Sa Ju Pelqen Forumi

Sa Ju Pelqen Forumi

Nqs votoni Duhen Ndryshime, ju lutesha te thoni dhe cilat ndryshime. Kjo na lehteson punen dhe plotesojme deshirat tuaja!

:idea: Ndryshimet e planifikuara jane:
:arrow: server me i shpejt
:arrow: forum me shume praktik dhe te kendshem
:arrow: me shume filma
:arrow: me shume hapesire per argetim

shtoni ju te tuajen!

zonat teknologjike dhe ajo studentore te jete sa me e permbledhur, te kete me teper tema sociale :wink:

mua me pelqen shume dhe me kaq sa eshte :slight_smile:

mua me pelqen shume dite e per dite me shume panvaresishte se po ma morrrin te gjith ne kthese per llafe :lol: :lol:

Duhet nje kategori per temat sociale :wink:

Do tema sociale ti eee???

Bone mer ndonje teme per dashurine, per jeten ne cift, per pasionin!

Ne intriga duam!

PS. Ky eshte forumi me i kendshem qe kam pare ndonjehere! Ne fund te fundit, nje forum e bejne vete antaret dhe ketu antaret jane te gjithe ylla bote!
PS. Njoni eshte shume llafazan, po hajd mo! :lol:

ja llafazani, mos bej lemsh temen se te vrava.

Jo mi kuklla, un kom shkrujt per forumin se sa me pelqen, kom shkrujt se ca duhet me shtu, kam shkrujt edhe nje koment te vogel ne lidhje me nje nga antaret e forumit! :lol:

Nuk e kam ngaterru temen, nuk jam jasht saj! :smiley: :smiley:

mua me pelqen shume…

Dhe mua me pelqen keshtu siç eshte :smiley:

çfare deri me sot eshte plotesuar:

:arrow: server me i shpejt [highlight=#00FF00:2yktgyr9]PO-OK[/highlight:2yktgyr9]
:arrow: forum me shume praktik dhe te kendshem [highlight=#00FF00:2yktgyr9]PO-OK[/highlight:2yktgyr9]
:arrow: me shume filma [highlight=#FFBF00:2yktgyr9]-se shpejti…[/highlight:2yktgyr9]
:arrow: me shume hapesire per argetim [highlight=#FFBF00:2yktgyr9]- se shepjti…[/highlight:2yktgyr9]

Dhe shume ide te tjera po aplikohen cdo dite, sot eshte prezantuar Shqypi i Dites.Hidhini nje sy lart tek (Gazeta Shqiptare)

BRO, serveri osht shum i ngadalshem… nuk e di ku e kini te hostuar, por prap eshte shum i ngadalshem…

pastaj dizajni eshte i thjesht, nuk ka ndonje specifik te veqant…

portali eshte i ngaterruar, dhe nuk dihet se ka jan temat, e ka jan senet tjera…

sa per “me shume filma” ajo nuk mvaret prej jush, po antaret i postojn ato… e edhe kur ti postojn, i marrin gati prej forumeve te huaja, krejt ne rapidshare, e kerkush smun me download…

PASTAJ MA ME RENDESI::: GJUHA E FORUMIT!!! eshte e perkthyme keq, ka fraza qe nuk pershtaten hiq, si per shembull “Shpeto”… ajo osht save (Ruaje) :bam: e jo shpeto… nuk e di kush e ka perkthye, por i ka marr te gatshme prej fjalorit, d.m.th. veq drejt, pa u mendue…

un i qova ni pm Lirentit, ne ta ma dergoj gjuhen shqipe, une i permirsoj ato fraza, se ja kom nis perkthimit tem, po ajo zgjat edhe ca koh…

Bravo Reno !!!
Faqen e pare e ke bere shume te bukur…

Flm smartness, i vleresojme shume komente tuaja. faleminderit

flm dhe ty gento :slight_smile: mundohemi per me mire

:duartrokas: flm te gjitheve per punen e bere.

