Poezi kushtuar nga zemra ime per TY

Per zemren time

I heshtur ne cepin e dhomes
me nji bllok te vogel ne dore
qendronte e ndonjte pa fjale
kjo zemra ime e lenduar…!!

Edhe bllokun e hapa me ngadale
dicka kerkoja pa kuptime
me duket se ti je aty
dhe un te flas me shpirtin time…!!

Por ti pa pritur me zhdukesh
dhe as pergjigje nuk me kthen
dhe un kerkoj faqen tjeter
noshta aty do te te gjej…

Aty lexoj dy fjal
dhe lotet dote si mbaj
te te them “Te Dua” shum
dhe te lutem kthehu ne jet.!

Dikur aty
kishe shkrujt ti
tani un bashke me dhimbjen
e mbaj ne zemer sic me ke then ti…!

E mbaje aq pran zemres
shtrrenguare thell ne shpirt
se ty dua te kthej ne shpirtin time

Gjithmone Une dhe Ti

Sonte ndihem vetëm,

nuk kam gjumë në sy.

Shikoj lart në qiell dhe

lutem vetëm për ty.

Vetëm një ënderr,

vetëm një dëshirë,

vetëm një lutje,

kam për perëndinë…

E di sa më do,

aq të dua edhe unë ty.

Por largësia është shkaktar,

që sjemi bashk ne të dy.

Mos lejo largësin zemër,

të të shtyj në pikllim,

kur e di se dashuria jone,

nuk ka përfundim.

Mos lejo largësine,

të bën as te dyshosh,

se në jetën time

vetem TI do egzistosh!

KU PO ME QON DASHURIA IME?

Ne rrugicat e ngushta,
Ku shtepite me brryl shtyjne njera-tjetren,
Ti vrapon pas puthjeve te humbura
te fA<b>[Censored]</b>SH ne heshtjen deshperimin tend!

PO TI, KU ISHE DASHURIA IME?

Ne pyellin pa fund te pishave te blerta,
ku rete behen bore dhe bora behet re,
ti nderon gezofin e fjaleve te vjetra
dhe lehte meson gjuhen e nje zemre te re.

PO TI, KU SHKON,DASHURIA IME?

Me ke marre zvarre, si te ishe bishe
e ne sheshe te medha ulurimash m’ke perplasur
ma rras ne dore pishtarin dhe me the: Shikome!
Ne shpirte me fte zjarrin dhe me the: Digju!

PO KU PO ME CON, DASHURIA IME?

A do takoj ndeken ne fund te lodhjes,
apo do t’ me thuash lamtumir kur te jemikrejt pran teje.

Mos kerko te me vertishesh embel gjer ne marramendje,
e nen tangon e mashtrimit t’ me zhysesh ne gremine?
Po ku do t’ me çosh, dashuria ime? Ku?

PUTHJE ME MALL

Gjendem prane teje, sa lumturi!
Cdo gje e zeze rikthehet bardhesi,
fytyra jote embel me buzeqesh,
mallin e pikelluar e shkrin mes nesh

Kur te shoh ne sy, lundroj ne mendim,
kur te prek doren, humbas ne harrim,
shpejt ti me perqafon fort e pafund,
do te me flasesh, por fjala smerr kuptim.

C’rendesi ka, se cdo te thuash,
te rrembeje, te puthe, te puthe, e dashurruar,
me zjarrin, me ndjenjen qe vlon ne shpirt,
sa emebl, e pafund, kjo puthje e brishte!

Te lumtur te dy ne kete bote jemi ne,
te zjerrte, te ndritshem, me zemren rrufe,
te dashuruar, te dashuruar si te marre,
e embel kjo puthje, e gjithe puthja mall !

Nate Me Shi
Ah sonte ky shi
e shtojne lotet e mi
se ty ste kam prane
te puth,te them nje fjale

Ah sonte kto re
yjet i mbuluan
me kend te kaloj naten
apo me shiun duke vajtuar

Perse o perendi
kerko lote nga une
apo me fatin tim te hidhur
ti nuk ngopesh kurr

Perse o nate e erret
qiellin e mbulove
yjet mi rrembeve
zemren ma shkaterrove

Cfare te mbaj mend syt e mi
nje erresir te shkretuar
apo vetem lotin qe kullon
dhe doren duke shkruar.

