Shiu....

Shiu filloi te trokiste rendshem mbi xhamat e dritares se saj….leshonte ato melodite e embla te pikave te tij,ku qetesia ishte kuptimplot….ndihej vetem frymarrja e saj dhe shiu…duke krijuar nje sintoni te embel aty mes heshtjes dhe se gjalles…mes vetmis dhe shoqerimit….
kur zgjohej nuk kishte kohe te qendronte ne krevatin e bute dhe te ngrohte…por ngrihej ashtu furishem sikur te ishte duke kapur kohen…dhe c’do levizje qe bente e shoqeronte duke pare shpesh oren e madhe ne mur dhe shpesh pyeste me vehte…a do ti mjaftonte koha ti bente te gjitha?..
dhe ai tik taku I ores e merziste shume….thua se ndihej per ti bere me dije se nuk ishte vetem?..se nuk kishte kohe,se duhej te nxitonte?..
mirpo nuk dihej shkaku I ketij nxitimi mengjeseve te saj…ishte thjesht dicka e programuar ne koke….si dicka e kurdisur dhe si rregull duhej te ndiqej me perpikmeri….keshtu pra ishin ditet e saj…te shpejta…dhe ajo ne kerkim te kohes…humbiste shume nga ditet e saj…ndoshta dhe frymen e llogariste me kohe…
Ditet me shi dikur I adhuronte…I shijonte ne dritaren e saj…dhe madje bente avull me frym e fillonte te shkruante emrin e njeriut te shtrenjt…e shkruante dhe e puthte me dashurine e nje zemre te paster…me dashurine e nje femre te dashuruar….dhe shpesh keto veprime I shoqeronte duke buzeqeshur me vete….kur shihte veten se sa femije ndihej Brenda saj…Brenda dhe jashte se cfare rrezatonte tek ajo qenia e tij…se sa e gjalle ndihej…dhe e lire….shume e lire…
Donte qe c’do grimc te diteve te saj t’ia rrefente atij…bera keshtu…bera ashtu…shkova atje,bleva kete…piva kete…lumturohej shume kur ia rrefente atij keto….e pasi I thonte gjithcka donte….ajo behej pishaman per sjelljen absurde te saj….
Une nuk I le hapsire te flas atij,ia marr frymen….vetem une flas dhe nuk le radhe qe edhe ai te me tregoj se si ndihet…se si eshte,se si e ka kaluar diten……
Per nje moment ate mengjes shiu iu kujtuan fjalet e tij….dhe ajo e heshtur nuk vraponte me pas kohes…por u ul diku dhe filloi te mendonte per gjithe jeten….per disa nga gabimet e saj…gjithe lumturine qe I mungonte….
U ul dhe e heshtur shihte nga dritarja…shiu vazhdonte dhe binte ndjeshem mbi xham…si kunder dhe lotet e saj ne fytyre….
….
Pastaj hapi krahet dhe enderronte ne qetesine e mengjesi, nje perqafim qe ajo e ndjente…e ndjente shume….ai ishte aty….ndonse edhe I pa dukeshem….por I gjalle…I gjalle si jeta vete….e shtregonte vajzen fort….dhe i pershperiste dicka ne vesh…ashtu embel….i thonte se e gjerat do te behen mire,gjithcka do te shkoj mire….ajo vazhdonte te mbante krahet hapur….dhe buzeqeshte me vehte….
Ai ishte aty…sa here e therriste shpirti I saj….e shtrengonte fort…dhe e keshillonte sic vetem ai dinte….E dashur mos u merzit…jam me ty…ne jemi bashk….ti behu e fort…sepse vetem keshtu do te mund ti kapercejme pengesat!..
Ajo kthehej edhe njehere pas….shkruante dicka ne xham dhe largohej me syt e fiksuar aty….pastaj dergonte nje puthje prej andej dhe I premtonte se do te kthehej shpejt….e I lutej qe ta ndiqte pas…ne c’do hap te sajin….vetem keshtu do te ecte perpara dhe nuk do te kishte frik nga asgje…sepse ai do te ishte aty…per ta mbrojtur dhe perqafuar sic vetem ai di……per ti thene se…edhe pse je nje vajze e rritur…une do te te mbroj ty…do jem me ty….e do te te jap krahet te fluturosh sa me lart!..

Vet e ke shkru ket shkrim?eshte sh i bukur

Flm motra…c’do shkrim tek “krijimtaria juaj”…eshte produkt bio imi hahahahhaa

Bie shi.
Shumë shi…
Le të vërshojë, sepse dua ta përmbyt mërzinë, por, djalli e marrtë, është e kotë.
Mërzia ime ka mësuar not!

