Si te lidhim nje kompjuter PC me televizorin TV

Lidhja e Kompjuterit me Televizorin!

Nese kohet e fundit keni blere nje televizor te ri, a do ju pelqente te shikoni filmat e preferuar qe keni shpetuar ne kompjuter!! Sigurisht qe po, sidomos kur ka nje ekran shume here me te madhe se ai i kompjuterit. Ja se çfare na nevojiten per kete proçedure!

Nqs doni ta shfrytezoni ne maksimim fuqine dhe cilesine e TV-se tuaj, duhet te perdorni nje kabell HDMI. (si ky ne figure) mund te kushtoj rreth $5/20 dollare varet nga gjatesia dhe materiali perdorur.

Por nese kompjuteri juaj nuk ka nje dalje HDMI ju mund te perdorni kete kabell tjeter ose alternativat me poshte.

Para se te veproni, sigurohuni qe gjatesia e kabllit eshte e nevojshme. Fikni kompjuterin tuaj nqs eshte ndezur dhe TV gjithashtu.

Gjeni porten HDMI ne kompjuter dhe ne TV dhe perdorni opsionin e pare per ti lidhur.

Porta HDMI eshte treguar ne foton meposht:

Porta DIV eshte treguar ne kete foto:

Mund te perdorni dhe daljet S-Video dhe VGA nese TV juaj i posedon.

Ndizni kompjuterin dhe TV tuaj, nese jeni duke perdor si ekran te pare vetem TV ju duhet te drejtoheni tek Menu e TV dhe te zgjidhni hyrjen HDMI ose çfaredo lidhje qe jeni duke perodor.

Opsioni i dyte nese ju keni ekranin ekzistues te komputerit plus TV-ne te lidhur.

Drejtohuni tek preferencat e skedes video dhe zgjidhni Extend my Windows desktop onto this monitor si ne figure:

Keto ishin disa nga opsionet se si mund te lidhni nje pc me tv-ne. Nese jeni duke hasur probleme mos hezitoni te na pyesni.

Mos harroni gjithashtu tua sygjeroni kete teme miqeve tuaj! :slight_smile:

Mund te Interesojn dhe temat:
Si te lidhim Televizorin me Internetin
Si te Rregjistroni Emisione-Filma-Programe nga Televizori TV ne Kompjuter PC

Bo kam tre dite qe dua ta beja kete lidhje dhe me thene te drejten nuk po dija cfare kabullash mu donin,sikur te kisha porositur,flm shume Reno.

Shpresoj ta kesh kuptuar te gjithen! :slight_smile: ne rast te kundert me thuaj te gjitha portat e pc-se (kartes video) dhe modelin e tv-se dhe te them rrugen me te shkurter :slight_smile:

Faktikisht du te lidh laptopin Reni pasi e kam ne Guzhin TV-n pak larg nga PC-ja,kurse laptopin e marr ne dor,dhe me Wireless lidhem dhe dua te shoh ndeshjet…:slight_smile: laptopi eshte nje acer aspire 5735.

Kuptova, por ke harruar portat qe ka Tv-ja :slight_smile: gjithesesi ke keto mundesi:

Duke perdor portat VGA, ato blu mund te perdoresh nje kavo monitori te tille (duhet te kete TV port VGA):

Nqs TV nuk ka hyrje VGA perdor s-video:

Ja nje foto:shpresoj te duket,ka dhe disa te tjera nash,qe vendos kameren.

Ide e mire kjo por duhet 1. Kabell i gjate se e kemi larg pc nga tv dhe duhet me pa tv nese ka dalje per tu lidhur. Flm Reno

Ok, ajo porta blu eshte per hyrjen VGA, dhe mund te perdoresh nje kabull me dy porta VGA si siper, ai i ziu! (shume monitora LCD e kane kabullin te çmontueshem ne dy ane, keshtu mund ta marresh aty)

Ne kete menyre ne MENU e Tv zgjedh hyrjen VGA dhe do te kesh imazhin, kurse per zerin duhet te perdoresh nje kavo te tille audio:

dhe ta lidhesh me kufjet e laptopit dhe dyshen tek ato dy portat poshte antenes (bardhe e kuqe)

ne kete menyre do kesh dhe zerin ne TV :slight_smile:

zakonisht keta TV-te e fundit kane te gjithe (pothuajse) hyrje per pc ose HDMI.

nqs e ke larg varet nga kablli qe do lidhesh :slight_smile: nje HDMI 5 metra vete 3 paund: https://www.amazon.co.uk/Philex-5m-HDMI-Cable/dp/B000NJUKDU

SHkurt do Hackojm TV

po :slight_smile: televizorave te fundit mund ti besh update sistemin :slight_smile: si nje program kompjuteri. Mund ti perkthesh menun apo te shtosh opsione sipas deshires! dola cik nga tema! ke ndonje tv per te lidhur?

PO kam Sony Bravia HD realy HDMI e plot te tjera full por vetem 3d ska :smiley: :smiley:

Shum fLm per Tutorialin ReniX, do t`me hyje ne pune shume shpejt :smiley:

Me t`mira

Nëse TV ka lidhje VGA dmth analoge por edhe HDMI ose DVI, nuk ka nevojë për modifikimin e kartës grafike. Nga menuja e TV e lidhjeve që ka, zgjedh PC ose HDMI. Tjetër gjë nëse dëshiron të punosh me dy ekrane. Atëhere kryen modifikimin e kartës grafike siç ReniX e ka përshkruar. TV e rinj LCD (një pjesë e mirë e tyre) gjithashtu janë të pajisur edhe me një Audio In apostafat për kompjuterin, në mënyrë që edhe zëri të dëgjohet në TV (lidhja e kartës së zërit). Për më tepër mund ti referoheni edhe manualit të TV përsa i përket lidhjeve dhe më konkretisht lidhjes së një PC me TV.

3D që përmend MAJDI, për mendimin tim nuk ia vlen dhe kjo për vetë faktin se 3D është një trik që i bëhet sistemit të shikimit të njeriut dhe është cilësuar shumë i dëmshëm për syrin e njeriut. Tregoni kujdes dhe informohuni mirë përsa i përket kësaj teknologjie. Sa e mirë është në dukje, aq edhe e dëmshme është në realitet.

Kalofshi mirë. :smiley:

Reno i bleva keto dhe e provova sot mbasdite,shume mire me shkoi,por vetem se spo arrij dhe nuk arrita dote te marr zerin,pra Audion- pra zeri nuk degjohet.

Ke ndonje mendim???:slight_smile:

Poshte Antenes ke Audio LEFT/RIGHT

duke perdor kablin ne foto lidhe Left tek e bardha dhe Right me te kuqe. Pjesen tjeter lidhe tek kompjuteri, aty ky zakonisht lidh autopolantet e kompjuterit.

Po pra shtu e bera po nuk vjen audio,mos duhet ndonje konfigurim apo,jo.Ose mundesia tjeter mund te jete se kabulli audios ka qelluar i prishur.:slight_smile:

Provoje nje here kabullin tek ndonje stereo HIFI- Se sakonisht kane hyrje Audio-Video. Ose mundohu te lidhesh ndonje artopolant te vogel te nje nga ngjyrat.

Faleminderit shume ,pavarsisht nuk e kam kerkuar por ishte nje problem teknik te cilin nuk e kam ditur,per kete shum flm.:clubs:

Je i mire se pritur Naraq!

Mos hezitoni te pyesni dhe per tema qe nuk mund te jene ketu!

Gjithe te mirat!

Ja rezultati im:

Duke perdorur nje kavo HDMI gjithçka ishte automatike! :slight_smile:

Eshte shume komod per te pare filmat direkt nga kompjuteri si dhe ato streaming.

Ne windows 7 per te bere ndryshime apo te kaluar nga nje ekran ne tjetrin perdorni WIN + P (pra tastin e windowsit ne tastier dhe shkronjen P)