Si do te ish toka, nqs njerzimi nuk do te ekzistonte me

Artikull mare nga revista “il venerdi” shkruar nga Riccardo Agliano shqiperuar nga Stefi Tola

Gazetari ne fushen e shkences Alan Weisman hipotizon ne nje liber fundin e species njerezore dhe imagjinon pasojat.
Ujra te pastra , rrenoja poetike, gjelberim joshes por dhe mbetje plastike te perjeteshme.
E verteta eshte se pa ne jeta do te ishte nje perralle. E ardhmja pa njeriun ne qender te vemendjes, do te ish sigurisht nje mund i stermadh per qenien njerezore. Por duke u vene per nje here te vetme nga ana e rruzullit tokesor duhet te ndodhe pikerisht keshtu.
Si qeraxhinj te Tokes jemi nje katastrofe e vertete, nje ushtri karakalecesh ne krahasim me ne do te dukej sikur eshte edukuar ne Oxford.Shnderojme oqeanet ne nje vend grumbullim plerash, shnderojme akullnajat ne kubike akulli dhe nga vesi i shkarkimeve te pamenduara te gazit dhe smogut ne atmosfere po tejnxehim furren ne te cilen jemi futur duke pritur qe afati i pjekjes te mbaroje.

Alan Weisman,Gazetari i shume cmimeve shkencore duke spostuar akrepat e kohes pak perpara imagjonon qe koha te kete skaduar dhe zhdukja e qenies njerezore te kete ndodhur. (pa na interesuar se cilat shkaqe e shkaktuan)

C’fare ka ndodhur nje dite me pas? Pas nje muaji? Nje viti? Nje shekulli?
Pas nje fillimi kaotik, pasi ka hequr qafe mbeturinat tona te padeshirueshme toka do te filloje te rilulezoje. Ajeri i paster dhe klima do te jete e shendeteshme.
48 ore pas katastrofes. Metropolitana e Nju Jorkut (New York) do te ish permbytur. (informacion nga inxhinieret qe punojne ne rrjetin pompues)Manhattan eshte e qarkuar nga deti, i cili nga natyra tenton gjithmone te hyje ne brendesi te tokes si nje shkatrimtar. Pas disa stine, pa mirembajtje dhe catite e hoteleve me lluksoze do te fillonin te pikonin dhe te perhapeshin kudo. Ujrat dalengadale do vepronin mbi cimenton deri sa ta dobesonin ate. Romaket kane bere ndertime shume rezistente dhe ndryshimet do te ndodhnin me nje rritem me te ngadalte ne keto ndertesa, por shumica e metropolitaneve dhe pjesa dermuese e ndertesave qe jane bere shkel e shko do te rrenohej shume me shpejt. Qeset plastike do te bllokonin rrjedhen e kanaleve te ujrave te zeza. Materialet organike qe ndodhen neper rruge do te fillonin te krimbeshin apo te mernin jete.Vegjetacionet do te perhapeshin kudo. (Ne shume vende qe gazetari ka vizituar duke bere kerkime per librin ne pyllin Bialowieza midis Biellorusise dhe polonise, apo " zona e demilitarizuar " midis dy Koreve, efektet e terheqes se njeriut jane te dukshme, ne termat e lart permendura). Ne harkun e disa javeve centralet nukleare dhe ato naftenxjerres.
Ne kete te fundit gazrat e pakontrolluara do te prodhonin “geyser” zjarri.

Ne rrethinat e Cernobillit nuk ka me qenie njerezore, por varieteti i lamishem i kafsheve , bimeve eshte shume i dendur, aq sa ne vende te tjera eshte i harruar. Sigurisht, radioacionet kane shkaktuar dhe ndryshime te tjera, disa zogj e brejtes psh tentojne te vdesin me heret por errijne pjekurine seksuale me heret. Natyra sajon gjithmone sisteme per te siguruar riprodhimin e llojit te species. Nqs evolimin, mund te themi se si rezultat i dadiacionit te rezeve ultraviolet toka filloi te riprodhoje oksigjen. Por askush nuk ka verifikuar cfare do te ndodhe nqs 440 centrale atomike te shperthenin ne te njejten kohe.
Pas nje dimri te gjate atomik, pas nje viti qytetet do te ishin ende ne flake, pasi ambjentet do te ishin tejmbushur me materiale te djekshme dhe pa zjarrfikes perreth rrufete do te ndisnin zjarr kudo.Zyrat med te gjitha materialet izoluese qe jane ndertuar do te mernin flake sa hap e mbyll syte.

