Testi i Inteligjences (italisht)

[b]1 Test di intelligenza ideato da Einstein

Einstein sosteneva che il 98% della popolazione mondiale non fosse in grado di risolvere questo test:

? Ci sono 5 case di 5 colori differenti.
1 In ogni casa vive una persona di diversa nazionalità.
2 Queste 5 persone bevono una certa bibita, fumano una certa marca di sigarette ed hanno un tipo di animale.

Indizi:

 1. L’Inglese vive nella casa rossa.
 2. Lo Svedese ha cani.
 3. Il Danese beve tè.
 4. La casa verde è a sinistra della bianca.
 5. L’abitante della casa verde beve caffè.
 6. La persona che fuma Marlboro alleva uccelli.
 7. L’abitante della casa gialla fuma Dunhill.
 8. L’abitante della casa al centro beve latte.
 9. Il Norvegese vive nella prima casa.
 10. La persona che fuma Blend vive accanto a quella che ha gatti.
 11. La persona che ha cavalli vive accanto a quella che fuma Dunhill.
 12. La persona che fuma Camel beve birra.
 13. Il Tedesco fuma Pall Mall.
 14. Il Norvegese vive accanto alla casa blu.
 15. La persona che fuma Blend ha un vicino che beve acqua.

La domanda è:

                         =CHI HA I PESCI?=

[/b]

Edhe sikur te mendohem 1 nate te tere, nuk do ta gjej!
Sigurisht pergjigja duhet te jete e thjeshte, por une per gjeagjeza dhe teste, sjam fare e afte!

sma merr mendja se do ta gjeje, edhe sikur ti futeshe per ta zgjidhur

:lol: :lol: :lol: :lol:

Lexo me vemendje rigen e pare te mesagjit tim!
Te eshte dukur qe kam thene te kunderten nga ajo qe ke thene ti?!?!? :lol: :lol:

:lol: :lol:

Gjermani mund te jete pergjigja.
Merrni nje laps dhe shkruani te gjitha karakteristikat e 5 shpive

ps:Nqs do ndonjeri dhe mund ta perkthej.
[spoil:24qevx4q]1° casa GIALLA
norvegese
acqua
gatti
dunhill

2° casa BLU
danese
te
cavalli
blend

3° casa Rossa
inglese
latte
uccelli
marlboro

4° casa VERDE
tedesco
caffè
PESCI
pall mall

5° casa BIANCA
svedese
birra
cani
camel[/spoil:24qevx4q]

Bravo Renix, kjo ishte pergjigja e sakte.

:duartrokas:

kjo ishte e vjeter shume :slight_smile:

ke me!

Futi ca ti … 8)

une e shkruaj por pune eshte se nuk e kam gjet vet zgjidhjen… eshte shume absurde!

Gento! Nuk di Italisht ti re? :lol:
Perktheje re se s’mor vesh gjo un! :lol: :lol: :lol:

ketu jemi ne nje forum shqiptar dhe do te ishte e mira qe te gjitha qe publikohen te jene ne shqip. flm per mirekuptimin. ( pa fyerje GENTI ) por nuk kuptoj asnjegje ne italisht keshtu qe nuk arrijme ti pergjigjemi .

[b]
Test i inteligjences i krijuar nga Ajnshtajni

Ajnshtajni mendonte se 98% e popullates boterore nuk ishte ne gjendje ta zgjidhte kete test.

Jane 5 shtepi me 5 ngjyra te ndryshme.
1 Ne cdo shtepi jeton nje person i nje kombesie te ndryshme.
2 Keta 5 persona pijne nje pije te vecante, pijne marka te ndryshme cigaresh dhe mbajne kafshe te ndryshme nga njeri tjetri.

Te dhena;

 1. Anglezi jeton ne shtepine e kuqe.
 2. Suedezi ka qen.
 3. Danezi pi caj.
 4. Shtepia jeshile eshte ne te majte te shtepise se bardhe.
 5. Banuesi ne shtepine jeshile pi kafe.
 6. Personi qe pi Marlboro rrit zogj.
 7. Banuesi ne shtepine e verdhe pi Dunhill.
 8. Banuesi ne shtepine qe ndodhet ne qender pi qumesht.
 9. Norvegjezi jeton ne shtepine e pare.
 10. Personi qe pi Blend jeton prane atij qe mban mace.
 11. Personi qe rrit kuaj jeton afer atij qe pi Dunhilll.
 12. Personi qe pi Camel pi dhe birre.
 13. Gjermani pi Pall Mall.
 14. Norvegjiezi jeton afer shtepise blu.
 15. Personi qe pi Blend ka nje fqinj qe pi uje.

Pyetja eshte…

                         =Kush i ka peshqit?=[/b]

Prap se mor vesh un kte! Gento, a ma bo me mire Anglisht?

:lol: :lol: :lol: