[Sygjerim] Temat e marra nga faqet e tjera

Pershendetje!

Desha te bej 1 sygjerim ne lidhje me marrjen e artikujve nga faqet e tjera: kur e marrim 1 lajm apo 1 artikull nga 1 faqe Shqiptare (pra copy/paste, qe me rregull nuk duhet te ndodh ne asnje menyre!!), do ishte mire qe te pakten ta ceknim burimin se nga ku eshte marre ai artikull!

[b]Per mendimin tim kjo gje duhet ndaluar rreptesisht! As1 lajm apo artikull qe eshte vjedhur nga 1 faqe tjeter shqiptare mos te futet ne forum!!

Anetaret te cilet thone “ti ben copy/paste” dhe ne te njejten kohe e bejne ate gje vete, duhet marre ne konsiderim gjithashtu![/b]

Ket sygjerim kisha une, suksese forumit edhe me tutje…

Respekte!

blla blla blla akoma nuk je lodh ti mo debil po shiko mo se e ke burimin ne fund o i pa shkoll boooo me qiti nga binaret ky mua .

Ju lutem moderoni fjalorin!

Sa per temat e kopjuar copy/paste nga faqjet e tjera shqiptare nese nuk jeni ju autori, NUK eshte e keshillueshme/rekomandueshme!

Ne mos gaboj ka pas qene dhe nje lajmerim nga Administratoret!

Pershendetje te gjitheve!..

Persa i perket temes me siper…besoj dhe mendoj se nuk ka absolutisht asgje te keqe te percjellesh informacionin…te percjellesh nje info…qe jo te gjithe kane mundesi ta lexojne tek nje artikull i caktuar…apo tek ai burim qe eshte versioni orgjinal i nje lajmi…

sepse kudo keshtu funksionon…lajmi qarkullon gjithandej…por e rendesishme eshte qe te jepet burimi se nga vjen ky lajm…dhe per kete jam dakord absolutisht,

por te quhet gabim pse percjell nje informacion nuk me duket e drejte…sepse jo te gjithe kane mundesine te lexojne nje gazet apo nje reviste te caktuar…dhe ne ne kete menyre bejme te mundur qe lajmi deri diku te shihet nga syri i lexuesit…duke e modifikuar sipas metodes sone…ama gjithmone duke u bazuar tek burimi informacionit!..

duhet theksuar…qe keshtu funksionon gjithandej…copy-paste…e rendesishme eshte burimi…nga vjen ky informacion…

gjithsesi…ne ketu jemi ne nje forum…dhe jo gazetar…forumet funksionojne ndryshe…jemi vete ne autore te temave tona…por ja qe ndonjehere…eshte e nevojshme qe te lidhemi dhe me boten nepermjet lajmit…

se di…ky eshte mendimi im…

Ju faleminderit!..

E dashur Erina nuk ke perse ofendon ktu ne forum, sepse nuk jemi femij, nuk e di se si eshte puna me ty dhe me icemanin te dy jeni shum te mire, icemanin e njoh qe 5 vjet apo me shum kurr nuk jam grindur me te asnjeher… me ty kam pak qe njihemi dhe me ty gjithashtu nuk jam grindur asnjeher… edhe pse kam pak kohe qe te kam njohur ti e ke treguar veten qe je goce e sjellshme dhe e kulturuar sikur iceman… nese nuk ju shkon muhabeti lejini kto gjera anash… se po te nisemi te gjith tek grindja do behemi rremuj me njeri tjeterin dhe ca fituam? asgje… vetem se treguam veten tone se sa e respektojm njeri-tjetrin. besoj qe me kupton? :slight_smile:

Vec per hir t`Respektit qe e kam per antaret dhe per Stafin ne vecanti, nuk po te them gje!

E ti po ta kishe 1 pik Respekt per ket’ forum dhe kto antare, do ishe ndryshe :wink:

Njoftimi i publikuar para disa javesh:

I bëjmë thirrje të gjithë anëtarëve që të evitojnë kopjimin e artikujve nga faqet e tjera shqiptare nëse nuk janë ata autorët.

Nuk duhet të jemi gazetar për të shkruajtur një artikull apo treguar një ngjarje interesante. Mjafton një pëmbledhje shkurter e lajmit dhe kështu evitohen shumë probleme dhe respektohet puna e secilit.

Qëllimi faqjes është cilësia dhe jo sasia, le ti përmbahemi të gjithë këtij parimi!

Kjo eshte çfare ne rekomandojme!

Secili mund te shprehi mendimin/opinionin e tij pa kaluar ne ekstreme.

Gjithe te mirat dhe pushime te mbara!

Nuk eshte e nevojshme te kopjosh gjith lajmin…mund te shkruash nje koment tendin dhe dhe te japesh copy/paste vetem linkun, e faqes nga ku e ke mare…keshtu ruhen edhe te drejtat e autorit dhe nuk ngarkohet kot forumi. :slight_smile:

Mesa dije une nuk eshte e paligjme te besh copy paste nese tregon nga cfar burimi vjen imformacioni. ( ajo me linkun eshte perfekt )
kur ven nje informacion qe e ke mar ne vend tjeter ne fakt i bene rreklam keshtu qe nuk kane pse ta kene problem faqet e tjera ( Tani, kte thot llogjika !!! Nese dikush ka harakter te dobet & pasiguri ose thjesht esht injorant "me kuptimin qe nuk dine shume gjera " dihet qe do gjej 101 arsye qe ti vej faj te tjerve !!! )

  • Jam habitur kur kam pare ne fb qe u zinin neper page " e volle temen nga une " me verte habitesh me sa njerz nese i punon truri apo thjesht e mbajne !!!
    une jam e mendimit te behen copy-paste temat
    Un pershembull mund te futem vetem ne lirenti te lexoj :stuck_out_tongue: nuk mund te humb kohen duke hapur shume adresa te tjera edhe me pelqjejne qe akoma ka njerz qe marin informacione dhe bejne share ( i vlersoj shume edhe skemi perse ti presim krahet ) se kjo do te thot qe interesohen per njerzit . Jane bere te gjith se cili per vete, mbajne cdo gje te mcefte sikur harxhojne lek nese te thojne dicka !!! Une i them bravo (y)

Dhe un jam pro temav qe merren nga facet tjera por cdo her te tregohet burim, un kam sjell shum tema ketu dhe nuk i kam cek burimin per te vetemen asryje se nuk kan qen kush nga rregullorja dhe tani i sjell po me burim kuptohet.Pastaj temat ne veteveti smund ti bejm! duhet marim nga shtypi i ndryshme dhe te diskutojm ne mbi ato tema.Me rendesi te sjellim tema se ka matrial te dobishem aty.(Nejse mendim im ishe ky ):slight_smile:

e cfare vlere ka jane apo jo te mara diku keto info .rendesi ka te informohet klienti (FORUMISTI)PER NGJARJET QE NDODHIN DIKU NE BOTE .

Si crendesi ka ,po e drejta autorit apo hajt thua ti futja …

esht keq per ta thene, por tek ne nuk respektohet asgje!! E lemo e drejta e autorit qe nuk vjen as ne shprehje!

o per marrjen e artikujve apo informacioneve te ndryshme vetem le te shenohet lokacionin se ku e ke marre, perndryshe kjo quhet “PLAGJIATUR”, kurse qe behen Copy/paste, thuajse te gjitha forumet jane Copy/paste ;), pastaj nqs e merr nje info. nga nje forum ku e di ti qe eshte autori ai, edhe ai nga dikush e ka marr po ai nuk e ka shenu se nga e ka marr. Pajtona me kte qe e thuani se duhet shenu vendin se ku e kemi marr artikullin, por jo te ndalohen qe te mos postojn nga forumet tjera ne forumin ton, pse te mos i informojm edhe ne anetaret tone ne forumin tone… :slight_smile:

