Ronaldo zyrtarisht lojtari më i mirë i vitit sipas FIFA-s

Suyperylli i Manchester Unitedit, Cristiano Ronaldo, është kurorëzuar të hënën mbrëma në Cyrih edhe zyrtarisht si lojtari më i mirë i vitit i zgjedhur nga FIFA.

Ronaldo i ka fitues kundrejt konkurrentëve kryesorë, si Lionel Messi, Xavi, pastaj Fernando Torres, si edhe fituesit të vitit të kaluar, Leite Kaka.

Në vendin e dyte është renditur superylli i Barcelonës, Lionel Messi, ndërsa sulmuesi i Liverpoolit, Fernando Torres, përfundoi i treti


Sezoni 2007/08 ka qenë kulmi i karrierës së portugezit. Ai ka shënuar 42 gola për Manchester Unitedin në të gjitha garat, ka fituar titullin e ligës Premier, pastaj titullin e Ligës së Kampionëve, si edhe çmimin e golashënuesit më të mirë në Evropë.


Ai fitoi edhe çmimin prestigjioz “Topi i Artë”, ndërsa me Manchesterin u shpall edhe Kampion Botë për Klube.

Sulmuesi i Liverpoolit, Fernando Torres, thotë se ai ka pasur “nderin” t? përfundoj? n? vendin e tret? n? luft?n p?r t? fitar çmimin e Lojtarit m? t? Mir? t? Vitit q? shpallet nga FIFA.

Torres përfundoi prapa fituesit t? këtij çmimi, anësorit t? Manchester United, Cristiano Ronaldo, dhe prapa yllit t? Barcelon?s, Lionel Messi.

“Ronaldo dhe Messi janë pa dyshim lojtar?t m? t? mir? n? bot? dhe t? jesh menj?her? prapa tyre ?sht? nj? privilegj”, ka th?n? spanjolli.

“Fakti q? un? jam k?tu sot ?sht? arsye t? jem krenar q? përfaqësoj klubin dhe vendin tim. Ësht? krenari t? jemi dy spanjoll? n? k?t? grup”, ka shtuar Torres.

Menaxheri i Interit, Jose Mourinho, thotë se ylli i Manchester United, Cristiano Ronaldo, e ka merituar çmimin e fituar s? fundi, at? t? Lojtarit m? t? Mir? t? Vitit, dh?n? nga FIFA.

“Kurrë nuk them se ekipi tjetër e ka lojtarin m? t? mirë n? botë. Por mendoj se vitin e kaluar, për shkak t? trofeve q? fitoi dhe kontributit q? dha, golat q? shënoi, ai e meritoi k?t? çmim”, ka th?n? Mourinho.

Ronaldo doli i pari n? mesin e pes? futbollist?ve q? konkurronin p?r çmimin e Lojtarit t? Vitit, duke l?n? prapa edhe yjet si Messi, Torres, Kaka dhe Xavi. Portugezi k?t? vit fitoi edhe çmimin tjetër prestigjioz “Topi i Artë”.