Si kampion olimpik noton mes dallgësh, ndërsa fshehtazi pushon në bregun e shpresave tona. Poshtë shatërvanit të kujtesës, që buron te rrënjët e pemës së jetës…

Aty ku të pres gjithnjë, sa herë që lodhemi nga kjo botë…

Degjova te binte shi, dal me vrap jashte, dhe syt ulerinin nga lotet.
Kisha nevoje per pak shi.

1221514884_2.gif

perfundimi, shi dhe kete :stuck_out_tongue:

hahhahahahha poveri noi…ncncncnc…:roll: :stuck_out_tongue: e mban mend ate vjershen kur ishim te vegjel?.. hahahaha shi shi baba shiiii…te tjerat si mbaj mend prz…

e mbaj mend, po nuk ta tregoj lol :stuck_out_tongue:

hahahhaha i poshter je…:stuck_out_tongue:

Me thane se: ditet me shi e trishtojne njeriun…une nuk e besoj nje gje te till…ditet me shi jane kaq te bukura…sepse ofrojne ngrotesi…caj te ngrohte…sy te humbur…njerez te dashuruar…shiu i afron…te dashuruarit te hapin krahet si cader dhe dhurojne ate cfare te duhet…frym te japin dhe marrin…ne buze qe kerkojne njera-tjetren…pak oksigjen te munguar…

Shiu me dergon perhere tek ty…ndoshta edhe dielli…
por kjo dite eshte e zbrazet…bosh…pa jete…
pertej xhamave shihen vetem pika shiu qe bien…
brenda xhamit shihet fryma ime…qe une hukat here pas here per te shkruar fjale pa logjik…
pastaj syt humbasin serisht ne qiellin e vranet…ku pervec hijes gri nuk mund te shohesh asgje tjeter…
qyteti duket i heshtur…nuk shihet askush…madje edhe makinat nuk vihen re askund…
Mendimet me dergojne tek ti…
cfare te jesh duke bere ne keto momente?
a vij ndonjehere keshtu pa pritur ne mendimet e tua?
apo ndoshta shifrat,numrat,llogarit,posta,njerezit,nuk te lene hapsir te me mendosh?..
A po e shijon nje kafe,caj,apo dicka tjeter?
Si eshte koha nga ty?..Ketu po bie shi…meteorologet thone se deri ne fund te javes keshtu do jete…
Po ty te pelqen shiu?! shpesh me thoje se adhuron dimrin,
edhe une e adhuroja…u be kohe se kam filluar ta urrej…
e di?!
po afron dimri serisht…po vjen Dhjetori…eshte i treti Dhjetor qe kam filluar te urrej…
dikur qeshnim te dy…
me vone une flisja ti heshtje…pasi une te nderpreva c’do menyre komunikimi…ti detyrimisht do te heshtje…
pastaj…pastaj…heshta edhe une…te dy ndaluam se foluri…se theni dicka…
Nuk mund te te them se me mungon…se ndoshta eshte pak…por…duhet,doja,do te doja te thyej heshtjen…qe me ka coptuar ne copash…
une nuk mundem…
as ti nuk mundesh…ta thyejme
rrijme ne heshtje me mire…
dite e bukur sot…
shiu nuk ka ndikim tek une…jane thjesht pika uji qe bien…asgje me shume…asgjeee

E enjte edhe disa ore…

      • Updated - - -

Sot u zgjova heret…kur dola dita ishte me diell…ne kthim filloi shiu…e nuk di te pershkruaj ate pozitivitet timin ne ato momente kur dola nga dyert e shkolles dhe pash se jasht po binte shi…

Fillova te ec dhe te ndjej c’do perkedhelje dhe freski te pikave te tij ne lekuren time…

ecja dhe ndjeja se sa me kishte munguar ajo liri qe shiu te ofron…pa patur problem nese te shihnin…

Vallzimet me shiun i kam adhuruar…sot iu riktheva serisht…dashurise sime te dikurshme…edhe pse vitet ecin…disa copeza njeriu nuk mund ti harroj kurrsesi…sidomos ato grimca qe i dhurojne jete

Sonte filloi shiu ne qytetin tim…
Nuk di te pershkruaj detajisht ndjesit qe me ofron…dua vetem te shijoj c’do pike te tij…
Kaq shume mendime ne mendje…kaq shume rend drejt kesaj jete qe shpesh here refuzon ti lumturoj njerezit e fytyrat e tyre ti perkedhel me buzeqeshje…
Mendimet me dergojne tek ti…shpesh…shume shpesh…di se me strehohet trupi dhe shpirti ne krahet e tua…
E di cfare kam menduar?! Te pakten sa here me vjen ne mendime ti…
Kam menduar se ne njerezit kemi aftesi te fuqishme…te largojme ato mendime qe nuk na bejne mire…e te kerkojme ato qe na ushqejne shpirtin c’do dite e me shume…
Kam kuptuar se ti je zgjimi me I bukur I nje vajze qe di te enderroj…je mendimi me I kthjellet…me I fresket…me I pushtueshem se cilido mendim tjeter…
Ndihem me fat qe je pjese imja…pjese e zemres sime…ndoshta me fjale eshte pak te te shpreh se je frym qe dhuron frym…
O krijes unike…e cmendur…e heshtur…imja…

…Betejen me shiun e kam humbur gjithmone.
Thuajini te qendroje larg.
Shume larg.
Ben keq.
E ne mos nuk e ben dot kete,thuajini te me zhduke kujtimet e trishta qe me shpojne kraharorin,sic fuqia e tij shembet ne asfalt.
Me gjunjezon qenien.
Me ndal frymen.
Me dritheron lekuren.
Nuk kam nevoje per kete.
Dua te harroj.
Ta flak tutje ate pjese te hidhur qe me shkakton kaq shume turbullira ne mendje,e gulcime ne hojezat me te thella te zemres.
Tregojini ju lutem,per hir te zotit bejeni!
Ajo pjese e trishte e imja,meriton te zhduket nga gjithe ky shi,te mbetet e se shkuares…harruar… kycur brenda atyre thonjezave ne kyc,mbyllur njehere e pergjithmone.

kesh (isha) duke menduar ta shkruaj 1 grimc komenti nese nuk bohesh nervoz ti… :slight_smile:

shum i bukur shkrimi, respektivisht shkrimet (shumes) (ti e din qe s’di me shkrujt ma shum une…)

btw; https://www.lirenti.com/entries/107-Endrra-qe-kini-pare-mbreme-dhe-si-do-te-donit-te-vazhdonte :smiley:

veç mos u bo nervoz allahile… :oops:

Shiu !!! nje shok ngadhenjimtar ,qe sme le te harroj te kthej koken lart ,aty nga ku buron , e qe cdo here me ve ne dilemen e perhershme, te jete vetem shi ? i paperzier me lot qe me vijne nga lart ??? une prap aty jam, shiu tjeter…

Nuk ka arsye te acarohem nese ti respekton kufijte e mi…qe besoj se i ke te qarte…:slight_smile:

Dhe nga te mos acarohesh me ate “blogun” e famshem…ishte thjesht nje e qeshur e natyrshme imja…kur lexova prift…hoxh…kaq…ti e hodhe ne Blog…cfare duhet te beje une tani?..:sherr::sherr:

u fshi edhe ajo. Mfal per shqetsimin.

…Shiu i kesaj dite nuk me ofron ndjesi…madje jam kaq e ftohte perball tij…qe bie butesisht mbi dritaren e dhomes…
dikur…me avjut e frymes sime…shkruaja fjale pa kuptim…
Sot e shoh e heshtur…dhe ndihem ndoshta e pa fuqishme…ndoshta e zbrazet…ndoshta pa deshir per te shkarravitur…
Qyteti duket i fjetur…mbuluar krejtesisht nga uji qe bie pa u ndalur…
nuk shihet asgje…vec nje mjegull e fort bashkuar me pa fundesine e qiellit…
Ndoshta nje caj…nje caj i ngrohte…ketu perball detit do te ishte gjithcka qe do te me duhej…
egzistojne kaq shume ambjente…kaq shume vende te ngrohta…sidomos buze detit e nderkohe jasht qe bie shi…
natyres sime romantike…nuk mund ti mungojne keto copeza imagjinate kurrsesi…
por sigurisht do te preferoja dicka ndryshe…e perball kesaj nuk mund te qendroj e ftohte…sikunder qendroj pas dritares qe laget nga shiu…
jo nuk mund te qendrosh indiferente…nese perball teje…diku ne nje kafene te mbushur me njerez…te cilet shijojne nje caj te ngrohte…e biseda te kendeshme rrethuar me njerezit qe duan…
Ashtu do te deshiroja edhe une…ulur perball teje…diku ne nje bar buze detit…e nderkohe jasht te binte shi…
plotesisht e bindur se nje caj…nje bised…nje perqafim…nje puthje me ty…do te me ofronte gjithcka qe do te doja…sidomos ne ditet si keto…ku shpesh trupat dhe shpirtrat ndjejne ftohte!
Ti e di se i adhuroj xhupat…shallet…kapucat…e nje cader…si strehen tone…kur te vraponim nen shiun qe bie…
Fryma jote do te ngrohte fytyren time…qe shpesh skuqet nga i ftohti i dimrit…
Prania jote me jep gjithcka qe dua…sidomos ne ditet si keto…ku vetmia ime gris c’do copez jete…e ku mungesa jote behet kaq e pa perballueshme…sa une me fjale nuk do mundja kurrsesi te ta shprehja dot…
Shpesh e pyes veten se cfare do jesh duke bere tani…
por jam e bindur se je ne pune…e ndoshta je edhe i trishtuar…sepse nuk po gjene dot nje arsye…nuk po kupton dot se cfare ka ndodhur me mua…qe nuk jam aty ku duhet te jem…e te ndajme mbremjet bashke…
Por mos u shqeteso…as mos u trishto i shtrenjte…do te vij se shpejti…te zbus inatin tend…te largoj trishtimin tend…e te te sjell buzeqeshje sic beje c’do nate…
Ne jemi nga ata njerez qe perpos te gjithave…kemi nje mirkuptim te gjere…ne kuptohemi pa fjale…ne e lexojme njeri-tjetrin pa fjale…dhe une e ndjej se je i merzitur…e me shume se sa i merzitur je me 1001 pyetje ne mendjen tende se cfare ka ndodhur me mua…
Une nuk dua te te ndjej me keshtu…dua te te ndjej te buzeqeshur…se ti duhet te dish dicka:.
Te dua me shume se cilido njeri ne bote…te dua per c’do dite…per c’do frymarrje timen…je vetem ti…
sa here qe te ndihesh i trishtuar mendo vetem kete…se nuk ka arsye ne bote qe te me beje mos te te dua…edhe pse shpesh merzitem me ty…inatosem me ty…xhelozohem per ty…serisht kam nje zemer qe nuk mbaj dot inat…aq me pak mos te te dua…kjo nuk ka per te ndodhur kurr…
do te te dua deri ne frymen e fundit…deri ne diten e fundit te jetes sime…
ndoshta kjo eshte arsyeja qe jetoj…dashuria jote…ti…jeni motiv i jetes sime…
Me fal qe shpesh sillem e ftohte…e nxituar…por e beje vetem sepse te dua shume…por ti duhet te me kuptosh…se une nuk jam me sic isha…e qete dhe qeshur…jam duke perjetuar gjera qe me vjedhin arsyen…e me bejne shpesh te harroj se per cfare jetoj…sepse keshtu jane ndryshimet qe ndodhin sa hap edhe mbyll syt…te gjejne te pa pergatitur e te prangosin shpirtin…
por ti mos u trishto…ti ke nje vend te rendesishem ne zemren time…te cilen nuk e zevendeson askush…
Me duhesh si ajri…me duhet mirkuptimi…dashuria…respekti yt…sepse ti e di…qe une i ushqej c’do dite per ty…dhe nese mungojne tek ti…une nuk e di se si mund te jetoja ne kete jete…nuk e di se si…une nuk dua ta mendoj kete…
Kam nevoj te mendoj se jemi 2 arterie e se njejtes zemer…kam nevoj te mendoj se sa here jemi larguar jemi afruar edhe me shume…kam nevoj te mendoj se me do…se me do si askend ne bote…
Keto mendime jane ato qe me bejne te hap syt c’do dite…dashuria jote…qe ushqen shpirtin tim…tashme te coptuar ne copash…qe vetem ti e mban gjalle…vetem dashuria jote…
Te dua mos e harrooo…
mos harro te buzeqeshesh mbi te gjitha…te hash mire…te dalesh shetitje…te merresh me pak sport…
mos harro te flesh mire…te mbulohesh mire…sepse ka filluar te jete ftohte…
mos harro te pish pak vere…te shijosh nje pjate peshk…e te vishesh mire…vishu mire i shtrenjte…ka filluar te beje ftohte…
por mos harro…mos me harro mua…me streho aty ne anen tende te majte…kur fle dhe zgjohesh…ti e di se pak…shume pak vend dua…me streho aty ne trupin…shtratin tend…te ngrohet dhe te marr jete ky trupi im i ftohte…sepse vetem ne krahet e tua…vetem aty do te mund te behej jete gjumi im…

//youtu.be/KsDlvRafSqI

…:puthje:

Boll me kete shiun se kemi pune, e ka ekzagjeruar ca si shume, ndoshta ngaqe e permend shume e ze lemza :stuck_out_tongue:

hahahahhahaha po ti ca do me shiun tim ti eee?..kur te te dali perpara mbyll syt te kam thene :stuck_out_tongue: hahahhaa