Probleme me USB ? Ja disa keshilla

Ju ndodh qe te keni probleme me USB-n dhe shpeshhere ajo nuk njihet nga kompjuteri juaj ? Keni fshire padashje skedare dhe dokumenta ne USB-ne tuaj ? Ne kete artikull do tju tregojme se si ti zgjidhni ato dhe probleme te tjera me USB-ne tuaj.

Rikthe skedaret e fshire gabimisht

[b]Recuva[/b] eshte nje vegel falas dhe shume praktike per ti kthyer skedaret e fshire gabimisht ne PC apo USB. Pasi te keni shkarkuar dhe instalua programin, e hapni ate dhe zgjedhni llojin e skedareve qe doni ti riktheni dhe particionin ne kompjuter (USB apo ndo1 particion tjeter si D:, E:\ etj…). Ju mund te beni gjithashtu deepscan (kerkim i thelle) ne rast se Recuva nuk ka gjetur ndonje skedare me kerkimin e pare. Skedaret e gjetur mund t`i ktheni shume lehte me opsionin “restore” (rikthe).

Vini re: skedaret e mbishkruar nuk mund te kthehen! Per kete nese keni vene re qe ne USB keni fshire gabimisht skedaret tuaj, eshte e keshillueshme qe ajo USB mos te perdoret me!

Sistemet e ndryshme te skedareve tek USB-te

USB-te mund t`i formatizoni normalisht sikur nje Hard Drive (particion te kompjuterit). Me se shumti perdoret metoda FAT32, ngaqe eshte e pekrahur edhe nga Mac OS X dhe Linux. Nje perparesi tjeter e ketij Sistemi te Skedareve (eng. Filesystems) eshte kompatibiliteti tek Printeret. Disavantazh: perkrahen maximumi skedare te medhenje deri ne 4GB vetem. Tek videot dhe skedaret e tjera te medha kjo mund te sjelle probleme.

Kush deshiron te importoje skedare me te medhenj ne usb-ne e tij, mund ta formatizoje ate me nje tjeter Filesystem. Ketu e hapni “My Computer” dhe klikoni me tastin e djathte te miut mbi USB dhe zgjidh “Format” dhe pastaj do te keni mundesi te zgjedhni ne mes FAT32, NTFS dhe exFAT per ta formatizuar ate.

NTFS per Windows dhe Linux

Filesistemi NTFS nuk njeh kufi tek madhsia e skedareve. Ne dallim me FAT32, ai perkrahet plotesisht vetem nga Sistemet Operative Windows dhe ato aktuale Linux. Te dyja sistemet i lexojne dhe i shkruajne skedaret. Me Mac OS X 10.3 ju mund vetem te lexoni permbajtjen e nje USB-je. Sistemi NTFS punon pjeserisht me ngadale sesa ai FAT32 dhe kur doni te hiqni USB-ne nga Kompjuteri juaj, pa shtypur opsionin “Safely Remove” (ne taskbar tek ora), skedaret mund te humbin me lehte.

exFAT Filesystem i optimizuar per Memorie USB

Tek exFAT kemi te bejme me nje Filesystem te ri, i cili eshte zhvilluar vecanerisht per Memorie USB dhe memorie te tjera Flash Drives. Aktualisht ai perkrahet vetem nga Sistemet Operative te Microsoft, Windows 7, Vista dhe XP. Qe Windows XP ta njohe kete Filesystem, duhet te shkarkoni nje Update te vecante me Webcode exfatxp.

Marre nga [b]PCWELT.de[/b] dhe perkthyer nga iceman per Lirenti.com, Gusht 2012

Sa pune me ka bere nje nga keta programet kete vere :slight_smile:

Flm Ice!

kete progami e perdor po nuk me kishte vajtur mendja per usb :smiley:

E kam formatizuar aksidentalisht Local Disk D 1 muaj me par
nqoftse e perdori kete program a mund ti kthej fototo dhe videot qe i kisha te ruajtur aty

un personalisht nuk e kom provu! Ti provoje, nese nuk ka sukses, gjejme ndo1 tjeter (:

Ne radhe te pare Gezuar dhe pershumevjet!I lexova te gjitha ketodhe i shikoj shume me vlere!Por problemi im qendron diku gjetke:Kam nje DT101 G2 8GB dhe ne cfare hyrje ta fus nuk me del ne MyComputer???E kisha formatuar per nje aparat satelitor(VuDuo) dhe tani nuk ma njeh as ai aparat!Ju lutem me ndihmoni!Faleminderit!

provo ta besh format me kete

Me Computer managment me del kjo figure.Me formatin qe me rekomandoi TraHaNa,me delLirenti1.png
Nuk e di do i shikoni apo jo???Faleminderit!

dmth si ben dot format??

provoje usb ne tjeter pc

po pate probleme dhe tek pc tjeter mund usb mund te kete pesuar difekt