AH AI SYRI YT"

Syri yt i bukur frymën mu ma ndali
nën tingujt e zemrës
jeta më buzëqeshi
netët e pagjumë përgjithmonë m’i fali
në zjarr dashurie
të djegur më deshiroj

Ai shikimi ëmbël do jetë i pavdekshëm
thellë në zemrën time
nga malli e dehur
syri yt i bukur do jetë i perjetshëm
diku në shpirtin tim
përgjithmonë i fshehur…

Bashkë me syrin tënd sot ti më harrove
si lotë lamtumire
në shpirtin tim ngulur
bashkë me syrin tënd frymën ti ma more
më le si të vdekur
veç me kujtime e lumtur…

DY PIKA LOTI…

Dy pika loti, me rrodhen nga syte Mbi letren qe po shkruaja, me rane Thelle me tronditen, ne shpirte Shpejte, nga letra u thane.

Mbi fjalen, ku qe shkruar “Te dua”
Pikat e lotit tim, rane
U treten me bojen e shkruar
Ku nje shenje te vogel, lane.

Pra me boje dhe me lot
Ti shkruajta ty, keto fjale
Nga ketu larg, ku s’te shoh dot
E ku te kujtoj me shume mall.

U bene kohe, qe jam larguar
E ne zemer, vazhdoj te te mbaj
Ndoshta, edhe te kam lenduar
Te lutem, besome se une s’kam faj.

Kur letren, ti ta marresh
Lexoje ne vetmi
Dhe lotet, qe do te derdhesh
Mos te ti shohe, njeri!!!..

Jeten time do e mbyll,
Me dhimbje dhe me brenga,
Kurre mos me harro,
Ke qene gjithmone ne zemren time brenda.

Sa shume kam per te thene,
Por fjale nuk gjej dot,
Nuk dua te jetoj me,
Dua te zhdukem nga kjo bote.

Te vdes e te fle e qete,
Ty me mos te te besdis ,
Zemra ime pac fat ne jete,
Rrugen time asnjehere mos e nis.

Ne qofte se te kam merzitur,
Apo te kam lenduar,
Te lutem me fal,
Kurre s’kam dashur per te keq trajtuar.

Kur mos jem me ne kte bote,
Dhe ti kerkon te me flasesh,
Gjithmone do jem afer teje,
Vetem duhet te bertasesh.

Shko dhe mos pyet per mua,
harro qe te desha se me nuk te dua,
ik dhe lej ketu te gjitha kujtimet,
nuk ti jap lotet e as perqafimet.

Nuk ta jap shpirtin se se meritove,
sa me pate ne duar vete me lendove,
nuk ta jap zemren dhe asgje nga une,
ndoshta ndonje tjeter do te fal me shume.

Tani shko ndoshta gjen me mir,
si dikur do te jesh i lire,
por kurr me mos gabo,
mos e the nje zemer e cila te do,
mos e zhduk nje ndjenje qe ka lind per ty,
mos lejo te derdhet loti nga nje sy.

Mos i thuaj ste dua asaj qe te do
dhe jeten e huaj kurr mos e trazo.

Shko, ndoshta hjen shpetim,
ndoshta vjen nje tjeter qe ze vendin tim,
ndoshta tek ajo dot perjetosh ndjenjen e dashuris,
ajo do ti jetoj endrrat e mia te ardhmeris.

Shpresen e jetes sime ajo dot mbaj ne gji,
une dot mbaj nje emer, ajo dhe nje femi.
Ajo do te fitoje ty por jo dhe lumturi
se zoti nuk te fali qe te jesh per dy.