[quote=“smartness”]

BRO, serveri osht shum i ngadalshem… nuk e di ku e kini te hostuar, por prap eshte shum i ngadalshem…

pastaj dizajni eshte i thjesht, nuk ka ndonje specifik te veqant…

portali eshte i ngaterruar, dhe nuk dihet se ka jan temat, e ka jan senet tjera…

sa per “me shume filma” ajo nuk mvaret prej jush, po antaret i postojn ato… e edhe kur ti postojn, i marrin gati prej forumeve te huaja, krejt ne rapidshare, e kerkush smun me download…

PASTAJ MA ME RENDESI::: GJUHA E FORUMIT!!! eshte e perkthyme keq, ka fraza qe nuk pershtaten hiq, si per shembull “Shpeto”… ajo osht save (Ruaje) :bam: e jo shpeto… nuk e di kush e ka perkthye, por i ka marr te gatshme prej fjalorit, d.m.th. veq drejt, pa u mendue…

un i qova ni pm Lirentit, ne ta ma dergoj gjuhen shqipe, une i permirsoj ato fraza, se ja kom nis perkthimit tem, po ajo zgjat edhe ca koh…[/quote]

Ti vllai ke shum te drejte per keto qe ke shkruar! Problemi i vetem ku nuk jam dakord me ty eshte gjuha! Po ta leme ne doren tende, besoj se nuk do na dale ne gjuhe letrare Shqipe, kupton? Sepse menyra se si ti ke shkruar ne kete postim pershembull, le shume per te deshiruar! Ju Kosovaret keni marre pjese ne shume perkthime programesh te huaja (software)! Dhe te gjitha ato i keni bere qe ti kuptoni vetem ju ne Kosove! Sepse ne ne Shqiperi na duhet nje perkthyestjeter Shqip-Shqip per to! Perkthimet nuk behen me dialekt. Ne te tilla perkthime, perdoret gjuha letrare e cila kuptohet nga te gjithe! Qofte Shqiptaret ne jug ashtu edhe nga ata ne veri te Shqiperise! Dhe madje dhe me gjere!
Ti ke marre shembullin e fjales “Save” qe ne shqip ka disa kuptime Ruaj, Shpeto dhe ndonje tjeter qe tani nuk me vjen ne mendje! Dua te te kujtoj qe “Shpeto” dhe “Ruaj” jane sinonim i njera tjetres dhe kane te njejtin kuptim! Ne rastin ku ti i permend “Save” nuk eshte fjali! Dhe perkthimin mund ta besh si te duash pa prishur kuptimin e domethenies! Nese “Save” do te ishte perdorur ne nje fjali, ath do duhej te vije trurin ne levizje per te gjetur ne fillim kuptimin e fjalise ne Anglisht dhe me pas berjen e perkthimit ne Shqip! Kesaj qe sapo te thash i referohem nje eksperience 16 vjecare ne fushen gjuhesore!

e bravo daku, se po na bejne kosovaret mesim te gjuhes shqipe. (me gjithe respektin qe kam per ta, por me vjen keq se nuk dine shqip por vetem dialekt)

[offtopic:2gi3zbi8]Fakti qe shume kosovar merren me përkthime te programeve shume kompjuterik une e shpjegoj se pikerisht QEP (Qendra për Edukim dhe Përparim) qe merret me përkthim dhe krijimi i programit kompjuterik drejtshkrimor për gjuhën shqipe, e cila ka përkthyer dhe paketën per Windows XP/Vista eshte me seli në Prishtinë. Dhe pse QEP eshte nje qendër profesionale, fakti i dialekteve eshte me i dukshëm per shqiptaret e Shqipërisë sesa per shqiptaret e Kosovës.[/offtopic:2gi3zbi8]

[offtopic:2sxzp4uv]Athere, per mendimin tim, duhet te sjellim qepën ne Tirane!!!

Jo jo, seriozisht! Nuk eshte ajo gjuha me te cilen Shqiperia duhet te prezantohet ne bote, pasi nuk eshte gjuha zyrtare dhe letrare![/offtopic:2sxzp4uv]

Fakti qe eshte ne Prishtine, do te thotë qe ka shume “përkthyes” apo “gjuhëtarë” kosovar dhe kjo duket qarte. Dhe pse ne sitin kryesor thuhet se bashkëpunon me Akademinë e Shkencave të Shqipërisë.
Kuptohet me gjithë respektin për këta persona se s’dua ti heq vlerat dhe nuk me ngelet mua ti vlerësoj punët e tyre, thjesht jap një gjykim. Por mendoj se duhet te bashkëpunojnë me shume me letrar te vërtet te gjuhës shqipe.