Shqiptaret ne France

Mendimet, pershtypjet, kuriozitete.

Ju uroj shendet! :slight_smile:

mendoj se jeta ne france eshte e mire por aman eshte shume e shtrenjte .( ketu mund te jetohet por per te vene ndonji leke menjane nuk te del ). per ata qe vazhdojne shkollen ne france kane nje gje te mire sepse diploma franceze njihet ne te gjithe boten. madje edhe ne amerike . shume amerikane dhe angleze edhe pse kane mbaruar universitete te cilet jane me shume emer kur vijne ne france nuk fillojne dot ^pune pa kaluar nje test . atehere qe me diplomen franceze kudo qe shklon fillon menjehere pune dhe nuk ke nevoje te kalosh asnje test . e di qe diploma amerikane ketu nuk ben nese nuk kalon nje test qe te mbrosh diplomen e mare (kur vjen per te jetuar e punuar ne france .)

Une kur kom qene njehere ne France me ngeli pishman qe nuk pashe dot kullen Eifel, se e kishin hequr per ta pastruar! :smiley: :lol: :lol: :lol:

Kur isha ne shkolle e kisha shume inat gjuhen franceze :x
Por me kohen mesova ta pelqej dhe tani me duket e bukur :slight_smile:
Jeta ketu me pelqen , dhe pse koha nuk eshte top, bie shume shi…
Njerezit mu duken shume te ftohte me njeri-tjetrin , mezi te pershendesin …
Por me kalimin e kohes u mesova … Ja me pak fjale per te filluar tek kjo teme
qe mu ba qefi kur e pashe :slight_smile:

Pershendetjengaune :wink:

Per menimin tim Frengjishtja eshte gjuha e Dashurise, romances, Seksit! :smiley: Une nuk di asnje llaf, por me pelqen! Vetem filma Francez shikoj!( Te dubluar Anglisht) :lol: :lol: :lol:

mima po ne france ka shume shqiptare

po ta jape une pergjigjen .

ka plot sa te duash ! si ne gjithe vendet e tjera te botes edhe franca plot me shqiptare eshte mbushur. une momentalisht jetoj ne lyon dhe kur dal te sheshi i madh perpara stacionit te trenit degjon vetem shqip, na duket vetja si ne shqiperi ndonjihere . madje ne nje lagje ne nje qytet afer lyonit jane mbledhur aq shume shqiptare ( me shume shkodrane , 1 familje korcare dhe disa familje kosovare ) sa kur del ne shesh te lojrave per femije degjon vetem shqip nga te 4 anet !

Oh, kuklla te me falesh por nuk e paskam pare pyetjen tende :slight_smile:

Ne Lyon qenka mbushur me shqiptare por ketu une nuk kam degjuar asnje …
Dihet qe shqiptari dhe ne fund te botes nuk ka ngel pa shkel.:smiley:
Dhe kur jam ne qender te qytetit nuk kam degjuar asnje fjale shqip. Zoti e di sa qef kam
te degjoj nje llaf shqip. Vetem ne aeroport kur pres ne rradhe qe degjoj :slight_smile:
Ndoshta ka dhe lagje ketu me shqipo qe un nuk i njoh …

Ka edhe ne paris plot . ka shume beratas qe i njoh por ata jetojne ne qender te parisit psh ne lagjen nr 9 ne lagjen nr 5 e ne dis alagje te tjera qe nuk i njoh por kane shume vite qe jane larguar, qe prej 1990.

anna ne lion qenke ti, une kam nje shoqe me te vellain aty, thua ata nga korca te jene miqte e mi?

ndoshta se korcare ketu ne lyon nuk ka shume dhe njihen shume mire !

Pse vetem nje familje pej korçe thua qe ka ne te gjithe Lyon-in ??? :?

o anna na bej miq moj me ato beratasit :stuck_out_tongue: nqs ka te rinj sigurisht :smiley:

jo duhet te kete me shume se nje por nuk i njoh. une nje familje njoh !

ah po deshe hajde ne lyon dhe behemi mikesha bashke :D:D:D

Jemi mikesha moj, vetem se eshte miqesi virtuale… :slight_smile:
Meqe je me e vogel duhet te vish ti ne Paris :smiley:

haha . ok atere kur te vije ne paris do te njoftoj !

O SA MIR me qen Shqiptar. Ka lezet gjithanej jane shpernda shqiptaret se jane teper te shkathet!!!

aaa la France!!! C’est le pays que j’aime de plus…et puis Paris Paris Paris…qyteti i endrrave te mia. ndihem mire ne Paris, me duket sikur kam lindur atje(do te deshiroja hahaha), ndoshta ngaqe kam nje jete te tere qe studioj frengjisht…nejse shqiptare ka kudo dhe smungojne as ne france, sidomos ne Paris ka shume. edhe pse jeta eshte e shtrenjte ne France une do te doja shume te jetoja ne Paris por per momentin mendoj qe nuk eshte e mundur…

asgje nuk eshte e mundur, por ate frengjishten do na i mesoni? Ku te duket se ke lind ti Nerti :slight_smile:

Pershendetje per Shqiptaret ne France!

hahaha kam kohe qe kam lind Renix