Pse dashuria e sinqert, ndodh vetem ne fazen e adoleshences?

Sipas mendimeve tuaja perse me kalimin e kohes dhe moshes, dashuria eshte me e veshtir per tu deklaruar me sinqeritet, behen djallezira edhe pa te keq, sentimentet jan te sinqerta por nuk tregohen 100%???

dashuria e sinqert ndodh ne adoleshence sepse ne vet jemi te pa djallezuar ne kete fushe, dashuria ne ke te moshe eshte dicka e re per ne nuk veme re cfare peritojme nga parneri apo se cfare perfiton ai/ajo nga ne. kurse me kalimin e moshes jemi me te pjekur me te vetedijshem se cfare bejme cfare kerkojme gje qe te shtyn te mendosh edhe per partnerin, qellimet e tij/saj me ty. por ne asnje moshe nuk mungon dashuria e sinqert, pastaj kjo varet dhe nga tipet e njerzve, jane serioz, aventuresk, capken, punetore, etj

Dakord me ty, kuptohet qe mosha rinore eshte plot inocence, gjerat komplikohen, ose me mire i komplikojm vete duke vendosur gjithmon tjetrin ne dyshime te paarsyshme, ne shum raste. Kur dashuria eshte nje sentiment i thjesht, perse e veshtiresojm lidhjen?!

Kjo nuk eshte aspak e vertete, njeriu dashuron gjithmone sinqerisht. Ajo tip dashurie qe thua ti quhet dashuria e pare dhe jo me e sinqerta, dhe normalish kur dashurohet per here te pare nuk meren parasysh shume kritere dhe sidomos kur nuk ke provuar zhginjimin e dashurise.

Me pelqeu pergjigja e Poligrafiksit :wink:

Megjithate besoj se asgje nuk te ndalon te dashurosh sinqerisht, personalisht nuk me ka ndodhur te dashuroj ne menyre fallco, o dashuroj o nuk i futem fare ndonje lloj lidhjeje :smiley:

Pastaj nga na tjeter, nese dikush kerkon dicka serioze nga nje lidhje, fillon e studjon e shqyrton, dyshon dhe nuk jepet 100%, dhe kjo per te ruajtur veten e tij/e saj nga zhgenjime apo lendime. :wink:

adoleshentet jan te pasjallezuar dhe ne adoleshenc provohen ndjenjat e para.dhe ne adoleshentet jemi me shum romantik…

Dashuria e sinqerte ndodh vetem ne fazen e adoleshences, sepse eshte e vetmja faze e jetes, kur njeriu eshte naiv e i padjallezuar, me perjashtime te vecanta. Ashtu sic eshte dashuria e sinqerte ashtu eshte dhe pothuajse gjithcka qe rrethon jeten e tyre ne kete periudhe. Dhe dashuria sigurisht qe nuk do bente perjashtim. :slight_smile:

Nuk mendoj se dashuria e sinqerte ndodh vetem ne adoleshence, vete dashuria e ben personin te sinqerte cfardolloj moshe qoft.