosin e vaniljes me kos normal dhe shtojme nje luge mjalte.
I pershtatshem per femijet nga nje vit e lart.

Rrni s kam gjetur frulati me lengje te ndryshme , sapo te gjej te shkruaj menjehere.

4.shkume dhalli me luleshtrydhje (smoothie)

per 1 gote: 4 luleshtrydhje, 1 vaso te vogel me kos vanilje, 1/2 gote qumeshti

pasi shperlajme luleshtrydhjet i hedhim ne mixer se bashku me kosin dhe qumeshtin derisa te arrihet nje shkume kompakte. Per te bere frulatin sa me natyral zevendesojme kosin e vaniljes me kos normal dhe shtojme nje luge mjalte.
I pershtatshem per femijet nga nje vit e lart.

Reni s kam gjetur frulati me lengje te ndryshme , sapo te gjej te shkruaj menjehere.

shum te mira kto…:duartrokas:

kto frulati_t m 'pelq do i provoj i her

shum te mira keto po le ta boj noj forumiste dhe te na e dergoj hahahha :smiley: