Si mendoni per martesat me shkuesi/mbleseri?

Cfare mendimi keni per martesat me mbleseri? Ne Shqiperi vazhdojne akoma te martohen ne kete lloj menyre…se di cmendoni ju…a mendoni se dashuria vjen m vone apo nuk ka dashuri ne keto lloj martesash?

per ne beqaret e “vegjel” mos vajt deri tek mbleseria por ca ti besh, menyre njohje eshte dhe ajo, mbase per te shkuaren eshte mbeselia, per te ardhmen eshte chati :smiley:

A ha mendoj se i ka hikur koha martesave me shkuesi,tani vetem shikim te pare:D

Mendoj qe dikur kane qene te suksesshme, por ne ditet tona jane me te rralla………
Por mendoj qe dhe ato kishin te miren e tyre, pasi ashtu te pakten e dije se me cfare njeriu kishe te beje, pasi familjet njiheshin

mendoj se eksistojne akoma ! por shume rralle kane rezultat ne keto ditet tona ! per mendimin tim dashuria vjen me kalimin e kohes kur personat e shohin se mirekuptohen me njeri tjetrin ! une kam pas rastin te njoh persona te cilet jane njohur me mbleseri dhe jetojne shume te lumtur ! kjo eshte thjesht fat !

nuk kan efekt dhe perdoren veq sa per te mos e harruar traditen

Them qe tani dhe nese ka mbleseri ajo ka ndryshuar shume. Se dhe Chatin ose njohjen
me shoke e shoqe mund ta quajme Mbleseri :smiley: Mbleseria e kohes nuk pysnin gocen
por prindet , dhe vendosnin ne vend te saj.
Kurse tani mund edhe te jetojne bashke para se te fejohen dhe martese me pas :slight_smile:
Dmth , kane kohe per te pare nese ka mardhenie te mira , dashuri apo jo :smiley:

mire e ke Mima, varet nga mbleserite, se nqs te presantojne dike dhe pastaj ti je e lire te vendosesh per po apo jo, nuk mendoj se ka ndonje te keqe, por ato mbleseriter qe te thone ky eshte djali kjo eshte cupa e te trashegoheni keto jane te tmereshme.

njerez qe sdine se me cfar te meren.

smart car doje te thoje ti me kete???

eshte shum e qarte kuklla se cfar mendoj per shkuesit. se ne shum raste marin ne qafe dikun.

ka kaluar ajo kohe tanim

jam kunder ketyre martesave me mbleseri…
ka ardhur koha qe te gjith martohen me ate qe duan me te vertet>>>>>>>>>

Uroj mos te kem kete fat se akoma jam beqar, por kur nuk gjen dot grua? dhe une me kete mendim jam, te rri pa martuar :smiley:

te gjith kan deshir edhe duan te martohen me ata qe duan

martesat me shkuesi kan qen per nje periudh te caktuar e jan per ndonje vend te caktuar ku njohjet midis partnereve nuk kishin si te ndodhnin. ne kohen ton me e mira esht qe personin qe do martohemi ta njohim me detaje dhe kjo vjen pas nje periudhe te gjat njohjeje

martesat me shkuesi jane alla alla…sesi jan martuar ata prindrit tane afti bafti thone atij muhabeti…:slight_smile:

po keto martesa vazhdojne akoma ne shqiperi

keto martesa jan kot nje shoku im e ka pare nusen vetem diten e dasmes … kjo behet llaf per fite keshtu martoheshinn athere

une nuk them per ato qe shihen vetem diten e dasmes. flas per martesat qe behen tani, futet nje person qe i njeh si vajzen dhe djalin, i bejne te takohen nje here e pastaj fejohen…