Poezi…....

Ti je fat;
Ti je gezim;
Ti je flak, e shpirtit tim♥


Pse me lendove?
Kur me the se me dashurove
Por un prap te dua,
dhe pse ti u talle me mua.


U befsh yll, qe shendrit
U befsh jet pa fund.
U befsh gjithqka qe une dua
U befsh ver ma vjesht
U befsh bur pa grue
u befsh jeta ime, edhe pse s’do jesh me mua!


Bota le te flas,
une prap te dua.
Babi le te bertas,
ti je per mua.
mami le te lutet se degjon njeri
une askend se pyes,
se ti je shpirti im♥


Te pash ishe aty
sa mall kisha ne zemer
aq a syte u mbushen melot
e zemra filloi te rah fort
te dua sa dehir kam te ta them
por ete fjal e kam te ndaluar
sme takon te ta shpreh
por prap me zemer e them
edhe pse ti sme degjon
te dua dhe d te te dua perjet
keto jane fjalet e zemres sime
ajo mi thote mua
sa here qe te shoh
fort gdet ne kraharor
qe me y te te perqafoj
e ne ajer buzet e tua ti shijoj.


Perse smundem dot te te harroj
perse ende vazhdoj te te dashuroj
pse zemra ime vazhdon te te kerkoj
pse smundem dot te te harroj
se kjo ndjenje qe kam per ty
me duket sikur po me mbyt
dhe ndiej se svazhdoj dot me keshtu.
Ah zot te lutem mos me braktis
me ndihmo ta harroj
se kete dhimbje me dot se duroj,
me jep qofte edhe nje shenj te vetme
se dhimbja po me tret
tani asgje ska me kuptim per mua
pa ty cd gje me duket bardh e zi
pa jete, pa shkelqim asgje
nuk ka me kuptim kur ste kam prane
por tani duhet te mesohem
e e di qe smund te te kem
te kam humbur kete e kam te qarte
aq te qarte sa e di qe jeta tani do ndryshoj pergjithmon
jo per me mre per kete jam e sigurt.
tani e di qe duhet te te them lamtumir
edhe pse me dhemb thell ne shpirt
ky eshte realiteti im
nje jete e varfer e boshe pa ty
po qe ky eshte fati im e duhet ta pranoj
tani per ti dhene fund te them
TE DUA SHUME
me keto fjal dua ta mbyll gjithe kete histori dhe pse eshte
historia me e dhimbshme e jetes time
eshte plaga e pasherueshme e shpirtit tim.
por prap te dua dhe do te te dua der ne perjetesi por gjithsesi
LAMTUMIR DASHURI

me pelqejn shum

Nese prej meje mendja s’te hiqet,
Nese per mua zemra te digjet,
Ateher afrohu dhe me prit pak mua,
Se do te vij ngadal qe te them TE DUA

T’kam dasht me zemet t’kam dashut me shpirt
Qe ti prej meje do me ik kurr nuk e kam dit
Nje zemer e pata dhe ate ta fala
Ma more ma theve dhe per jet ma ktheve
Me fjal me the te dua
Me zemer me the sje per mua

Dua te shkoj
Dua te harroj
Por dije nje gje
Qe gjith te perkujtoj

Ne thellsine e zemres time
eshte vendos nje emer
Pergjithmone kete emer
do ta mbaj ne zemer

Lumturine kerkova por une nuk e gjeta,
Idealen ma dhurove ti vet por kurre nuk u zbeha,
Dashurine per ty e ruajta ne fshehtesi,
Por i kam treguar dikujt dhe ti mire e di,


Dashuria u jep mend
Ayre që s’kanë
Ndërsa u merr mend
Atyre që kanë


Ne te kumanoves e kemi tradit
Qe t’a duam njeriun me zemer e me shpyrt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e kumanovares eshte shume shtrenjt


Nenaten e qete
ne gjumin e lete
kur me kujtohesh
ti nuke mundem me fjet


Pse mkriove perendi qe te vuj per dashuri
Pse me lindi nena ime qe te jam me shum kujtime,
Oh kjo jete sa e shkret un pa ty vetun me ndejt.

Rruget jan te gjata
Netet jane pa fund
Qendroj larg teje e ste gjej askund,
Eja ti pran meje mos me le ne vetmi
Lejoma te puthi njeher dhe t’a largoj ket merzi.