Ashtu si kemi pare dhe ne World trade center qe celiku mund te rrenohet edhe cimentoja thermohet shume shpejt nga teperaturat e larta gjate nje zjarri te fuqishem. Nga ana tjeter , pa pleherat kimike qe perdorim per te pasuruar tokat prodhuese, lumenjte pas 5 vjetesh do te ishin shume me te paster se sot dhe peshqit do te riktheheshin banore te tyre.
Rruget dhe autostradat e Manhattenit ne 20 vjet do te ketheheshin perrenj, si pasoje e cka thame me lart. Metroja do te permbytej, uji do te vepronte mbi shtyllat metalike qe mbajne shtresat e rrugeve duke i kthuer ne shtreter lumenjsh metropoletane.
Ne 500 vjet gati cdo ndikim dhe prodhim njerezor do te qe shformuar. Duke vecuar ndonje element baze, si qeramika sanitare, dhe gomat.
Po perse vetem keto? Qeramika e lavamaneve dhe WC duke pare nga ana gjeologjike eshte thuajse nje fosil dhe ka prirje te mos prishet me tej. Bronxi eshte nje material ekstremisht i forte, statuja dhe zbukurimesh burimesh dhe cezma uji do te mbijetonin. Ndersa mermeri pa ndotjen mjedisore do te rronte shume me shume.

Kuklla, komplimente per perkthimin… Tani jam ne pritje te fotove, qe imagjinata te behet realitet…! :smiley:

Urime, shume i bukur si artikull, pak a shume i ngjashem me librin qe eshte bere dhe film "I’m a Legend " / “Jam nje Legjend”

prisni se kam dhe 4 faqe fletoreje per te shkruar, ska mbaruar artikulli akoma. :slight_smile:

Shume bukur kuklla, urime per perkthimin :smiley:

Shum bukur. komplimentet e mia zonjushe :slight_smile:

Per sa i perket kopertonit, forca e te cilit qendron ne qenien e nje molekule unike plot me karbon, vetem zjarri do ta shkatronte duke lene nje skelet te dukshme e te njohur akoma per shume shekuj.
Ashtu si me barin e keq, gjerat e liga jane gjithmone te fundit qe shduken, psh plastika.
Ekzistojne 1 milion tonelata ne oqeanin Paqesor, ose me mire 6 here sa shtresa e tokes, por asnje deri me sot nuk i ka llogaritur me perpikmeri se sa jane ne te vertete.Sigurisht qe do te mbeteshin ne qarkullim per nje kohe mjaft te gjate meqe akoma nuk jane zhvilluar mikrobe dhe mikroorganizam qe ti hane.
Per te ndaluar shkaterimin qe ne dukje po afrohemi gazetari propozon politiken e birit te vetem. Edhe se kjo politike ka n je kosto shume te kushtueshme. Duke theksuar se nqs do te kalonim ne kete regjom (dmth cdo familje te perbehej prej tre vetesh, nena babai dhe nje femije) ne vitin 2100 planeti do te kish 1.6 miliard banore ashtu si ne shekullin e XIX (PRA DO TE KISH ME PAK KONSUM ) Eshte menyra me e shpejte per te ripervetesuar ekuilibrin e humbur midis qenies njerezore dhe pasurise natyrore. Deri me sot (ne 650.000 vjedt)nuk ka qene kurre nje sasi kaq e larte CO2 ne atmosfere.

[b]Bravo Kuklla! Perkthimi shume profesional! :slight_smile:

Me vjen mire qe ke ruajtur edhe te drejtat e autorit Riccardo Agliano dhe perkthyeses Stefi Tola! :slight_smile: Jo si disa te tjere ketu ne forum si: Renix, Genti23, ema_d e te tjere antare qe kane perkthyer shume materiale dhe nuk i kane vene te drejtat e autorit dhe perkthyesit!

Komplimente![/b]

Tmerr, frike, sakrifica te humbura dhe te shkuara bosh, kete gje shohin syte e mi…!!!

fotot do te risistemohen se kane dale gjysma :?