Skuadra më e mirë e vitit 2008 sipas FIFA-s

FIFA ka caktuar formacionin më të mirë të vitit 2008, i cili dominohet nga lojtarët spanjollë.

Më shumë se 46% e votuesve e kanë zgjedhur portierin Iker Casillas, para Gianluigi Buffon (15%) dhe Edwin van der Sar (9%).

Në mbrojtje: Sergio Ramos ka dalë fitues ndaj Dani Alvesit në krahun e djathë, ndërsa Philipp Lahm ka zënë pozitën e mbrojtësit të majtë me 2% më shumë se Patrice Evra. Qendërmbrojtësit e preferuar janë John Terry (28%) dhe Carles Puyol (25%), përpara Rio Ferdinand (22%) dhe Fabio Cannavaro (15%).

Në mesfushë votuesit kanë zgjedhur katërshen: Xavi, Steven Gerrard, Franck Ribery dhe Kaka, i cili është i vetmi lojtar nga Serie A.

Në sulm janë vendosur dy lojtarët më të mirë në botë Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi.

Skuadra më e mirë e vitit 2008 sipas FIFA.com:

Portier: Iker Casillas (Real Madrid, Spanjë)

Mbrojtës: Sergio Ramos (Real Madrid, Spanjë), John Terry (Chelsea, Angli), Carles Puyol (Barcelona, Spanjë), Philipp Lahm (Bayern Munich, Gjermani)

Mesfushorë: Xavi (Barcelona, Spanjë), Steven Gerrard (Liverpool, Angli), Kaka (Milan, Brazil), Franck Ribery (Bayern Munich, Francë)

Sulmues: Lionel Messi (Barcelona, Argjentinë), Cristiano Ronaldo (Manchester United, Portugali)

Si mendoni perzgjedhje e mire, ke do e shtonit ju ?