Si të jesh optimist

            [b]Ta marrësh jetën lehtë dhe me optimizëm nuk është e pamundur. 

[/b] Nuk është as e lehtë të tregohesh optimist kur nuk je një tip i tillë, por është e rëndësishme që të jetosh i qetë me veten dhe t’i shohësh gjërat me sy pozitiv.

Ja çfarë duhet bërë që optimizmi të bëhet pjesë e jona:

Mendo pozitivisht - Eliminoni nga fjalori juaj fraza si “nuk do ia dal dot mbanë” apo “është e pamundur”.

Mëso të thuash JO - Nëse kërkoni t’i merrni përsipër të gjitha përgjegjësitë, ankthi juaj vetëm sa do të shtohet. Merrini gjërat me radhë, mundësisht duke filluar nga ajo më e bezdisshmja.

Përcakto objektivat - Përqendrohuni në atë që doni të bëni dhe bëjeni.

Gjeni kohë për veten - Kënaquni duke dalë një mbrëmje me miqtë apo duke u marrë me sportin që ju pëlqen.

Shëtit në ajër të pastër - Gjelbërimi të qetëson dhe të ndihmon të kthjellohesh.

shum te sakta kto

un mendoj se optimizmi / pesimizmi kan te bejn me natyren e njeriut …dmth nje njeri esht i till sepse e ka ne natyr dhe jo nga peripecit e jetes …

un mendoj se optimizmi / pesimizmi kan te bejn me natyren e njeriut …dmth nje njeri esht i till sepse e ka ne natyr dhe jo nga peripecit e jetes …

Seshte e vertet aspak, gjerat vin ne ate menyr sa te bejen te jesh pesimist,askush nuk e don boten e errte po ja qe jeta me sfidat e saj te ben te ballafaqohesh edhe me anen negativ te jeses

ti mendon kshu , un mendoj ndryshe
nje njeri qe esht optimist NGA NATYRA edhe sikur ti dali nje veshtiresi para , ja del , sepse i jep forca vetes
kurse nje pesimist zhytet edhe me thell ne pesimizmin e tij

un njoh plot njerez qe jan shum mir , ekonomikisht , dhe nga ana shendetsore , dhe vetem ankohen "si si pam 1 dit te bardh jetes , jemi kshu e jemi ashtu " , dhe pse ndodh kjo ? se e kan te rrenjosur pesimizmin !!!

shume e ver8 :slight_smile:

psh babai im e ka gjithmone vere :smiley: nuk lodhet fare A eshte mire, apo eshte keq, A do behet mire A do behet keq, vetem thot “Behet Mire” .

Ndersa une jam krejt ndryshe :frowning: po kto kohet e fundit kam fillu me i marre gjerat shtruar, dhe spo e lodhi koken shum :smiley:

Shum te sakta …

Po jan do gjera qe te vin mbrapa dhe smundesh ti largoshe prandja dhe e humbet optimizmin,sado tjesh optimist kur gjerat marrin kahje te kundert duhete te behesh durimtar.NDOSHTA NJE DITE EDHE KTHEHT OPTIMIZMI POR MEQE JETA KA ME SHUM HIDHERIME SE GEZIM KJO TE MERZIT:(

.Ka edhe nga ata se kan rrafsh gjith jeten mendojn vetme deri te hunda e tyre dhe kaq:p hajt mos do behte mir nje dit:akullore: