Rrufete, ja zonat ku godasin me shume

[b]

NASA ka realizuar harten e pare te detajuar me zonat e globit ku jane perqendruar me shume goditjet e rrufeve. Objektivi eshte sa shkencor aq edhe praktik, te evitohet vdekja e me shume se 1000 personave ne vit.[/b] Dy ditet e fundit ne Indi si pasoje e goditjeve nga rrufete 35 persona kane humbur jeten dhe 11 te tjere ne SHBA vetem brenda muajit qershor. Te dhenat tregojne rrezikshmerine me te larte per t’u goditur nga rrufete pikerisht ne keto dy vende.

Ne disa zona mund te bien rreth 40-50 rrufe ne vit per kilometer katror. Ne zonen e Kongos ne Afrike eshte regjistruar edhe numri rekord i rrufeve 70-80 rrufe ne vit per kilometer katror.

Te dhenat jane grumbulluar nga nje satelit i hedhur nga NASA ne hapesire qe ne 1995 i cili regjistron shkarkimet elektrike te rrufeve.

“Ne cdo moment te dites jane rreth 2 mije stuhi aktive ne Toke qe prodhojne rreth 100 rrufe per sekonde”- shpjegon Marshalli i NASA-s Hugh Christian.

Zona e Afrikes Qendrore eshte me e goditura ku regjistrohen stuhi thuajse cdo dite, me pas eshte zona e Himalajeve dhe gadishulli i Floridas ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes si pasoje e vendosjes se tij mes dy rrymave ajrore, asaj lindore dhe asaj perendimore.

Megjithese njihen shkaqet kryesore te cilat shkaktojne formimin e rrufeve detajet e tyre jane ende objekt studimi dhe hartat e detajuara te NASA-s nuk kane thjesht nje vlere shkencore por edhe praktike sidomos per udhetimet ajrore, per vendet e depozitimit te lendeve me rrezikshmeri plasese dhe per te gjitha aktivitetet qe zhvillohen ne ambiente te hapura.

Atje te ndertojne nje central elektrik me gjithe kto rrufe

interesante, dhe kam ngju qe vendi me i sig per tu mbrojtur nga rrufet esht qendrimi brenda ne makin

Nje menyre mbrojtjeje ne kete zona, mendoj qe duhet te jete dhe ndertimi i rrufepriteseve.

po kjo do te ishte menyra me e mir,vendosje e rrufepritesve por do te duheshin shum rrufeprites ne keto zona pasi rrufeja mund te godase ne zona te ndryshme

menyra ma e mir eshte’NA RUJT ZOTI NGA RRUFET’ kto qe thoni ju nuk jan te sigurta klm krejt