Njeriu pa dashuri si nena pa femije
Buza e pa puthur si lulja e keputur
Zemra ne vetmi si bora u shkri…


E pranoj se jam fajtor qe ty zemren ta kam thy
E pranoj se kam gabuar qe ty shpinen ta kam kthy
E pranoj se zemra jote dhimbjet nuk i meriton
E pranoj se n’jeten time me mungon me mungon
Jo s’te harroj kurre s’mundem ty t’mos dashuroj


E mallkoj diten qe te pash.
E mallkoj shiqimin qe ta dhash.
E mallkoj buzqeshjen qe ta dhurova.
E mallkoj veten qe ne ty u dashurova.


do te behem zog
e ti se do te me njohesh
do te vi ne dasem
kur ti te martohesh
do ti bi daulles
per lamtumiren tuaj
kurse une i mjeri vetem,
vuaj dhe vuaj

te deshiroj
fat ne jet
nje trup me shendet
ne shtepi harmoni
dhe dashuri pa kufi


Ore djal ore djal
po ti tham nja dy tri fjale
sie ke nis hiq mire s eki
po veq vazhdo se vete e di

kur te lodhesh nga kjo loj
mos mendo t’kthehesh perser
s edhe une do di te jetoj
ta bej jeten sikur ti…!!


zemra zemres
i bon lutje
dashuria e par
fillon me Puthje
zemra e femres
esht hotel
kush don hin
e kush don del
po zemra e mashllit
esht si gur kush hin
brenda nuk del kurr


Nuk jam poet,
të shkruaj poezi
Por fjalën të dua,
E shkruaj vetëm për ty
Bilbili në degë
Sa bukur këndon
Ti puthsha buzët
Ti që e lexon


Sikur lulja pa arome
sikur perla pa shkelqim
ashtu do ngelem une
n,q,s ti nuk je shpirti im


Dashuria fillon me nje shikim,
vazhdon me nje buzeqeshje,
zmadhohet me nje puthje,
dhe perfundon me dy pika lot.


Zemra lengon
vajtimi shpejton
dashurinë e parë
do ta kujtoj edhe në varrë.
Do te bëhem shkrumb e hi
do te tretem nga një dashuri
zemra me thot të dua
pse me ben kaq shumë të vuaj?

Gjithmone kan thënë
nga urrejtja e tepert
shfaqet ndjenja e dashurise
dhe shfaqet ne horizont.


Eh ta dish sa shume te dua
do te rrije veq me mua,
dua ti ndjej buzet e tua,
dhe fjalet qe vetem ti mi thua.


Une dhe ti
ti dhe une
me nje fjal te
DUA SHUM


Kujt i thua lule
kujt i thua hen
kujt i thu princeshë
si mu ke then
A te duket njejte
kur e perqafon
athu nje qast ndalohesh
mbyll syte e më kujton…!
Athu te rren mendja
me kerkon ne shpi
po vendi im eshte bosh
une mungoj te ti…!!

nese vjen koha lamtumir te me thuash
te lutem zemra ime asnje cast te mos
vuash se nuk dua ti shoh te perlotur
un ata dy sy ti mos vuaj lock
vuaj un per ty

dua nje pershendetje ne natenme shi
nje perqafim te ngroht kur sna sheh njeri
nje puthje ne faqe nje lutje per mua
nje enderr te shthurur nje klithme TE DUA

nje dit kur te zgjoesh mos laj syt me lot
se dikush tjeter do te tregoj se sjam
me ne ket bot,ti mos pyet si vdiqa
pyet si jetova,pyet si me shkuan
ditet qe pa ty i kalova

dua qe cdokush ta tregoj realitetin
dua qe dhe zemra ta zgjedh te vertetin
dua qe dhe ti te me tregosh mua
me don me te vertet apo kot thot te dua

dy lule celin dy fruta qeshin
dy unaza nderrohen dy zemra
bashkohen fjal ka plot por nje
mjafton TE DUA FORT

Majdi kto kan qen moti i kam lexuar keto poezi por mir mir

moti spo te kuptoj ?

ka koh qe i kom lexuar kto kupton tani

PO TANI E KUPTOVA edhe ate ne fillim :smiley:

“Plage dashurie”

Gjendesh diku larg,
qe as vete s’mund ta paramndoj,
se kur do te kthehesh
fati do ta percaktoj.

Si mund te jetosh pa mua
kur te mundon vetmia
njeriu me gjysem shprese
kur i mungon dashuria.

Ndoshta ke gjetur dike
per ty te mposhtur vetmine
per te luftuar jeten
te kujtosh dashurine.

