Sikur te isha...me ty...tani...

Sikur ti isha me ty tani …do te te thoja…se…une…te…

Nese

Nese e do bukurine ateher mos me duaj mua

sepse ka te tjera qe jan me te bukura se une

nese e do mencurin atehere mos me duaj mua

sepse ka te tjera qe jane me te mencura se une

nese e do pasurin ateheer mos me duaj mua

sepse ka te tjera qe jan me te pasura se une

por nese e don dashurin ateher duam vetem mua

sepse nuk ka asnje qe te dashuron me shum se une…

Te kam borxh dy fjale,qe dot nuk ti thashe.

Te kam borxh nje puthje,qe dot nuk ta dhashe.

Te kam borxh nje leter,qe dot sta dergova.

Te kam borxh nje lule,qe dot nuk ta dhurova.

Te kam borxh nje jete,qe dot me ty sjetova.

Tani qe dimri iku dhe shiu bie ngadal

si ta quaj kohen, qe kurr hapin se ndal

Si ta quaj boten, tani qe jam pa ty

Si ta quaj zemren, qe rrahu vec per ata sy

Si ta quaj ylberin, tani qe s’te kam ty

Si ta quaj jeten, kur brenda saj mungojme ne te dy

Kur ti je larg meje ,une rri dhe mendoj

Dicka me nxit per ty por nuk e kuptoj

Te dashuroj me shpirt te dashuroj une ty

S’di se c’ndjej per ty kur s’te shoh ne sy

Nje shikim qe ma dhe -dhe une te mirkprita

Te lutem kthehu-kthehu se une u merzita

E dua syrin tend

te me shikoj vetem mua

E dua zemren tend

te rrahi vetem per mua

E dua trupin tend

te bjere vetem mbi mua

I dua buzet e tua

te me puthin vetem mua

I dua fjalet e tua

te me flasin vetem mua

I dua te gjitha pjeset

e trupit tend te me

perkasin vetem mua

Por mbi te gjitha keto

vetem ”TY TE DUA”

Mbase nuk bej mire se po te shkruaj

pasi nuk di nga t’ja filloj

se kam shum per te treguar

nuk e di mund dhe te gaboj

ndoshta ate qe ndjej nuk e shpreh dot

sepse fjalet kan varferi dhe cdo te mjaftojn

gjithsesi disa germa po i formoj

“me gjithe zemer te dashuroj”

por te lutem mos e merr per dobesi

keto jan ndjenjat e mia per ty

edhe nese un te ngjaj si femije

eshte malli dhe deshira te jem me ty ne perjetsi…

Nese nje dite me thua shko!
Te lutem mos me kerko me kurr
Edhe une kam nje organ ne trup
Qe quhet zemer e jo gur

Nese don te me lendosh
Mos me kerko per jete!
E lenduar jam qe moti
Sherim nuk mundem me gjete

Nese loti me rrjedh mbi fytyre
Mos kerko t’ma largosh
U mesova te jetoj n’kete menyre
Nga sot je i lire te shkosh!

Nese kam gabuar me ty
Dua te kerkoj falje
Ne tunelin e erret qe u futa
Gjeta hyrje pa dalje!

Nga ti s’kerkova asgje
As ti mos kerko nga une
Plaga me plage nuk sherohet
Vetem zgjerohet me shum!!

Oj erinda plot romanc :stuck_out_tongue: vargje te bukura qenkan :slight_smile:

hahahahaha

edhe mua me pelqyen shume!..:slight_smile:

Ti, vjen i buzeqeshur, i heshtur

dridhesh, fjalet të mungojne,

mundohem të të them të qëndrosh,

por kot, fjalët ngecin dhe s’dalin dot.

Jam lodhur nga pritjet e gjata

të cilat mbarimin nuk e kane,

po më çmènd thjeshtesia jote,

të dua mbi gjithë gjerat e kesaj bote.

O enderr, o enderr mos me mundo,

aty ku ke mbetur vazhdo,

enderr eshte edhe vete jeta,

e unë jam larg, shume larg nga e verteta!

Më shumë enderr se jete

pritjet e gjata kane,

sa shume mallengjehem kur zgjohem,

se ty nuk te kam prane!

