Provo Windows 8 ne Kompjuterin tuaj - Udhezime Hap pas Hapi pa demtuar Windows 7

Nese doni te provoni Windows 8 dhe nuk keni nje kompjuter mjaft te fuqishem, ate mund ta beni ne kompjuterin qe keni Windows 7 pa e ri-instaluar.
Mund te perdorni nje pjes “virtuale” - Ne kete teme do ju udhezoj si ta beni hap pas hapi!

Nderkoh qe do lexoni temen, shkarko nje imazh ISO te Windows 8.

Instalimi i Virtual Box

Nese keni pare filmin Inception ateher mund ta kuptoni se çfare ben Virtual Box! Nje sistem operativ brenda nje sistemi tjeter operativ.

Me pak fjale nga Virtual Box, ju mund te provoni/perdorni nje sistem tjeter windows ose linux.

Virtual Box eshte open source (falas per perdorim) dhe mund ta shkarkoni nga keto adresa:

VirtualBox per Windows
VirtualBox per Linux

Shkarkojeni dhe Instaloje si nje program normal.

Krijimi i nje Virtual Machine

Tani ajo qe do bejme eshte te krijojme nje hapesire per Windwos. Kiko mbi NEW!
Ndiqni te gjitha hapat qe jane bere tek keto pamje ne Virtual Box

Konfigurimi i Virtual Machine per Windows 8

Tani na duhet te konfigurojme “kompjuterin” qe krijuam per Windows 8. Ndiqni hapat/konfigurimet si ne pamjet ne vijim:

Montimi i imazhit ISO per Instalimin e Windows 8

Mendoj se tani duhet te jet shkarkuar Imazhi i Windows 8??? apo jo! Nejse, prisni nese nuk eshte shkarkuar dhe vazhdoni leximin e temes kur te kompletohet.

Ndiqni hapat per montimin e imazhit ISO.

Instalimi i Windows 8
Per te instaluar Windows 8 tashme duhet vetem te beni Start “ato qe krijuat dhe konfiguruat”!

Se si instalohet Windows 8, me pas shikoni imazhet tek kjo teme nga ku shkarkuat filet ISO.

Nese ju pelqeu ky artikull, ndalo nje çast per te thene Faleminderit ose jepni nje Reputacion!

Shume faleminderit Al Capone, (y) good job

You’r welcome!

Pune e mire,faleminderit.

Faleminderit…

Neser, duhet krijuar nje VM tjeter per Windows RC Preview :smiley:

haha Reno, sot Microsoft gabimisht kishte publikuar lidhjet per shkarkimin e W8 RP, por i kishin hequr prap :stuck_out_tongue: lol :smiley: neyse deri neser presim :stuck_out_tongue:

…pune e bukur…faleminderit …!!!..respekte…

you’r welcome!

pun emire dhe me qarte se kaq ska ku te vej ,

Keshtu e provova Windows 10 :slight_smile:

Si t’u duk? Un e lash nga pertesa… :topi:

i njejte… por spata shume kohe, dmth iku METRO ne Windows 10!!!