Te frenosh shpresen
e nje te riu ne lulezim
Zoti do te dhuroj
me te madhin denim

Ndoshta do te kthehesh
po ku ta di i shkreti
edhe nese vdes
nuk behet kijameti

Te gjitha qe i permenda
s’jan aq me rendesi
por desha ta sheroj
plagen per dashuri

kteo nuk i kam lexuar kurr

Mjdi ti qenke nje tip mashkulli romantik

poezi

Vetem per ty do te shkruaj

Dora ime sdo te ndalet
vetem per ty do te shkruaj
nje dite te vone do ta kuptosh
se per ty me zemer vuaj
Mergimtare je ne kete bote
shum larg je pa mua
syte per ty me pikojne lot
mos harro kudo qe je “Te Dua”
Te lutem kur te lexosh keto fjale
kupto se ketu eshte nje gje e vertete
kupto se per ty vuan shum nje djale
qe jeton i vetem pa dashuri ne jete
Shum larg te kam me kilometra,
Por ne zemer as me milimetra,
Asgje nuk dua prej teje,
Vetem te kem afer shum afer meje
Deshiroj te shof me sy
te mos digjem mall per ty
sikur te isha rreze hane
do te hy ne dhomen tende,
vetem ta dish se sa te DUA
sdo te jetojsh as 1 orë pa mua!
Dashuri e vertete ishe ti per mua
por asnjehere ne jete e shijuar
edhe pse kurr nuk te takova
ta dish se me zemer te kam dashurua …
Deri kur per ty do te mendoj
deri kur shpirti ty do te kujtoj
deri kur une i mjeri te duroj
deri ne fund te jetes zemra
ty do te dashuroj…
Mos e kupto kete si nje fjale te thjeshte
mos e kupto kete sikur tjeret thone
se kur te njoha menjehere te kam deshte
dhe do te vazhdoj te dua pergjithmone!!!

Un kam nje zemer e jo dy, nje zemer e pata dhe ta dhurova ty, ruaje zemren time si nje pike loti, por mos e tradheto se te vret Zoti <3


Une per ty vras te gjith boten, ti per mua se ca koken, une per ty futem ne varr, ti me thua “je i marr” Une te them te dua , ti tallesh me mua <3

wowww vertet sh t bukura kto majdi :))))

nese zihet dashuria dhe urrejtja urrejtja gjithmon fiton sepse dashuria nk urren kurse urrejtja dashuron …

O majdi je futur tenisit?

:slight_smile: bravo shume te bukura…

Po ca do bejm pa pun jemi haha

je q je 1 rrug e dy pun majdi :pp

sa e hidhur qenka jeta,
kur dikush te mungon,
erdhi dimri e shkoj vjeshta,
nje sy qesh e nje loton…!!!
kur te nisesh per at rrug,
ktheje koken e me shiko,
nese loti mi mbulon faqet,
t’lutem thuaj qe me do…!!!
zemra ime nuk te harron,
si nje engjull je per mua,
kur nje dit do kthehesh ti,
do te vdes pran buzeve tua…

sa larg te kam sa pran te ndjej,
te kerkoj qdo kund po nuk mundem te gjej,
me mungon aq shum nuk duroj dot pa ty,
m’ka marr malli Jeta Ime,
veq njeher me t’pa me sy…

shkove larg nga un,
e me le ne vetmi,
nje shpres e mbaj ne shpirt,
se do kthehesh perseri…
atje larg ne gurbet,
ndoshta e gjen pasurin,
as largesia e mallkuar,
s’mund ta vret dashurin…
as dielli e hena,
nuk bejn drit me pa ty,
m’ka marr malli shpirti im,
veq njeher te t shoh me sy…KETO POEZII I KUSHTOHEN ZEMRES SIMEE…QE E DUAA SHUMM E PO ME MUNGON TEPER…

E shof sa shum te mongoka

ee vertet me munggon teper…po cti besh…ja dhe nje tjeter kushtuar te njejtit person…

sa e bukur ishte jeta kur ty te kisha pran,
qfar kuptimi ka dashuria,
tash n’vetmi kur m’ke lan,
ti po jeton larg meje,
ne mes nesh qendron nje oqean,
sikur qiellin edhe token,
ne gurbeti po na ndan,
lotet nga syt qe me pikojn,
nuk len dhimbje me ne mua,
kush me kupton edhe nese qaj,
kur se kam pran njeriun qe e dua…