Ti do te heshtesh gjate ate dite,
ndoshta per fare ate nate,
kur te mos jete
mbi sferen e humbur te tokes,
figura ime krenare
me syte e fuqishem si shpeze
qe vec lirise i perkasin,
qe ti ti i deshe aq shume.
Ti do te heshtesh djale,
ti do te heshtesh,burre,
ti do te heshtesh,shpirt,
kur te mos jem me une.
Dhe mjekra jote peshtetur mbi klavikul,
do te heshte.
Oh,nuk do te jete me ajo heshtje,nje nga ato qe vibrojne afrimin.
Ajo heshtje e madhe,
ajo heshtje e mungeses,
ajo heshtje e kthimit tend,
ne nje,ne nje,ne nje.
Ti qe gjithmone me mua ishe dy,
dhe prape njesuar,
po kurre bir vetmie.
Do te heshtesh,
ti qe aq pak flisje dhe heshtjet i krisje
ti qe i kishe fjalet si guaska te rralla,
qe m’u desh aq rruge te eci per ti gjetur,
do te heshtesh ti,qe aq shume te desha,
Do te kthehesh ne nje burre si mijera
(kurre nuk mbaron argateria se ngreni burra.)
Do te heshtesh.Do te cohesh.Do te ikesh qe andej,
krahthyer drejt gojes se argaterise do t’ikesh
duke tu zvogluar trupi,shpatullat ne largesi.
(Pika me rafte sa fort ti desha shpatullat!)
Do te ikesh argati im,do te zhdukesh,
dhe ketu historia jone do te mbaroje
historia jone e padegjuar
qe e pergjonin yjet e pikuar
e qe kapnim me dore nen cati.

Te kujtoj,

me zemer te thyer,

ti qe aq shume me deshe,

ti qe me ngrohe shpirtin,

ti qe zemres m’i dhe lumturi!

Te kujtoj,

se vetem kujtimet kane mbetur,

ka mbetur shpirti im i lenduar,

ka mbetur malli i pashuar,

ka mbetur enderra e pambaruar.

Kjo plage do vazhdoje e hapur te rije,

ate mund ta mbyllesh vetem ti!

Te kujtoj,

e kujtimet shoqerohen me lot,

zemra te kerkon, me kot.

mes loteve e dhimbjeve,

panderprere te kerkoj.

Derisa ti ike dhe me le,

kujtoj fjalet e fundit qe m’i the,

kujtoj, syte e tu te heshtur,

sikur deshen te flasin,

te tregonin te verteten,

se pa ty do vazhdoja jeten.

I gjate ishte ai perqafim,

ti more nje rruge pa kthim.

Kujtoj syte e tu,

me ato shikime ledhatuese,

me ate shpirt simbol miresie,

me ate zemer, simbol miresie,

e qenia jote, simbol bukurie!

Kujtoj, kur…

Ne mbreterine e heshtjes ne te dy,

qendronim dke u pare sy me sy,

syte e mjegulluar te shihnin,

por te tille nuk te njihnin,

se ti ishe i heshtur, i trishtuar,

i teri kishe ndryshuar.

Dhe, dielli do te lind perseri,

por pa rreze, pa shkelqim,

hena naten ne udhetim

do te nguroje te vazhdoje.

Te kujtoj,

e zeri yt si dikur me therret

here me shqeteson, here me qeteson!

Nuk dua te pranoj

se ti me nuk je,

se ti ike pergjithmone dhe mua vetem me le.

Mjaft me!

E lodhur, e trishtuar

kujtoj imazhin tend

fjalet, keshillat e tua,

dhe vazhdoj akoma te te dua

Sa afer dhe sa larg jemi ne te dy

me mijera menyra mundohem te te arrij

me qindra deshira i shpreh per ty

te ishim bashke, te shiheshim ne sy

nen nje qiell te berbashket jetojme

thithim te njejtin ajer, ndajme te njejtin diell

por nuk te arrij dot, nuk te shoh asnjehere

dhe eci rruges pa ditur se ku, kerkoj kudo per ty me sy

nuk je asgjekundi atje ku jam une

dhe shkoj ne c’do vend, ndoshta po me pret diku

te pres si perhere, si gjithmone
te pres qe te zgjosh kete dashurine tone.

Flash memories through my mind

in the darkness passage of time

trying to hide them from myself

is so confusing, so hard

despite the distance between us

i still hear your voice

i feel you, as i feel the wind on my face

i close my eyes and see you

trying to touch you is disappointig for me

you are not here

flash memories again

this time so clear on my mind
you are gone without saying goodbye

ti e di se sa shume me mungon

neteve te gjata ftohtesia me mbulon

zhytem ne kujtime

bie ne mendime

sa do te doja te te kisha prane vetes time.

ti e di sa e veshtire eshte te dashurosh

gjithe bota te duket pa ngjyra kaq bosh

kur ti nuk je prane meje.

e di?

ty ndoshta te duket cudi
por une besoj verberisht tek kjo dashuri

Thirre emrin tim
kur,etje ti te kesh
do te dergoj lotet e mi
qe lageshti ne buze te ndjesh

i dashur, fli,
I qetë,
Mos shih ëndrra.
Do gdhihet përsëri
Dhe përsëri do vij;
Në rrugën për tek ti
S’do mbijë kurrë shpëndra.
Ti fli, I dashur.
Fli.
Dhe mos shih ëndrra

shum te bukura kto :slight_smile:

yessssss :smiley: