Trafikantët e drogës, në shkolla

Në ambientet e shkollave të mesme shpërndahet drogë. Të paktën 8% e të rinjve të moshës 16 deri në 18 vjec janë shprehur se në shkollat e tyre u është ofruar drogë. Marijuana mbetet një ndër drogat më të përdorura.

Specialistet e Institutit te Shendetit Publik tregojne se rreth 8% e te rinjve kane konsumuar marijuanë.

“Droga më e përdorur është marijuana, pothuajse gjysma e tyre e kanë provuar në moshën 15-16 vjecare”, thotë Roland Bani, specialist i ISHP-së. Adoleshentet jane me te prekur nga depresioni,dhe 8 % e tyre kane tentuar te vetvriten.

“Në raportin meshkuj-femra ndryshimi eshte sinjifikativ. Këtë problem e raportojnë 33 perqind e femrave dhe 16 përqind e meshkujve. Pothuajse 8 perqind e te intervistuarve kane menduar te bejne vrasje gjate vitit te fundit”, thotë Bani.

60 % e ketyre te rinjve kane provuar duhanin, edhe pse me ligjin e shtetit shqiptar te vitit 2006, ndalohet shitja e duhanit tek moshat nen 18 vjec.

Duhen marre masat sepse eshte vertet krim.

ne qytete ka kohe qe shperndaet tani ka nisur e ne fshatra…

Masa duhen mare Reno por nuk ka kush ti mare…
Sepse “baronet” e droges jane ne pushtet.

Jam shume i friksuar per kete brez te ri,neper shkolla droga po perhapet shume,

Masa duhen mare Reno por nuk ka kush ti mare…
Sepse “baronet” e droges jane ne pushtet

3r1k0 ne cdo vend te botes baronet e droges jane pushtet,sepse po te ishte ndryshe droga do te shfarosej dhe nuk do te egzistonte me.

Shum i vertet ky lajmi

un per vete skam degjuar ndonje rast konktret
ne shkollen time , marrin masa dhe kur kapen me duhan …e jo me me drog :expressionless:

Labe ndoshta je ne ndonje shkolle private:?:
Ne korce nje grup u kap nga policia se jipnin droge ne tre shkolla ne qytet ne korce e ne nje shkolle ne fshat ku kam lindur une ka reth 4000banore

jo argent , ne shkoll shteterore jam , dhe ajo qe thash esht plotesisht e vertet !!!..as ne oborr te shkolles nuk lejohen me duhat per zotin !

Labja ato qe shesin nuk japin lajmerim sikur te jene ne pazar duke shit domate!

Gjithmone ka qene ky problem, shumicen e rasteve edhe mesuesit e din kush meret me kte nga nxenesit por asnjehere nuk marin masa konkrete.

po mire mos zer be se te besoi bre lalke

e kam si tip shprehi o lalke , pas dickaje per te cilen dua te te bind qe esht e vertet ! :smiley:

ne shume vende te botes eshte e pergap droga, por te pakten ka nje kategori perdorimi, kurse tek ne ska ngel qen e mace pa e provuar.

ne fakt as un tek shkolla ime nuk kam degjuar gjera te tilla … po ama po arrihet kulmi nuk dine ca po bejn me …

Nga qe je Goc prandaj

shum e vertet renix !!! & mua me ka bere shume pershtypje kjo gje ne shqiperi
Un kam 13 vjet ne greqi edhe qe vitet e para kishim komshij qe ishin drogaxhi ( ne gjendje te keqe , akoma vidhnin dhe nuk ishin me njerz- nuk u merje vesh me ato ) edhe kur hikem ne shtepi tjeter prap kishim drogaxhi , ashtu ne shkoll , dhe ne lice !!! po ama ishin shum pak veta , dhe te tjeret nuk mernin !!! kurse kur shkova ne shqiperi te gjith cunat kishin prevuar … edhe e kishin per krenari te thonin dicka te till !!! u habita jasht mase & me verte nuk e kuptoj llogjiken e tyre :confused:
edhe nuk punojn edhe rrijn gjith diten ne per lokale & marrin drog :confused: cfar dreqin M**i kan ne kok nuk e kuptoj !!!

por sa mendon se ndikon fakti qe nuk kan pune dhe prospektiva per te ardhmen ne perdorimin e drogave???
Per mendimin tim shum.
Cfar politike po praktikoet ne Shqiperi ndaj te rinjve???
mmmm… nuk esht per tu cuditur gjendja e sotme!

mmmm… nuk besoj se duhet te presim vetem nga te tjeret akoma dhe nga politika
thjesht jan dembela
presin te behen direkt drejtora, te jen afediko duke pasur pun te tyre “mos te punojn te tjetri” nuk duan vrejte
shqiperia keto vite ka qen ne zhvillim , kush donte cik me vones gjente pun si ne ndertim dhe te tjera
por thjesht e kan per turp … i kan duart me te buta se un …qe jam goc
disa kan gjith ate tok edhe nuk e shfryzojn fare !!!
ose kur nuk ke lek te pakten mos harxho…thirri mendjes , te man mami me lajka por jo bota , kur te dalesh ne jet , mendon si te mbijetosh dhe nuk pret si & si te falin !!!