Shqiptaret ne Austri

Mendimet, pershtypjet, kuriozitete.

[b]Pershentje te gjithve… desha tju pyes… per Proceduren e krijimit te dokumentave ne Austri…???
Cilat jane mundesi?..
Cfare kerkojne…??..

Faleminderit…!![/b]

Un jetoj ne Austri ka 3 vite dhe nuk kam letra, procesi i letrave ketu eshte shum i ngadalte dhe tani shum pak po japin letra e sidomos per ne Shqiptaret ! Po njeri po duhet me shty duke menduar se si jane kushtet e situata ne Kosove, se moti isha kthy !

ValiKatil pak me konkretisht per cka e ke fjalen ?

Po mendoj… me cfare menyre mund te besh dokumenta ne austri…??? cfare duhet te beje???

Aha, po ti nese vjen e lajmrohesh pa vize, athere duhet te hysh Azil, e pastaj procedura jote vazhdon aty... varet nga Intervista jote qe e jep kur te marrin ne pyetje, avokati jot qe e merr dhe nese keto jane te forta athere edhe procedura per letra nuk vonon. Fakte duhet me pas kur thysh nInterviste se ato i besojne me shume se 1000 fjale, e tjera spo di ca t’them… ama zor eshte shum :frowning:

po pune ka atje ne austri mund te gjesh kollai se greqia po jep shpirt dhe nese bej disa dokumenta mund te punoi ne te gjith vendet e evropes

pune ka sa te duash, vetem letra spo ka :stuck_out_tongue:

letra se kam problem me sa kam pyetur mar leje nga greqia si per te qendruar e per pune ne cdo vend evropian
po pagesa e jetesa a eshte e mire

po per ty s’eshte fare problem:) jetesa eshte e shtrenjt pak, por duke e shikuar me standardin e jeteses ketu, edhe ekonomine nuk eshte. Por neve qe jemi pa letra e pa pune na duket :frowning: ama n`pergjegjsi eshte mire :slight_smile:

se ketu greqi po behet shume keq nga dita ne dit mund te umbesh pune vende pune ska shume eshte shume veshtire:(
ne shqiperi:?: e madhe sdi si te bej dua te bej dicka qe do kete sukses besoi por duen shum lek me duet kredi per ta bere:)
por nese nuk ja dal dot e nuk ka sukses:mad: ikin kursimet e jetes. plus e nje kredi mbi kuris:(
keshu qe mendoi te emigroi diku tjeter ku mund te jet me mire:D

ide e mire :smiley: te gjithe e kemi ate ide:P te bejme dicka jasht e te kthehemi ne vendlindj,e por vitet po ecin e njeriu ndryshon, integrohet ne ate vend dhe kur te kalojne disa vite vet e kupton qe edhe nese don te kthehesh mbrapa ske ku te shkosh, gjerat kan ndryshuar njerezit poashtu… ne pushim kthehesh por per te jetuar atje pergjithmone sma merr mendja.

Ke te drejte, une kam 10 vjet greqi
kalova disa vite te bukura ketu dhe jam mesuar me jeten ketu:)

[b]Prsh argent dokumentat greke ne austri “nuk pine uje”… veten nese ke nenshtetesi greke ateher po… per dryshe vetem vej flaken ske qi do per ne europe…se tash me levim krejt shqiptar pa viza…

iceman… po sikur te martohem me ndonje goc qe ka pashaporte austriake andej… a bahet gja? :slight_smile: :slight_smile:
[/b]

po ashtu bon VaLKKaTiL !:slight_smile: Normal tani nese martohesh merr vizen e pastaj te duhet ta vazhdosh disa kohe, deri te marresh vizen 5 vjecare e pastaj pashaporten (nenshtetsine)

Op mir e ke, vetem nese ke nenshtetsi Greke argent se per ndryshe sben gje me to :frowning:

o cuna une kam pyetur per kete gje kam dokumenta 2 viecare greke
se per shtetesi sbehet fjale greqi
duet te treq disa dokumenta nga zyra e punes greke
e ata me paisin me nje leje pune evropiane
sa per djeni mund te ri e dy vjet ne nje shtet evropian e jo tre muaj si me pasaport shqiptare

ahaaa… e nese qenka ashtu at`here norma qe ke drejt te punosh, jetosh etj… si te ishe shtetas i Austrise :slight_smile:

me ne fund arita te mar nenshtetesine greke,per ndonje pune ne austri a mund te me ndihmoje dikush?ketu ne greqi punoj si saldator

Ice, do na ftoj per ndonje kafe po na ra rruga ne Austri.

Sigurisht Chef! :smiley:

Vetem bujrum :smiley: :smiley:

[QUOTE=iceman;175251]Sigurisht Chef! :smiley:

Vetem bujrum :’(nuk e di se si mund te gjej pune dhe banese ne austri,me pashaporte greke nuk besoj te kete ndonje problem,ka agjenci per pune apo duhet te kerkosh vehte,ka ndonje qe banon ne austri te me jape informacione?faleminderit:p