Ore copy paste nuk duhet te funksionoi fare,ska lidhje fare te vendoset burimi nga e ke marre,por thjesht nuk duhet ta besh copy paste(eshte shfrytezim,dhe vjedhje e punes se X person),pothuajse te gjithe faqet Shqipatre e kane te shkruajtura poshte faqes(ne fund) ne gjuhen shqipe:
Copyright © 200X-200X xxxxxxxxxxx. Të gjitha të drejtat e rezervuara. Riprodhimi i plotë apo i pjesërishëm në çfarëdo lloj forme apo mediumi pa autorizimin me shkrim nga xxxxxxxxxx është i ndaluar. .

dhe te tjera shkrime te ngjashme qe kane lidhje me kopjimin e artikullit,ca eshte kjo llogjike,ta marre une artikullin dhe ti vendos burimin,i bjen te vjedh une dhe te tregoj vendin ne te cilin e vodha,nuk ka arsyetim dhe llogjike,thjesht mund te shikosh nje lajm,dhe mund te nxjerresh nje permbajtje te thjeshte sipas menyres tende,ose te perkthesh dicka,kjo eshte diskutuar shume here ketu.

Nuk lejohet te besh copy paste…quhet vjedhje e bla bla bla …qe kur ne shqiperi funksjonojn gjerat sipas rregullave ??? :stuck_out_tongue:

mendoj se ska ndonje gje qe nje artikull qe sheh diku ta marresh copy paste…dhe ta ndash me miqt e tu virtual…
fundja fundit , jemi forum…jo ndonje nderrmarje serioze e strikte…

Jemi forum serioz Labe,jo forum qe shfrytezojm punet e te tjerve,si do te vij ty qe dikush te kopjoj punen tende qe ke harxhuar kohe,mund dhe lodhje mendore,duke e perkthyer dhe duke e krijuar sipas ides tende,dhe x person ta bej nje copy/paste brenda sekondes dhe ta vendosi ne faqen e pare te portalit tij??? E para duhet respektuar puna e tjetrit(pra e drejta e autorit) sepse eshte respekt,dhe e paligjshme,perderisa Admin-i faqes ku ke marre ate artikullin e ka shkruajtur Shqip dhe me shkronja te ZEZA qe thekson, nuk lejohet kopjimi i pa autiruzuar pa pelqimin e satfit te te X faqe etj etj.

kjo qe po thoni ju nuk ka logjike njerz! (Pa keqkuptime!)

Un e vjedh lajmin nga x-faqe… dhe ne fund ja shkruaj “Burimi: X-faqe”. Dmth un po vjedh dhe po 3goj nga ku e kam vjedhur ? Lol, as KANUNI nuk e lejon ket’ gje!

Sikur ato qe i marrin lajmet nga faqet e huaja, edhe ne mund te bejme ashtu… nuk eshte e thene te shkruajme 1 roman per 1 artikull… 2 - 3 rreshta ne lidhje me ngjarjen, 1 foto dhe del artikulli tamam. Nuk ka nevoje te ekzistojne ligjet, Respekti eshte mbi te gjitha! Respektoji te tjeret qe te kesh Respekt edhe per veten (:

gjysma e se keqes eshte nqs e shenojm burimin, vendin ku e kemi marr, e mira e ksaj eshte qe te shenohet vendi,burimi, e mira e ksaj eshte se ti nuk je pergjegjes per ate postim nifar menyre e shkarkon pergjesine e atij info, artikulli qe ke postu ndaj vehtes. Kurse une jam i pajtimi jo te mirret Copy/paste, por vetem esencen e asaj, permbajtjen e atij artikulli dhe te punohet sipas ides tende dhe menyres tende ateher s’kishte me qene kjo Copy/Paste :slight_smile: mendimi im.

Po pra ketu doja te dilja,thjesht permbatjen e nje lajmi,nuk eshte e thene ta shkruash fjale per fjale,tani dhe google translate ta mundeson kete gje,me dy tre klikime ja ku e pergatite nje lajm tendin,por ta kopjosh dhe dreqi ta haje mos ti ndryshohs as titullin :slight_smile: sikur nuk ka kuptim,ben copy ate titull dhe paste ne google,po te shikosh ajo teme egziston ne te gjithe forumet shqiptare :),une jam dakort te besh copy/paste dhe te shkruash burmin,por jo cdo faqe e lejon kete,ka plot faqe qe e lejojn por egziston dhe e kunderta.