Shpiket vaksina qe shton 5 muaj jete

[b]

Ne fushen e mjekesise eshte bere nje zbulim shume i rendesishem pasi tashme te gjithe te semuret do kene mundesi te perdorin nje vaksine te vecante per te shtuar edhe disa muaj jete nese nuk kane me asnje shprese. [/b]

Vaksina eshte prezantuar ne kongresin e ASCO qe u zhvillua ne Florida dhe ku moren pjese rreth 30 mije specialiste nga e gjithe bota. Vaksina bllokon perkohesisht rritjen e qelizave te semura, duke u dhuruar pacienteve deri ne 5 muaj jete me shume. Ky ilac vepron si nje avion lufte qe vezhgon zonat me te pershtatshme per te sulmuar.
Ne terma me te thjeshte, ilaci aktivizon qelizat T, te cilat jane pergjegjeset e sistemit imunitar te trupit. “Kemi arritur rezultate shume kurajuese pasi kjo vaksine reagon ne menyre te kontrolluar”, shprehet pergjegjesi i studimeve ne qendren “Goshen Health System” te Indiana-s.

sa interesante.5 muaj nuk i thojne pak

shum e mir kjo

e mir kjo,po sa here mund te behet kjo?

Shyqyr qe u shpik i vaksin qe te shton jeten. :smiley:

per kancerin besoj se esht apo jo? shum mir avash avash do shpikin dhe medikamentin sherues

Shyqyr qe ditet e sotme shkenca po arrin te beje te tilla zbulime, perndryshe do kishim probleme shume serioze me mbijetesen, pervec ketyre qe qe kemi.