Shoqeria kthehet ne dashuri?

Mendoni se mund te lind nje ndjenje dashurie nga nje raport miqesie?
Nese po, do te sakrifikoje shoqerine per te qen i/e drejt-i/e sinqerte me vetveten ???
Nese po, duke konsideruar shkembimin e ndjenjave dhe refusimin qe mund te merni, jepni mendimin tuaj!!!

Urime per temen Altin!!!

Eshte me te vertete nje teme interesante dhe nje nga temat me te prekura nga forumet shqiptare por dhe te huaja.

Nje fjale e urte e huaj thote Shoqeria gjithmon perfundon ne dashuri por dashuria kurre ne shoqeri.
Sot me shume se kurre ne jemi me te lirshem ne shprehjen e ndjenjave dhe personalisht mendoj se ska asgje te keqe nqs lind nje ndjenje dashurie mes nje shoqerie!!
Nga nje research qe bera ne internet vura re se shumica e njerzve ishin kundra lidhjes se dy njerzve qe kane shoqeri dhe e konsiderojne njeri tjetrin vetem shoke e asgje me shume,por ajo pjese e pakte e njerzve qe kishin kaluar kte lloj situate mendonin se ishte menyra me e mire per te njohur dike dhe se ishin lidhjet me te forta dhe me jetegjata se cdo lloji tjeter.
Me verte duhet menduar posi kur te mos ece kjo lidhje ku do perfundojme ne si shok e shoqe??, por perderisa jeta ka sakrifica dhe kjo zgjidhje do jete njera per tyre.
Te duash dike ne rrethin tend shoqeror ska sgje te keqe aq me teper si kane ardhur kohet e veshtira sot per sot per te njohur nje njeri te mire.
Shokun/shoqen e njeh ke kaluar momente te ndryshme me te ne jete.E ke pare duke qeshur duke qare ndoshta,ne momente gezimi e hidherimi, e kupton ne cdo moment!!
Mundesia tjeter eshte te zgjedhesh Dashuri apo Shoqeri???
Te dyja luajne nje rol te rendesishem ne jeten tone keshtu qe mendoj se ja vlen te sakrifikosh sadopak.
Fundja perderisa rrojme me shpresa ne cdo aspekt te jetes pse te mos marrim iniciativen e te shprehim ate qe ndjejme?? :slight_smile:

:oops: Ka raste qe ndodh, sepse askush me mire se shoku apo shoqja nuk te njeh, problemi eshte perfundimi, pasi behemi teper egoiste per te mbetur shoke dhe pas ndarjes. Kujtojme vetem trishtim, hidherimin qe na la kjo lidhje ndarje dhe jo momentet e bukura, lumturine gezimin qe na la kjo dashuri shoqeri. :wink:

NJe njeriu te zakonshem ndjenjat i lindin nga shoqeria.Ato kultivohen ne kohe , piqen dhe pastaj vilen.

Mbas shoqerie, gati shume here lind edhe dashuria, ska gje me te bukur dhe pozitive, por ka raste qe kjo dashuri mund te provohet vetem nga nje ane, dhe ketu lind problemi!
Por mendoj se dashuria gjithmon duhet shprehur personit, ben gabim te madh po e mcefe, sepse enderrat ndonjehere realizohen!

po ne shume raste ka ndodhur qe shoqeria eshte kthyer ne dashuri, mbase keto jo te perhershme por ka zgjatur. me te thene e kam :stuck_out_tongue:

Shoqeria e kthyer ne dashuri mendoj se krijon nje lidhje te forte. Por jane raste teper te rralla per arsye se kur dy persona jane shume shoke eshte shume e veshtire te kalosh ne dashuri. Te dy palet kane ndrojtje t’i shprehen njeri-tjetrit per ndjenjat qe ata kane kundrejt njeri-tjetrit. Kjo ndoshta vjen edhe si pasoje e frikes se humbjes se shoqerise nga refuzimi i njeres pale. Dhe deri diku kjo eshte normale pasi nese njeri i shpreh ndjenjat tjetrit, nuk mund te vazhdohet me me shoqeri.(Ne rast refuzimi) Dhe eshte teper e veshtire te kuptosh qe shoku apo shoqja ndjejne te njejten gje karshi teje pasi ndonjehere shoqeria eshte shume e forte.

me ka ndodhur mua personalish qe shoqeria e dendur me nje djale eshte kthyer ne dashuri . ishte shume e veshtire per te sepse ne te njejten kohe me shihte si shoqe por edhe me shume . une e konsiderova si shok dhe jo me shume . me vone kur me tregoi ndenjat e tij qe kishte per mua sikur me ra e gjithe bota mbi koke sepse nuk e prisja qe shoku i ngushte te me propozoje. prinderit ishin ok qe ne te lidheshim bashke por une nuk arrija dot te imagjinoja te lidhesha me te sepse e shihja vetem si shoke dhe asgje me teper. ai dhe prinderit ma shpjeguan se nuk ka me mire se shoqeria qe kthehet ne dashuri sepse e njohim shume mire njeri tjetrin dhe e njohim pak a shume karakteret e njeri tjetrit. por perseri nuk pranova sepse mu duk sikur ky njeri me tradhetoi pas kraheve dhe nuk mu duk veprim i mire megjithese ai e kish shume seriozish . qe atehere nuk e kam pare me ate njeri por nese do te kisha mundesi ta takoja do te doja shume ta takoja.

mendoj se mund te kthehet nje raport miqesie ne dashuri…di shum raste te tilla.dhe ska asgje te ekqe…

Miqesia mund te kthehet ne dashuri, por kjo nuk ndodh nga te 2-ja palet. Them qe eshte shume e dhimbshme te biesh ne dashuri me shokun/shoqen tende, dhe ajo te mos te kthehet.

Me plot kuptimin e fjales nje miqesi mund te shenderrohet ne dashuri ndersa anasjelltas nuk besoj.

une mendoj se nje miqesi mund te shenderrohet ne nje ndjenje me te thell pra ne dashuri dhe eshte shume me e bukur sesa nje dashuri ne rrethana te tjera.

po , nje shoqeri mund te kthehet ne shumicen e rasteve ne dashuri dhe kjo do ishte idealja sepse e ke njohur shum mir personin, ndersa dashuria sma mer mendja te kthehet ne shoqer sidomos ktu te ne.

une mendoj se dashuria kthehet ne shoqeri,lind pa e kuptuar,por smund te kthejme dot dashurine ne shoqeri,eshte e pamundur

Per mendimin tim kjo eshte mese normale.por un mendoj qe edhe dashuria kthehet ne shoqeri…mbase nuk mund ta shofesh me te njejtin sy sic e shef nji shoqe/shok tjeter por mendoj se mundet ta kthesh edhe dashurin ne shoqeri

Sigurisht qe mund te lind dashuria nga shoqeria ( e tepert :D) gjithashtu edhe anasjelltas, midis 2 partnerve mund te lind miqesia nese ata ndahen me diplomaci :P, me marrveshje dhe pa probleme.

Ju lutem jepni mendimet tuaja ne lidhje me kete teme…

patjeter qe POO

esht nje tem e till https://www.lirenti.com/showthread.php/848-Shoqeria-kthehet-ne-dashuri

se dija… :confused: sorry… le ta fshi renix kete teme :slight_smile: