Top 10 Sex Symbol te viteve 50-60

Shume prej nesh ne kete faqje skan pas mundesine ta jetojne kete epok dhe keta personazhe sexy mund vetem ti kete degjuar. Nje sex symbol, zakonisht preferohet per sex-appeal-in e tyre. Shumica e tyre jane aktor, kengetar, modele dhe kane gjithmon vemendjen e mediave.

Top 10 Sex Symbol viteve 50’ - 60’

 1. Ursula Andress

  Ursula Andress, nje aktore Svizeriane qe u be nje sex symbol internacional rreth viteve 1960s.

 2. Paul Newman

//youtu.be/xVXKOb5EE7Y

Paul Newman lindi ne Shaker Heights, Ohio me 1925. Gjate Luftes se Dyte Boterore, Newman morri pjese ne ushtrine Amerikane, me pas studioj per drama ne Yale University dhe filmi i pare ne Hollywood ishte The Silver Chalice (1954).


 1. Raquel Welch


  Raquel Welch lindi ne Chicago, Illinois. Perpara se te behej e famshme, ajo kreu shume pune te ndryshme, por ne mezin e viteve 1960, ajo firmosi nje kontrat me 20th Century Fox nga ku jeta e saj ndryshoj komplet.

 2. Mick Jagger

//youtu.be/O3F4GmbHl5g

Mick Jagger lindi ne Livingstone Hospital ne Dartford, Kent, England viti 1943. Qe i ri, i pelqente te kendonte. Ne vitin 1961, Mick Jagger dhe Keith Richards u spostuan ne nje apartament ne Chelsea bashke me nje kitarist Brian Jones. Kjo trio do te formonte rock banden The Rolling Stones.

 1. Bettie Page

  Bettie Page lindi ne Nashville te Tennessee. Ajo filloj te marri vemendjen e medias ne vitin 1952 per stilin e saj damomask. Bettie Page u be modelja e pare te shesi pin-up e saj ne New York duke kapur majat.

 2. Jayne Mansfield


  Jayne Mansfield , American qe u be nje sex symbol gjate viteve 1950 dhe 60. Aktore e zgjuar dhe fliste 5 gjuhe te huaja, luante violin dhe piano. Filloj te luante shume filma per 20th Century Fox.

 3. Elvis Presley

//youtu.be/kR2wfLyT-b0

Elvis Presley lindi ne Tupelo, Mississippi, 1935. Qe ne moshe te re, Elvisi ishte i çmenduar pas muzikes. Ne vitin 1956, Presley rregjistroj dhe albumin e tij te pare per RCA ne Nashville.


 1. Brigitte Bardot

//youtu.be/LIZqABZV_5g

Brigitte Bardot lindi ne Paris, France viti 1934. E re, asaj i pelqente kercimi por u dallua dhe per bukurin e saj. Ne fundin e viti 1940, Bardot filloj karrieren si aktore.

 1. James Dean


  James Dean lindi ne vitin 1931, ne Marion, Indiana. Karrieren e tij e filloj duke bere aktorin ne filma per disa televizione lokal.

 2. Marilyn Monroe


  Marilyn Monroe sex symbol me i madh i viteve 1950/60. Lindi ne Los Angeles. Ne vitin 1940 u filloj te ishte modelja ne disa revista te rendesishme. Bujen me te madhe e morri ne filim qe firmosi per 20th Century Fox ne 1950 ku kishte rolin kryesor si kengetare. Ne vitin 1952 Marilyn Monroe kapi vemendjen e gjithe Shteteve te Bashkuara te amerikes per kalendarin nudo qe publikoj.

Qeshor 2012-ReniX

Kjo Monroe ishte femer…(y)! Ate kohe kane qene shum me natyrale femrat se tani, tani… neyse se po get keq pastaj :stuck_out_tongue:

Imagjino qe pas 50 vjetsh, nje RENIX tjeter do shkruaj:

Justin Bibber sex-symbol 2012 :smiley: