Shqiptaret ne Greqi dhe arvanitasit.

Mendimet dhe pershtypjet tujaja.

Cfar shqiptaret thua Te harruarit me mir ta shkruajn
do shkonte me teper sepse vendi jon na ka harruar qe diten qe u larguam nga ai vend
Por sesht faji i shqiptareve por i injoranteve qe na drejtojn
ketu e 20 vjet
Dhe cfar mund te kerkojm ne ketu ne greqi me nga arvanitasit
qe kam
dekada qe kan ikur , dhe ketyre perseri duhet tju jemi mirnjohes qe kan mundur ne nje vend sic esht greqia
te ruajn akoma traditat dhe gjuhen shqipe
sepse shqipetaret qe kan ardhur tani e kan harruar
dhe si degjon me te flasin shqipppppppppppppp
Dhe pershendetje te gjith atyre qe flasin e qe ruajn akoma gjuhen shqipe ne mergim

I dashur Vani, arsyetimi qe ben ti eshte jashte temes, edhe se eshte mjaft i drejte. Ekzistojne tema perkatese ose mund te hapesh dhe ti nje teme te re per te peraqitur indinjimin tend ndaj autoriteteve qeveritare per menyren qe perfaqsojne emigrantet shqiptare ne Greqi dhe ne vendet e tjera te europes.
Per sa i perket shqiptareve qe ndodhen ne Greqi dhe se si e kane ruar gjuhen e tyre, ti thua se e kane harruar, dhe une po te them qe vete shpesh ne Greqi dhe kam jetuar per shume vite aty, nqs ne vitet e para deri ne vitet 2000 neper rruge dyqane dhe pazare nuk degjoje te flitej shqip tashme ne rruge ne dyqane dhe pazare flitet me shume shqip se greqisht, makinat qe kalojne me targa greke leshojne tinguj te muzikes popullore shqiptare dhe te pop-it dhe rap-it shqiptar. Ndoshta femijet e flasin me nje theks paksa ndryshe shqipen por kjo eshte normale, mer nje vlonjat dhe shpjere ne Tropoje pas disa vitesh do te shohesh qe dialekti i tij ka ndryshuar kamare nga ai Tropojan, apo shiko si ndodh me studentet e rretheve kur shkojne ne Tirane, edhe pas vitit te pare dallohet nje ndryshim ne dialektin fonik te tyre, dhe jo me ne ata femije qe jane lindur ne nje vend qe nuk eshte Shqiperia studiojne aty frekuentojne nje ambient ku gjuha eshte jo ajo e vendit ku jetojne, jeta e tyre eshte aty.
Duke dashur te te them si arsyetoj une dhe jo te mbroj te uroj gjithe te mirat.

mendoj qe duhet te merremir me kulturen Shqipetare dhe te forcojm integrimin nder kombetar… sepse nuk medoj qe fyrjet se pse spo flet shqip mund te jen profitabile per adhurimin e vendit prej mergates ne vitet e fundit te cilat kan pernjemend nje interesim qe te itegrohen sa ma shpejt ne shtetin ku kan gjet buk

letra letra letra => per nje leje qjendrimi qje asnjher nuk e mer :frowning: , ,halle halle halle , padrejtesi , interes , stress , ankth , lodhje ,dhe , dhe, dhe, JET E VESHTIR !!! VETEM KTE KAM PER TE THEN PER EMIGRANTET QJE RRIJN NE GREQI :frowning:
JAM 13 VJET KTU & KTE VER NUK SHKOJ DOT NE SHQIPERI KA ME KEQ ME ???

Te besoj o Bessy, se si ty ka plot, po cti besh keshtu e ka jeta. Jam plotesisht dakort me mendimin tend te kuptoj fare mire se i jetoj ato qe thua. Kurajo :slight_smile:

mmmmmmmm… :confused: flm emaus por me myt fakti qje nuk esht e drejt :’( , se rrijn ato & si vejn rendesi punes , bejn gabime, nuk japin informacione , vl !!! sic e the edhe ti Kurajo !!!

Me duket se nuk keni nje ikone te qarte te gjendjes ne greqi persa u perket shqiptareve aty.
Ne pjesen derrmuese shqiptaret nuk flasin shqip as ne shtepi e jo me ne rruge dhe kjo verehet sidomos te grate dhe femijet
Verini re edhe kur vijne ne shqiperi flasin greqisht dhe e kane edhe per <<mburrje >> nje gje te tille
Te mos flasim tani per femijet qe jane lindur e rritur aty se mbi 90% as qe ka haberin fare nga shqipja.
Fajtoret…kryesoret jane Prinderit dhe pastaj shteti shqioptar qe nuk ka bere asgje ne kete drejtim, duke <<harruar pa dashje>> nje brez te tere te asimilohet.