Pse e kaluara mashkullit mund te falet, ndersa e femres jo?

Zakonisht ne nje cift, ajo qe “peshon” me shume, eshte e shkuara e femres. Si mendoni, pse e kaluara e mashkullit harrohet dhe falet me lehte se ajo e femres?

Sepse nuk punon drejtesia

Sepse duhet shum pak llogjik ta kuptosh

kutosh!!! apo kuptosh do thuash:arrow:

Kuptosh doja te thoja

Nuk mendoj qe e mashkullit mund te falet ndersa e femres jo. Ne jemi ata qe i bejm keto dallim.

Pikerisht…Ne shqiperi esht me i dukshem ky dallim por ama jan vete femrat qe e lejojne kete. Deri kur femrat shqiptare ta kuptojn qe kan te njejtat te drejta me meshkujt, do jete gjithmone ky dallim!

tani po vijn disa kohera qe po arrihet balanc midis femres e bashkullit … por nuk jam dakort me ate lart megjithese eshte e vertet :frowning: :confused:

sepse keshu duet te jete gjithmone
mashkulli eshte mashkull dhe femra femer
se ka ndryshim

cfar don te thuash???

Te lem mentalitetet e koheve te vjeta e kohes te baballarve e gjysherve tane, nuk po them te i injorojme por te dim te bejme seleksionimin e gjerave te mira qe kishte edhe ne ate kohe. Nuk eshte burreri e as trimeri te sundosh mbi ate qe mundesh, burreri e trimer eshte te luftosh te keqen te mboshtesh ate qe i ben dem shoqerise, n’kete raste te mos bejm dallime gjinore.

eshte shume e thjeshte zoti i ka dhene ndryshimet
femra e umb virgjerine ne menyre tjeter e mashkulli ne menyre tjeter
ka e shume gjera te tjera qe do ta kuptoin njerzit shume vone qe ndryshimi duet te jete gjithmone

ok, tani kuptova! :slight_smile:

buri ka forcen gruaja zgjuarsine
po mos e kish buri kete do lani corapet per dite

wow wow wow…edhe gruaja ka forcen dhe burri ka zgjuarsine! ndryshimet jan normale, ne karakteristika individuale ama jo ne te drejta!

Je ngutur pak ca, njoh A.A, Hipokrati, Njutoni, Galile Galileu, Nikolla Koperniku e shume e shume te tjere keta kishin zgjuarsin po ki te drejt se kishin edhe Forcen ama te trurit per ate fizike nuk e di.

une po them e dicka ne nje statistike per duan pirsit ne greqi
60% ishin femra e 40% meshkuj
kjo eshte te drejtat e perbashketa

Mos valle pirja e duhanit esht e drejte qe i jepet femrave me shum??? Ajo ka te beje me zgjedhjet/ sjelljen personale te njeriut: cdo femer ashtu si cdo mashkull ka te drejte te jete e lire ne zgjedhje…por e kuptoj qe kto gjera ne shqiperi jan akoma TABU! Fatkeqsisht…per ato femra qe jetojne atje sepse do thote qe duhet akoma te luftojne per dicka qe esht komplet e dukshme!

epo ne i japim gishtin ato marin gjith doren pasaj them qe diferenca duet te ekzistoi

e kaluara e 1 djali falet sepse ndryshon djali nga femra
cdo njeri do donte qe te kish barazi ne kte aspekt , por ja qe diferenca te tilla kan per te egzistuar gjithnje , te pakten ne shoqerin ton !