Poezi te nxënësve

MËSUESI IM

                 Sa me qejf e takojë,
                 unë mësuesin tim,
                 shumë dëshirë kam,
                 të më jep ende mësim. 
                 
                 Mësuesi i dashur
                 ty të adhurojë,
                 shumë gjëra të shtrenjta,
                 mua m’i mësojë-këshillojë... 

                 Kur bie zili sa bukuri,
                 ne klasë të kujtoi ty,
                 për shkollën time, 
                 që më jep dituri. 

          Gentiana Musa Kl. V sh.f “Zahir Pajaziti”Orllan

he he :slight_smile:
Edhe une kur isha ne 8 vjeçare shkruaja poezi per mesuesit, megjithese kur me ngrinin ne mesim, pendohesha menjehere :evil:
Te lumte Gentiana :slight_smile: Vazhdo keshtu

:?
jo keq
:?

Po presim edhe te tjerat :smiley:

Une mesuesve i cojsha tuf me lule, por vetem diten e pare te shkolles se pare, hehehe

UN MESUESIN E KAM XHAN
DHE PSE KOKEN SHPESH MA CAN :evil:
SNA LA I HERE ME BO MUHABET
VET I MBANTE KOMET PERPJET
PO TE ISHET PUNA PER LEK
ZYSHA VITE NE SHKOLL EDHE PA BREK

JU LUTEMMOS E MERRNI SERIOZISHT

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

O PoLiGrAfIkSi na shkrive, o burri i dheut. :smiley: :smiley:

Ketej nga shkolla jone e kemi nje.

Ne ishim,
ju do vini.
Lesht lame,
lesht do lini
.

PS: Shpresoj te keni poezi te tjera se qenkan shume gallate.

Lendet mesimore

fillojme me letersi
te gjith e kane zili
tregon pralla e histori
pa e dit se ne fund ka me na q!

vjen matemetika
gjith detyra e praktika
qe ne vit te pare te ze frika
se ushtrimin as zysha nuk e dika

eh fizika
hapesira e galaktika
me gjuhen te mprehte si thika
cfare rendese ka pika (qe ve mesuesi ne regjister perpara se te te ngrene mesim) :smiley:

tani kemi biologji
gjith anatomi e seksologji
presori vjen tap m’raki
qe diten e pare pyt aka msu njeri

gjeografia
me malet e larta qe ka shqiperia
midis gocave plas xhelozia
se ato nuk i kan sa shqiperia

ora e kimis
me molekula dhe atome
zysha duket sikur po vizato bonbone
ne menojme per itali me skaf apo me gomone

vjen historia
qe ndershekuj e ka shtyre stuhia
zyshes nuk i intereson cilesia
por sa e madhe eshte sasia

tani kemi anglisht
sa do qe nuk mesoj
prap zyshes ja kaloj
se ajo s’di se si i thon te dashuroj

ja dhe ne fund fiskultura
lenda me plot aventura
ke fusha cunat bejne spektakel me vetura
ndersa vajzat mbyten nga plurat :smiley:

po ku i gjen !!!

:smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

po te rrish deri ne kater te mengjesit ne forum cfar edo besh do shpikesh vjersha :lol:

7 MARSI

Erdhi 7 marsi
zysha me duket se do na qerasi
dhe nje dite qe nuk do na bertasi

tek shikoj ca nxenes te pa djallezuar
me dhurata neper duar
zyshes duke ja cuar

qeshin e bojn gallat
zysha e ka menjen ke parat
si nuk zjat ky 7 marsi pak me gjat

SHKOLLA

Ne shkolle un shkova
plot shoke e shoqe takova
aty e kuptova
se lumin e kalova

nuk do rri mo ke shpia
tu m’myt merzia
apo me vjedh rrush ke avllia
dhe fiq ke catia

takova plote shoke e shoqe
ca ishin si koqe
cantat plot me blloqe
un beja vetem lloqe

shkuaj ditet, muajt, vitet
askush ne shkolle nuk merzitet
ku as ora nuk perseritet
se nga miqt me gezim pritet.

[quote=genti23";p="3518]O PoLiGrAfIkSi na shkrive, o burri i dheut. :smiley: :smiley:

Ketej nga shkolla jone e kemi nje.

Ne ishim,
ju do vini.
Lesht lame,
lesht do lini
.

PS: Shpresoj te keni poezi te tjera se qenkan shume gallate.[/quote]

Kjo eshte e ING :smiley:

per here te pare ate shprehjen e kom nigju te ismail qemali kur isha ne vit te pare

Bravo veq vazhdoni #1 :smiley:

bravo te gjitheve ju lumt vjerrsha e par me ka pelqyer shum shum qe ke per mesuesin bravo edhe une jam 10 vjeqare edhe shkruaj poezi te bukura per mesuesen time qe e dua shum bravo gentiana e ke shkruar nje poezi te bukur per mesuesin tend vazhdo keshtu:

Brawo te gjith ju lumte

ee… Koha e shkolles… :frowning: S’harrohet! :frowning:

Poezi s’kom shkrujt kurr se s’di, po kto qe i lexova m’pelqyen shum! (y)

Hahahaha me kujtohet per festa te ndryshme ne shkolle,ose me teper fokusoheshim tek 7 Marsi si e si te benim nje poezi per mesuesin…por une me teper kendoja…dhe recitoja poezi te autoreve te medhenje…ama kur shkruaja i beja disa vargje kur me kapte ndonje frymezim …
dhe madje i kujtoj me shume nostalgji…
pasi kam patur nje mesuese qe e doja shume…dhe vdekjen e saj e vuajtem se tepermi…pasi ishim te vegjel…dhe e adhuronim ate…me kujtohet qe i shkruajta nje poezi…kur ishte ende gjalle,vinte na vizitonte here pas here…edhe ne shkonim ne shtepine e saj…deri ne ditet e fundit te jetes!..

Meuesja ime

Ti e dashur mesuese je shume e shtrenjt per ne…
na mesove te shkruajme,na mesove A…B…C
te qeshim,te luajm,te kendojme,e te vallzojme…
te behemi femije te mire…qe perhere te te krenojme!..

Ne te duam shume, dhe gjithmone ne zemer do te kemi
dashuri na buron nga shpirti…nena jone je…femijte e tu do jemi…
do te mbajme ne zemer si thesar…
mesuesja jone e mire…mesuesja jone e pare…

Edhe ne keto momente qe po e shkruaja u emocionova shume…pasi mu kthyen ne mendje shume kujtime…
profesioni i mesueses eshte me i bukuri,pasi merr dhe dhuron dashuri…jeton mes femijeve mes krijesave me te dashura te kesaj bote!..