E nese do jem tretur e sdo jem askund,
loti im i hershem shpirtin do ta tund,
zeri im i dridhur veshin sdo ta ler te qete,
dhe syt do ti verboj fytyra ime e zbehte

Kur malli te kete marr,

une te mos jam aty…

Mbylli syte dhe me thirre

se un do te vij aty.

Kur buzet te jan thare,

dhe puthja te mungon…

Hape dritaren dhe lutju hanes

se puthjen time ajo ta dergon.

Kur ti ndjehesh ne vetmi,

dhe zemra te qan…

Zhytu ne kujtime dhe mua

do te me kesh pran… !!!

Me mungon:

Dhembja ne gjoksin tim
me rendon shum per ty
kur malli me buzeqesh,
dhe ne zemer po me rri.

Ka zen vend dhe nuk luan dot
qe me ben syrin me lot!
qe me dridhet buza e that,
shpirti digjet flake-flake.

Shum rend qenka keshtu t’jetosh!
me dhembje, mall, e dashuri
perse zemra nuk gezohet dot,
perse shpirti rrin n’vetmi.

Kur ti lexosh keto rreshta
mendo se jam afer me ty
te tregojn shkronjat e zeza!
sa me mungon mua ti…

“Per Ty”

Te deshiroj cdo te mir ne jeten tende,
lexoj keto vargjet e mija me vemendje,
mos ri i vetmuar si nje kohe qe risha un,
se koha po kalon si Endrat ne gjum.

Tash gabimin tend qe ke be,e ke kuptuar,
pa as nje shkak dhe pa as nje arsyje,
mua me tradhtove dhe nga une je larguar,
pasi te genjej ty ajo tjetra,don te une me u kthyje.

Me vjen keq por ndjenja per ty me nuk kam,
jam e lumtur qe me ty me bashk nuk jam,
se jeta ime me ty ka qen shum e veshtir,
tash me vjen mir qe nga ty jam e lir.

Me vjen keq qe ti them keto Fjal dhe te verteten,
por ne ate koh me ty,ti ma shkatrove jeten,
tash po te lutem mos u kthe me shiku mbrapa,
por vazhdo jeten tende dhe shiko para !!!

pER TY

Te jesh i bukur, nuk ka rendesi
se bukurine tuaj e josh nje njeri
Te jesh i zgjuar, sdo te thote gjithcka
se mendjen ta prish dhe nje budalla

Te jesh i pasur, kot sa je
parate sot i ke neser si ke
Te simpatizosh dike,eshte fare kot
se thua eshte engjell e te del idjot

Te jesh i sinqert eshte fatkeqsi
ne kete bote rebele nuk njihet drejtesi
E te dashurosh, thone eshte gje e bukur
nese dashuron vertet ke bere dhe nje tjeter te lumtur…

‘‘PERSE…???’’

Perse e braktise buzen
Qe vetem ty te qeshi
Perse e braktise zemren
Qe vetem ty te deshi

Perse e mbushe me lot
Syrin tim te zi
Te lutem, me thuaj
Perse e braktise kete dashuri …???

Shume te bukura. :slight_smile:

ketyre po qe i them poezi un :smiley:

TI…TI

nuk e di cfar ti mendon
nuk e di nga jeta cfar kerkon
nuk e di cfar te pelqen
nuk e di per mua c’ndjen

gjithsesi dy fjale dua te te them
se kete peshe ne zemer nuk dua me ta kem
shume gjera dua te te tregoj
por kam frike se te lendoj.

nuk e di keto fjale si do i interpretosh
ndoshta prej teje do me largosh
reagimi yt ndoshta edhe do me lendoj
por zgjedhjen tende do e pranoj.

nejse, se shume po e zgjas
dhe percart ndoshta po flas
po flas shkurt, cfar zemra ndjen
Ti… ti shume po me pelqen

Nese me don vetem mua eeee

Qaj para meje dhe vuaj per mua
perkulu ne gjunj dhe thuaj TE DUA
preji ato vena mshoi murrit me kok
betohu se per ty s"egziston tjeter ne bot.

nese don tme bindesh se veq mua me don
ne mes te dimrit gjema nje boston
e sa per datlindje dua dhurat te thjesht
dua helikopter e jo mercedes.

Per deshiren time dua te shkosh ne hene
jo me raket po te ecesh ne kembe
per te vertetuar se veq mua me don ne jet
duhet pa anije te londrosh ne det.

E naten e vitit tri per mua te kendosh
3 muaj ne vit duhet te agjerosh
kur te ecesh rruges ta mbash koken posht
kur ta godasesh shtyllen falje te kerkosh.

Ne mes te sahares tma gjesh nje det
ateher do ta kuptosh se per ty jam jet,
te ma shkruash pa shkronja nje leter
te betohesh se nuk e don askend tjeter,

nese mund ti besh te gjitha keto
eja lajmrohu me vetedeshire
e mos u vono rezultati i provimt ishte i mir
per ty jam engjellushja por pak e veshtir.

Dashuria ime !!!

Dashuria ime kishte sy…
Pse ja verbuat ?
Dashuria ime kishte vesh…
Pse ja shurdhuat ?
Dashuria ime kishte ardhmeri…
Pse ja ndaluat ?
Dashuria ime ishte e shendosh…
Pse e lenduat ?
Dashuria ime ishte e paster…
Pse e njolloset ?
Dashuria ime ishte e lire…
Pse e burgoset ?
Dashuria ime nuk kishte lot…
Pse ja sollet ?
Dashuria ime nuk kishte urrejtje…
Pse ja mbollet ?
Dashuria ime donte te jetoj…
S’lejuat,do ju mallkoj !!!
TE MALLKUAR QOFSHI PER JETE
QE VRAT NJE DASHURI TE VERTETE !!!

Shume I bukur je ,
ah te ishe per mua,
eshte thjeshte nje enderr.
ti puth buzet tua.

Jeta kishte vuajtje,
Jeta kishte nderlikime,
a valle mund te ndodh,
ta kesh zemren time.

Pse je kaq I bukur,
syte nuk I besoj,
pse me terheq aq shume ,
as vet se kuptoj.

Kujt do tja falesh dashurine,
kujt do ja dhurosh lumturine,
kujt do ja dhurosh zemren tende,
kujt do tja falesh bukurine,

Zemra e thyer nuk shef pak drite,
qe ska ka pare as nate as dite.
Je drite e syve te mi ,
pse me vrave kaq shume ti ?

E di qe ke vuajtur,
e di qe ke dhimje,
e di se si eshte,
e ka perjetuar zemra ime.

Te lutem mos qaj,
te lutem mos vuaj,
ka qene fati jot,
te vuash per te huaj.

E di qe zemra nuk riparohet,
e di dhimbja s’largohet,
e di qe shpirti ngushellohet .
por zemra jote nuk rehatohet.

Mundohu ti japesh vetem gezim ,
mundohu ti japesh vetes kenaqsi,
dhe te jesh e sigurte qe pa vuajtje nuk ka lumturi!

Tani eshte ora dhjete,
s’me haet vec dua te pi
konjak, whisky c’fare te jete,
sa shume me shkaterroi kjo dashuri…
Tani eshte mesnate,
ti s’po kujtohesh per mua,
ndaj une te dergoj serenate,
ku teksti ka vec fjalen “Te dua”.
Ora kalon i dashur,
tani me duhet te shpresoj,
se jam mesuar e vetmuar
e ne gjume dua te enderroj.
Se mengjesi do te vij i dashur,
e nje dite ndoshta do te kem prane,
ose ne te tjera endera do te jem zhytur,
por se harroj kurre dashurine e pare,
Se do te vij serish nje nate,
e ti do te kujtohesh per mua
e une serish deshiroj te te kem prane se,
une te dua i dashur, te dua.
Por nje dite deshirat do te shuhen,
se une s’do mundem, ti e di
se te dua kjo nuk do te thote,
qe mund te perballoje nje tradheti.
Se atehere do te jem e martuar,
ndoshta do te kem dhe femije,
e s’do mundem te te them te dua,
s’do mundem i dashur ti e di…