Si te instalojme çfaredo programi ne Linux Ubuntu

Te instalojme nje program ne ubuntu Linux me tre hapa?

Hapi i pare:
Kliko ne Applications/Aplikacione-> Add/Remove…/Shto/Hiqe si ne figure:

Hapi i dyte:
Zgjidhni programin nga lista sipas kategorise ose shkruani Emrin apo nje karakteristik tek hapesire “Kerkoni”/Search si ne figure:

Hapi i trete:
Pasi ta keni gjetur programin, klikoni shenjen dhe jepi “Apliko Ndryshimet”/Apply Changes.

:slight_smile: natyrisht qe ne varesi te familjaritetit me sistemin (sistemet Debian ne pergjithesi) mund te perdoret
Apt. I perdorshem nga terminali me nje shumellojshmeri variacionesh, lejon kerkimin dhe instalimin e te gjitha llojeve te paketave te disponueshme
ne depozitat ubuntu.- per ato qe nuk jane aty mund te modifikohet /etc/apt/sources.list .

per informacione te metejshme:
https://help.ubuntu.com/community/AptGetHowto

:stuck_out_tongue:

kushe me ndimone qyshe te instaloi nje programe nga disku ne ubuntu 8,5 faleminderit

ReniX,a mundesh mem tregu si te bej konektimin ne linux,te lutem(ose dikush tjeter qe din te me tregoje),ju flm.

pershendetje Lato_sh4::

mund ta besh pyetjen pak me te sakte se nuk e kuptoj se cfar kerkon me konkretisht… faleminderit per mirkuptimin.

Pershendetje AUREL,shkarkova Linux Ubuntu,formatizova sistemin operativ,por kur hapet ne ekran ,nuk di se me hy ne internet.(te xp,ne control panel ka network connection,create new connection e keshtu me radh deri tek hymja ne internet),ketu smund me ja xhet fillin.Mendoj se deri diku me ke kuptuar.Te falemnderit per mirekuptim,tung.

Sigurohu qe te njeh karten e rrjetit me te cilin lidhesh ne Internet

Hap dritaren e komandave dhe dergo ping ne yahoo.com dhe posto pergjigjen ketu:

tung deshta me dit pasi qe e downlodova ubunt tash a me bo extrate a me djeg ne cd me te zipume ???

digjeni ne nje cd edhe mepas instalojeni digjeni me nonje nero qe kur te veh diskun te bej direk auto play

mundet te me tregoj ndokush pse smundet ti gjej driverat e karteles grafike :S ??? intel82865G Integrated Graphics …

Zakonisht Ubuntu, gjen automatikisht driverat e skedes tuaj video, bej update sistemit.

pershendetje!e kam instaluar ubuntu ne laptop por nuk po e marr vesh punen e driverave.nuk hapet video dhe kenget?jam fillestar me ubuntu dhe akoma nuk po ia marr doren ketij OS.dhe wireless nuk me punon.faleminderit

pershendetje a mundeni mem tregu si ta instaloj kameren ne kubuntu

çfare modeli eshte kamera juaj?