Poezi mbi Dashurine

Vetem ti nuk e di

Ti nuk e di sa me ka merra malli,
Se po ta dije do te ma shuaje shpejt.
Ti nuk e di se c’zjarr kam ne gji,
Por dhe po ta dije, me kot do mundoheshe ta shuaje.
Ai zjarr nuk do akull, nuk do shi
Ai do zjarrin qe dhe ti ke ne gji.

Por ti nuk e di,ti nuk di asgje,
Ndaj dhe une pres me kot ardhjen tende.
Gjithe miqte e mij e dine per ty,
E dine qe te dua, qe per ty mendoj
E vec ne enderr ndjej kenaqesi
Sepse atje te perqafoj.

Ndaj dua te jete vetem nate…
Se vetem atje, ti je me mua.
Por kur dita zbardh serish, e shoh se jam, gabuar.
Atehere qaj, qaj papushim
Se mbrekulline e zemres time, vetem ti nuk e di.

te me fali autorja, pasi nuk e di emrin!

      • Updated - - -

NUK TË DUA…

Nuk të dua të më lutësh
të më kthehesh mua
tash ku të duash shko
me tjetër me u dashurua

Deshta të të themë
shumë në atë dashuri
a ti shkove pa u përshëndetur
pa më thënë lamtumirë

Kam mbetur vetëm
pa askënd tjetër
a ti dashurin tënde
ja dhurove dikujt tjetër

Se ashtu dashuria kthehet
se ashtu me zemër duhët
një ditë do ta kuptojsh
por ndoshta nuk do ta harojsh

Kërko fatin dikun tjetër
une nuk mundem me bë tepër
kërko dikëndë që dinë mirë
se unë gjithmon isha e ngrirrë
le të ledhatoj cdo kush që e dinë
se ndaj teje isha e ftohtë

Falja puthjet si pa mëshirë
se unë do të themë lamtumirë.

te me fali autorja, pasi nuk e di emrin!