Te ikesh nga vendi do te thote te vdesesh nga pak

te ikesh nga vendi do te thote te vdesesh nga pak

Ikja nga vendi nenkuptohet kerkim i nje mireqenje me te mire!

seshte e thene

po ama as te vdesesh nga pak … largimi nga vendi e ka 1 arsye

“vdes nga pak” ne kuptimin figurativ.ikja nga dicka eshte gjithmon nje dhimbje sepse le pas dicka qe smund ta gjesh me kur te kthehesh pak sdo ta gjesh njelloj

puna eshte se nqs kerkon ndryshim, disa gjera aktuale duhet ti lesh mbrapa.

Gjithmone kur largohesh nga diku dicka te bukur mund te gjesh perpara jetes nuk i dihet.
Ne vendin tim ashtu sic eshte dikur isha duke vdekur nga pak, ndersa tani jam ringjallur.
Gjithsecili flet duke u nisur nga situatat qe ka perjetuar dhe perjeton dhe cdo mendim eshte personal.
Ne vendin tim tashme dua te vij vetem per pushime, per kete me merr malli dhe per disa persona dhe miq qe kam lene mbrapa.

po por ajo qe ke lene mmbrapa nuk kthehet me…ajo ka vdekur pak nga pak ti dhe pse je i lumtur jasht je sepse mund te kesh gjetur nje mirqenie me te mire…por kthe pak koken prapa ketu ke njerezit qe do dhe momentet qe ke kaluar me to nuk mund te kthehen me…ty te ka marre malli dhe kjo ne kuptin e vertete te fjales eshte nje dhimbje…ste ben te lumtur vetem mirqenia dhe ana ekonomike…gjithsesi secili ka opinion e vet nuk gjykoj asnje

Eshte e vertet qe paret nuk blejne lumturine, por parja sjell gjithçka! gjithesesi, nqs ky ndryshim eshte kaq tragjik dhe mund te refuzohet dhe te vazhdohet “jeta e vjeter”.

Nuk jam penduar aspak qe kam ikur nga atdheu im dhe nese ka vdekur dicka mbrapa per mua,
kjo do te thote se ajo gje nuk me intereson, une kudo qe te shkoj ndihem e lumtur.
Lumturine nuk ma sjell atdheu im, ma sjell Zoti kudo qe te jem.

Skam lene dicka mbrapa qe me bene te vuaj, personalisht flas.

Me kujtohet kjo fraze:

“Gli uomini, non avendo potuto guarire la morte, la miseria, l’ignoranza, hanno risolto, per vivere felici, di non pensarci”

dhe kjo tjetra qe ka te njejtin kuptim:

“nella vita ci sono sempre delle scelte da fare… l’importante è fare quella che ti regala maggiore gioia , senza pensarci troppo”

jane Ita, por po pate veshtiresi i perkthej!

Une do thoja vetem kete.
bej 500 600 kilometra deri ne dogane e nuk shikoi nje polic ose te mar nje gjobe
nga dogana bej 40 kilometra ruge e shikoi mbi tre blloqe policie dhe te pakten ne ato pak dite qe jam a mbi 5 gjoba dhe duet te bej shume telefonata te mos me marin patenten per thyerie te 10 kilometrave me shume shpetesie. apo te yries gabim ne nje ruge. qe ne nuk i njoim mire dhe te policise qe pret ne te dale te ruges ate moment.
qe vete ne nje dyqan e te flasin pa kulture sikur je i detyruar tju blesh
apo per te mare nje dokument duet te presesh gjithe diten per ta mare ose duet te japesh lek…

… “partire è un pò come morire”: kjo fjali me len gjithmone ne mendime. Kur nisesh nga vendi yt per te filluar nje jete te re normal qe dhimbja esht shum e madhe, por kjo vetem kur mendon qe cfar ke lene pas esht gjithcka per ty. Nuk besoj se esht mire ama sepse do te thote qe ecen gjithmone me koken kthyer pas.
Kjo ndoshta ndodh edhe kur njeriu nuk ndjehet i integruar ne komunitetin e ri ku jeton.

te ikesh nga vendi jot, vendlindja me sakte, asnjehere nuk eshte mire, por kur rrethanata jane ashtu dhe ske cte besh tjeter, kerkon nje jete me te mire, per perparim ndryshim dhe nje jete normale e jo jete koti… por sido qe te jete kujtimet e vjetra, njerezit e gjerat qe kane qene nuk mund ti zevendesosh me asgje :frowning: ato kane qene dhe sjane me… ky fakt me mundon shum nga1her :frowning:

Besoj qe esht normale te kesh nostalgji por kjo nuk mund te kthehet ne depresjon, apo deshperim te pafund sepse keshtu jeta te kalon pa e ditur dhe duke kujtuar gjithmone te kaluaren.

pajtohem me ty plotesisht Ditixx :slight_smile:

te ndertosh jeten ne nje vend te huaj eshte nje gje normale tashme.Dhe gjithkush e nderton jeten atje ku ai mendon se i behet me mire atij apo familjes se tij.
Te mohosh origjinen apo ta fshehesh ate eshte gjeja me e shemtuar qe mund te besh.Dhe per fat te keq nje pjese e mire e shqiptareve e ka bere tashme kete gje.

nella vita ci sono sempre delle scelte da fare… l’importante è fare quella che ti regala maggiore gioia , senza pensarci troppo"

ne te vertete ne jete ke shume gjera per te bere,shume zgjedhje,ndonjehere edhe imediate por qe edhe duhet menduar pak per ato qe duhet te besh.

Gjithmone njeriu ne jete perpiqet ti ofroj vetes dhe familjes nje te ardhme me te mire!..

E per kete detyrohet te emigroj…se mendojne se andej i “presin leket me gersher”…kudo eshte e veshtire…

ndryshimi qendron vetem ne faktin se vertet punojne 8-10 ore pune…por marrin % me te larte…por aty dalin gjithsesi…sepse andej paguan taks edhe per frymen qe merr…

Ndryshe nga vendi yne…qe punon 8 ore dhe merr nje shume te caktuar…por qe te pakten mundohesh te mbijetosh…gjithmone duke kursyer…

Dua te theme qe kudo eshte veshtire…vetem se ne “genjejme” veten duke menduar se andej eshte me mire…kjo ndodhe per shkak se mesohemi me jeten atje…dhe vendi yne na duket krize…

Ky eshte realiteti ne fakt…

do ikin e kthehen pa u bo 2 vjet, do ikin e s’kthehen as pas 20 viteve… Varet qysh t’pelqen veni tjeter edhe qysh i ki pas punt n’ven tonin!

doi ishte mire si kur ti kishe perkthyer keto fraza ,
besoje se jan shum ketu nga ata qe skuptojne italisht,

      • Updated - - -

gjithse si keto fraza jane shum demethense ,

te largoesh nga vendi , eshte nje shkaterrim shpirteror , ,:frowning: